У цей вівторок, 21 січня, у німецькому місті Наумбург уже вдруге відбувся судовий процес, на якому буде розглядатися питання доцільності розміщення барельєфу «Юденсау» на фасаді Міської церкви Святої Марії, що у Віттенберзі.
Про це йдеться у повідомленні на сторінці Центру середньовічних та ранньомодерних студій. Symbolon у Facebook.
Перший судовий процес відбувався ще у травні 2019 року. Проте активісти, які ініціюють демонтаж барельєфу, продовжують відстоювати думку, що подібні зображення є проявами антисемітизму.
Барельєф «Юденсау», або так звана «Єврейська свиня», що розміщений на фасаді Міської церкви у Віттенберзі, приблизно 4 метри над землею, датується близько 1300 роками. На ньому зображено людей, яких за головними уборами ідентифікують, як євреїв. Вони годуються молоком свиноматки, а рабин тримається за хвіст тварини.
Це скульптурне зображення є одним із найвідоміших, адже у цій церкві під час Реформації проповідував Мартін Лютер. Тепер Міська церква є одним із популярних туристичних місць. Щоправда, сам твір є зовсім непоодиноким. Ще близько 20-ти подібних творів прикрашають фасади церков у різних країнах Європи.
В іудаїзмі свиня є нечистою твариною. Тому сьогодні єврейські активісти вважають розміщення таких скульптур на фасадах церков проявом антисемітизму. Один із варіантів вирішення проблеми запропонований активістами – демонтаж та розміщення в музеї.
Парафія церкви також вважає, що цей твір, як і сам фрагмент історії, є «образливим», але у той же час це є частина світової культурної спадщини. Пастор Йоханнес Блок також вважає скульптуру неприйнятною образою. Однак він стверджує, що люди не повинні приховувати або скасовувати історію, а повинні йти шляхом примирення з нею.
У 1980-х роках, коли церква була відновлена, парафія вирішила залишити скульптуру на своєму місці. У 1988 році на землі під цим барельєфом було споруджено меморіал для вшанування пам’яті євреїв, що переслідувалися протягом століть та вбитих під час Голокосту.
Нагадаємо, що Міська церква у Віттенберзі з 1996 року має статус об’єкту світової спадщини ЮНЕСКО.
Нагадаємо, раніше Гал-інфо розповідало про архітектуру і дивакуватих "мешканці" середньовічних споруд.