Параскева П’ятниця: найдавніші ікони святої зберігаються у Львові
Сьогодні, 10 листопада, за східним церковним календарем відзначають день великомучениці Параскеви Іконійської. Пам’ять про цю християнську постать особливо почитали на слов’янських землях. Важливий аспект шанування Святої Параскеви пов’язаний з її іменем, яке по-грецьки означає «п’ятниця».
У Національному музеї у Львові імені Андрея Шептицького зберігаються одні із найдавніших ікон цієї святої.
Свята Великомучениця Параскева з житієм, друга пол. XIV ст., с. Ісаї, Львівська область.
Свята Параскева з житієм, ІІ пол. XVI ст., с. Королева Руська, Лемківщина (тепер Польща). Фото Олена Ляхович
1/3
Під іменем Параскеви у візантійсько-слов’янському світі було відомо чотири святі мучениці: з Риму (жила у II ст., пам’ять 26 липня), з Іконії (жила у IV ст., пам’ять 28 жовтня), маловідома мучениця, яка згадується під 20 березня і Преподобна Параскева з Балкан (кінець Х – початок ХІ ст., пам’ять 14 жовтня). Культ останньої Параскеви «Пєтки» був поширений в основному на Балканах та у Молдавії, куди 1641 року у місто Ясси було перенесено її мощі.
На Русі особливо шанувалися Параскева Іконійська та Римська, але життя та подвиги обох Параскев часто поєднувалися, в результаті чого виник єдиний образ, популярний в українському іконописному мистецтві.
П’ятницю вважали заступницею жінок, покровителькою рукоділля, ринку. Тому п’ятий день тижня шанували і намагалися не робити у цей день важкої роботи.