Співставити новорічні свята із злочинністю – не найкраща ідея, скаже хтось – і помилиться. Насправді дуже цікаво дізнатись, які ж саме злочини скоюють мешканці Львова та області в Новий рік. Про це пише ВЗГ ГУМВС України у Львівській області.
Мета в нас, як завжди – профілактична. Іншими словами – будете знати чого боятись – менше шансів стати жертвою злочину. Спосіб дослідження теж не новий – беремо 5 останніх років і досліджуємо статистику злочинів на предмет – хто, кого, коли і за що. Коли в даному варіанті – о котрій годині. Потім порівнюємо з якимось іншим звичайним днем у році – і отримуємо результат. Можливо, розвінчаємо деякі міфи.
За звичайний день – візьмемо 26 квітня. Для порівняння. А тепер почнемо.
31 грудня. Переддень Нового Року. Злочин, що в цей день скоюють найчастіше – крадіжка – таємне викрадення чужого майна. У 2003 році таких випадків було 13 – це найменше, в 2010 му – 17 це найбільше. У половині випадків – це квартирні крадіжки, 2 випадки – крадіжка в магазині, ще 2 – з підвалу і таке інше. 1 випадок – викрадення автотранспорту.
Це 31 грудня, а вже 1 січня нового року крадіжок скоюється ще менше – в середньому 10 – 12. Для порівняння – у звичайний день у Львові та області стається загалом 30 – 35 крадіжок. Вдвічі більше ніж в останній день року і майже втричі – ніж в перший.
Крадуть те ж, що і в звичайні дні. Гроші – на першому місці, ювелірні вироби – на другому, ноутбуки та мобільні телефони – на третьому. Способи проникнення на місце крадіжки теж стандартні. Шляхом вільного доступу – перше місце, злам чи пошкодження замків – друге і шляхом підбору ключів – третє.
Ось з цього, до речі, можна зробити деякі корисні висновки. Особливо якщо не плануєте зустрічати Новий рік вдома. Що стосується викрадень автотранспорту – їх кількість незмінна і в святкові і у звичайні дні. Хоч в чомусь стабільність.
Наступний вид злочину, що скоюється найчастіше – правильно, грабіж – відкрите заволодіння чужим майном. І в будень і в свято – впевнена друга позиція за кількістю випадків.
Тут теж стабільність – 4 – 5 випадків по місту і області. Від наявності чи відсутності свята – не залежить. Грабують громадян в основному на вулиці – як це зазвичай і буває. І предмет грабежу теж завжди однаковий. Гроші – перша позиція, ювелірні вироби – друга, мобільні телефони – третя. Майте на увазі.
Такі види злочинів як хуліганство, шахрайство та вимагання і в будні і в свята, навіть новорічні – також відзначаються стабільними показниками. Так само як і дорожьно-транспортні пригоди.
Продовжимо дослідження. І наступні запитання такі – коли і де.
На предмет – коли, маємо цікаві моменти. Як 31 грудня так і 1 січня основна частина всіх злочинів – близько 90 відсотків – скоюються ввечері і вночі. Точніше – в період від 19.00 до 3 ночі. У звичайні дні приблизно 40 відсотків злочинів скоюються вдень. Очевидно, це пов’язано з крадіжками – в основному – квартирними. Ще один привід додатково подбати про власне помешкання, якщо плануєте зустрічати Новий рік не вдома.
По затриманих за скоєння злочину ситуація незмінна як в будні так і в свята. Переважно чоловіки, вік в діапазоні від 25 до 35 років, часто непрацюючі, інколи раніше судимі – близько 30 відсотків випадків.
Інші цікаві моменти. У новорічні свята різко знижують свою активність жінки-злочинці. 1 – 2 випадки з усіх, при тому, що у звичайні дні таких випадків в середньому 6-8. Чим пояснити – не знаю, можливо, у вас є власне пояснення.
Існує міф, що у свято, тим більше новорічне – різко зростає кількість раптових смертей. Через зловживання алкоголем і так далі. Насправді – все навпаки.
Якщо у звичайний день по Львову та області раптово вмирає близько 50 людей, в 2012, наприклад – 54, то в передноворічний і в перший день нового року – вдвічі менше - відповідно 22 і 24 випадки. Не думаю, що з цього треба робити якісь особливі висновки, наприклад, про той самий алкоголь, але факт сам по собі приємний.
Це все, що ми мали розповісти вам про новорічні злочини. Робіть висновки.