На пл. Галицькій цьогоріч облаштують новий громадський простір, а виявлені фрагменти костелу Воздвиження Чесного Хреста законсервували. Таке рішення було прийнято ще у жовтні 2019 року на консультативній раді при управлінні охорони історичного середовища. Натомість не рекомендують відновлення на площі фонтану «Світезянки» чи «Кульбаби». Про це інформує прес-служба ЛМР.
Нагадаємо, в червні 2019 року на замовлення Галицької районної адміністрації підрядна організація ПП «Патронат» розпочала роботи з облаштування нового сухого фонтану на місці фонтану «Кульбаба». Під час розкопок території під фонтаном виявлено «мури». Археологи та науковці спільно з’ясовували походження знахідки та мали напрацювати рішення щодо їх долі.
«2 жовтня на розширеному засіданні консультативної ради при управлінні охорони історичного середовища було проведено обговорення, що має бути на місці фонтану «Кульбаба» — фонтану «Світезянка» і костелу? Були присутні археологи, представники громадськості. Ми хотіли спільно визначити, як нам далі рухатися по цьому об’єкту. Прийнято рішення. Усі погодилися, що рештки-фрагменти костелу Воздвиження Чесного Хреста треба законсервувати, що і було зроблено. Далі треба опрацювати проект облаштування громадського простору, який охопить більшу територію. Громадський простір має бути загальнодоступним без навантаження кіосками, яких тут зараз багато.
В новому проекті передбачити ознакування храму в мощенні, встановити мініатюрний макет костелу з інформацією про храм і оточення.
Фонтан має право там бути, але не рекомендувати відновлення «Світезянки» чи «Кульбаби». «Кульбаба» переїде в музей «Територія терору», «Світезянка» могла би бути, але ця скульптура не зберіглась. Тому фонтан буде інший", — розповіла Лілія Онищенко, начальниця управління охорони історичного середовища ЛМР.
Довідка
У 1880 році на площі Галицькій, де зараз стоїть фонтан «Кульбаба», з’явилась криниця з фонтаном та скульптурою героїні однойменної балади поета Адама Міцкевича — Світезянки (німфа озера Світязь) авторства польського скульптора Тадеуша Блотніцького (1858−1928). Скульптура втрачена після Другої світової війни.
Орієнтовно після 1970 року тут було встановлено абстрактну композицію «Кульбаба» роботи львівського художника Олега Микити.