Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Культура

“Культура має стати частиною національної безпекової стратегії”, - Мінкульт

У Львові відбулось регіональне обговорення проєкту Стратегії культури на 2025-2030 роки.
Окремі цілі з інфографік Міністерства культури та стратегічних комунікацій України 3
Окремі цілі з інфографік Міністерства культури та стратегічних комунікацій України
1/2

Сьогодні, 17 січня, у Львові відбулось регіональне обговорення майбутньої Стратегії розвитку культури на 2025-2030 роки, яка стане основним документом, у якому визначать пріоритетні напрями розвитку культури в Україні на відповідний період. Детальніше про ключові цілі і аспекти проєкту розповіла перша заступниця Міністра культури та стратегічних комунікацій Галина Григоренко.

“По-перше, культура має стати частиною національної безпекової стратегії. І це означає, що культура з'являється і пронизує всі нормативні документи. Вона стає важливою для фінансування, для реалізації будь-яких програм розвитку: від маленьких містечок до великих міст, регіонів і до національного рівня. Це означає, що ми всі сприймаємо культуру як частину нашої національної безпеки”, - розповіла Галина Григоренко.

Відповідно до майбутньої Стратегії, культура буде інструментом для зміцнення людського капіталу в нашій країні. Вона дозволить розвивати більш креативних, продуктивних людей, які критично ставитимуться до своєї ролі в суспільстві. Культура виховуватиме у громадян відповідальне ставлення до захисту спадщини та усвідомлення власного внеску до розвитку і розбудови демократії в Україні. 

“Надзвичайно важливим є збереження спадщини. І ми говоримо не тільки про нерухому спадщину, але й про музейні об'єкти, нематеріальну культурну спадщину, про все те, що формує нас як народ, політичну націю. Це те, що нам потрібно захищати зараз, бо воно знаходиться фактично під прицілом агресора; це те, що намагаються знищити наші вороги; це те, що ми маємо захистити і передати наступним поколінням”, - наголосила Галина Григоренко. 

Одним із аспектів Стратегії культури на 2025-2030 роки буде реформа самих закладів культури, мережу яких Україна успадкувала з радянського союзу. Йдеться про форми існування закладів культури, тип фінансування, зарегульованість, неможливість прийняття більш автономних управлінських і фінансових рішень тощо. За словами пані Галини така система не створює установам стимулів для розвитку та впровадження інновацій, тож це також потребує змін. 

Інфографіка Міністерства культури та стратегічних комунікацій 3
Інфографіка Міністерства культури та стратегічних комунікацій
1/1

Також одним із пріоритетних напрямків розвитку культури буде її активне представлення на міжнародній арені. “Через мистецтво і через культурні продукти, через історичні наративи, через сучасне мистецтво, через нашу нематеріальну культурну спадщині ми можемо краще пояснити, хто ми є, за що ми боремося і чому ми досі готові вмирати за наші переконання, наші цінності”, – додала перша заступниця міністра. 

Під кожну стратегічну ціль прописано стратегічні кроки, операційні цілі і конкретні заходи, які Міністерство культури та стратегічних комунікацій планує реалізовувати у період з 2025 по 2030 роки. Як зазначає Галина Григоренко, п’ять років – це не є великий термін для реалізації карколомних реформ, особливо враховуючи обмеженість державного бюджету. Тому у міністерстві планують додатково залучати кошти з інших джерел, зокрема, йдеться про підтримку меценатів і партнерів. 

Серед операційних цілей, які заплановані для розвитку культури в Україні, слід виділити культурну деокупацію, подолання імперських наративів та практик замовчування в культурі; ефективну фахову передвищу та вищу культурно-мистецьку освіту; інституційне та правове зміцнення системи охорони культурної спадщини; розвиток реставраційної галузі; збереження музейних предметів, а також пошук та повернення культурних цінностей. У межах відновлення та модернізації інституцій та інфраструктури сфери культури планується здійснення реформи системи фінансування забезпечення населення культурними послугами, а також створення мережевого Музею сучасного мистецтва. 

Детальніше ознайомитись із проєктом Стратегії культури України на 2025-2030 роки можна за посиланням

Зазначимо, що минулого тижня представники Міністерства культури та стратегічних комунікацій поспілкувались із мешканцями Харкова, сьогодні – Львова. Надалі обговорити проєкт Стратегії планують в Одесі та Вінниці. Наголошують у Міністерстві також на тому, що регіональні сесії – це не єдиний шлях подати свої пропозиції до проєкту Стратегії. Охочі можуть звернутись до установи у письмовому вигляді через офіційні контакти Міністерства культури та стратегічних комунікацій. Розглянути проєкт Стратегії на засіданні Уряду планують у березні цього року.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ

Повідомити автору про помилку:

Адреса сторінки з помилкою:

Текст з помилкою:

Коментар :