Експозицію представили у львівській мистецькій галереї "БандеРоль" (вул. Ю. Словацького, 1; Головна Пошта).
10 квітня, у львівській мистецькій галереї “БандеРоль”, що у стінах Головної пошти, відбулось відкриття унікальної виставки “Грицько Чубай. Світло і Сповідь”. Представили її з нагоди 75-річчя видатного українського поета другої половини XX століття, одного із найяскравіших представників львівського андеґраунду. Зазначимо, що ювілей відзначали торік, проте через війну організацію подій довелось відкласти. Підготував експозицію художник Петро Сметана, який раніше презентував Україну на Венеційському Бієнале.
У межах виставки вперше експонуватимуть особисті речі Грицька Чубая. Серед них – його шкіряний плащ, друкарська машинка, рукописи, архівні фото, оригінал альманаху “Скриня”, а також екслібриси і картини, які малював поет. Також одним із елементів виставки стане унікальна вишиванка, на якій відтворено взір з оригінальної сорочки Грицька Чубая. Як розповіла донька Грицька Чубая Соломія у виставці представлено також оригінальний самвидав поета - "П'ятикнижжя". Згодом родині вдалось видати його повторно, а також у окремому виданні шрифтом Брайля.
Як зазначають організатори, унікальний архів зібрала Соломія Чубай. Відкрита виставка стане своєрідним діалогом між нею та батьком, адже у ній представлені також роботи Соломії Чубай. Тата вона майже не знала (він помер, коли їй було лише 2 роки), проте їздила на його батьківщину, на Рівненщину, де надихалась краєвидами українських сіл і які лягли в основу її власних живописних творів.
"Зараз ви перебуваєте у XXI столітті на виставці поета, якого ніде не друкували, ніде не давали працювати і реалізуватися. Вони думали, що вони його вбили, але мені здається, що вони у якийсь момент не розрахували, що у нього народяться діти. І Тарас Чубай справді зробив дуже багато для тата, і вже потім я продовжила - залізла у ці архіви, бо це було для мене дуже важливо", - розповіла Соломія Чубай.
До відкриття виставки долучилась також дружина поета Галина Чубай, яка поділилась із відвідувачами сімейними історіями та спогадами про чоловіка. У затишній родинній атмосфері присутні пригадували минуле та слухали велику поезію Грицька Чубая, що промовляє до майбутнього. Соломія Чубай виконувала музичні композиції, а письменниця Мар'яна Савка читала вірші великого поета. Окрім цього, присутні мали нагоду прослухати власний аудіозапис Грицька Чубая, як він зачитував один зі своїх віршів.
"43 роки немає Грицька, а ви всі тут. Значить він є і буде!", - звернулась до присутніх Галина Чубай.
Триватиме виставка “Грицько Чубай. Світло і Сповідь” протягом трьох тижнів та стане одним з перших заходів, присвячених масштабному відзначенню 75-річчя поета у Львові цієї весни. Нагадаємо, що вже 29 квітня у Національному драматичному театрі ім. М. Заньковецької відбудеться великий концерт “POETY. ЛЮБОВ. ВЕСНА”, протягом якого будуть представлені пісні за словами Грицька Чубая та інших видатних поетів. Також в концертній програмі візьмуть участь лідер гурту “Кому Вниз” Андрій Середа, письменник Юрій Андрухович та поетка Мар’яна Савка.
