На Львівщині в с. Звенигороді Пустомитівського району поруйнували пам’ятку археології національного значення «Городище літописного міста Звенигород» (охоронний № 130021-Н). Про це сьогодні, 26 червня, під час прес-конференції в прес-центрі Гал-інфо розповіли археологи, дослідники літописного Звенигорода.
У п’ятницю, 22 червня, археологи зафіксували факт втручання у пам'ятку археології національного значення: у Звенигороді газова служба проводила земляні роботи, залучивши велику техніку.
Як розповіла наукова співробітниця НДЦ «Рятівна археологічна служба» ІА НАН України, археолог Наталія Войцещук (саме вона і виявила несанкціоновані роботи), на вимогу археологів показати відповідний дозвіл від органу охорони культурної спадщини робітники відповіли відмовою.
«Роботи проводить ПАТ «Львівгаз». Вони прорили траншею, загальна площа розкопу - близько 40 кв.м. Реагували дуже не коректно. Тоді ж, 22 червня, роботи вдалося зупинити, хоча і після страшної сварки. Учора (25 червня) техніка знову повернулася на місце розкопу, але цього разу роботи зупинила сільська голова. Це дикість і варварство, адже такими діями пам’ятці завдали великої шкоди. На місці робіт є щільна забудова городища. і от натрапивши на неї дерев’яні конструкції, їх просто викинули назовні разом із супровідним матеріалом. Працівники заявили, що вони не зобов’язані нічого і ні з ким погоджувати», - сказала Наталія Войцещук.
Як розповіла доктор історичних наук, старша наукова співробітниця Інституту українознавства, дослідниця літописного Звенигорода Віра Гупало, траншею під газову трубу прорито у північній частині пам’ятки на ділянці, де залягають релікти садибної забудови ХІІ ст. зі зрубними будинками боярського кварталу, збереженими на 2-3 вінця.
За її словами, тут виступає культурний шар підвищеної насиченості матеріальними рештками у вигляді унікальних артефактів із органічної сировини, які є єдиними в Україні.
Дослідники кажуть, що в межах траншеї порушено цілісність давньої забудови княжого міста, знищено елементи дерев’яних конструкцій у вигляді оброблених підвалин з добре видимими пазами, видобуто артефакти ХІІ-ХІІІ ст. (кістки, фрагменти кружального начиння тощо).
Кандидат архітектури, доцент кафедри реставрації архітектурної і мистецької спадщини Інституту архітектури НУ «Львівська політехніка» Василь Петрик наголосив, що згідно із чинним законодавством будь-які роботи на пам’ятці археології національного значення повинні відбуватися тільки після погодження Міністерства культури України.
«Ми очікуємо реакцію від чиновників та прокуратури на ці порушення. Насправді це тест для чиновників на історичну свідомість, адже це пряме порушення законодавством щодо охорони пам’яток культурної спадщини», - заявив Василь Петрик.
Директор НДЦ «Рятівна археологічна служба» ІА НАН України Олег Осаульчук заявив, що на жаль, це вже звична для України практика – проводити земляні роботи без погоджень та без здійснення археологічного нагляду.
«Такі дії призводять до того, що ми втрачаємо свою історію. Будь-яке втручання в пам’ятку руйнує її назавжди. Тепер археологи можуть тільки здогадуватися про те, що було на місці цього розкопу і яка там була забудова», - сказав Олег Осаульчук.
Науковці вже звернулися з відповідними заявами та зверненнями до прокуратури та в департамент архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА і чекають реакції від Мінкульту, яке мало б видати припис про зупинення будь-яких робіт на цій ділянці.
Також додамо, що науковці та громадські активісти докладають значні зусилля для збереження городища Звенигород (рештки найдавнішої княжої столиці на Українському прикарпатті) і створення в його межах історико-культурного заповідника.