Служба безпеки України виявила зловживання при оформленні соціальних виплат вимушеним переселенцям. Використання шахрайських схем збільшило видатки бюджету на декілька мільярдів гривень, сказав голова СБУ Василь Грицак на брифінгу з міністром соцполітики Павлом Розенком.
Грицак наголосив, що виплати здійснюються за місцем фактичного проживання вимушених переселенців.
"Ми виявили факти, коли величезні суми привласнюються шахраями, використовуючи установочні дані на простих пенсіонерів", - сказав він
"СБУ отримала дані про безпідставне отримання з держбюджету значних коштів, направлених на соціальні виплати, у тому числі, на пенсійне забезпечення, внутрішньо переміщеним особам", - заявив голова СБУ.
"Значна частина таких переселенців – скажу скромно, близько половини з них – фактично постійно проживає на території, яку українська влада не контролює", - сказав він.
Одну зі схем навів він для прикладу: "Людина отримує дозвіл на перетин лінії зіткнення, збирає всі документи за місцем майбутнього проживання, здає в органи пенсійного забезпечення і соціального страхування всі довідки, потім перетинає лінію зіткнення і більше не повертається на контрольовану нами територію".
"Тільки протягом останнього тижня кількість перетинів (лінії розмежування) особами, які мають на це право, збільшилася на 35-40%. Тобто люди стрепенулися і почали їхати в ті місця, де вони задекларували, що мають жити, і звернулися до органів соціального страхування", - зазначив Грицак
"СБУ провела комплексні перевірки у Донецькій, Луганській, Запорізькій, Харківській і Дніпропетровській областях. Встановлено численні факти здійснення пенсійних та соціальних виплат на підставі неправдивих відомостей про проживання переселенців", - сказав голова СБУ.
Так, наприклад, у Сєвєродонецьку Луганської області у будинку 15-б на вулиці Новікова "зареєстровано та начебто проживає майже 7 500 переселенців".
Грицак запевнив, що нічого не загрожує порядним переселенцям зі сходу України.
Розенко також наголосив на цьому: "Чесним людям немає чого боятися, боятися треба шахраям".
Він зазначив, що влада відмовилася від тотальної реєстрації вимушених переселенців – шляхом аналітичної роботи складаються списки людей, які можуть отримувати виплати.
Міністр зазначив, що виплати не скасовують, але можуть призупинити на підставі подань правоохоронців.
Якщо з’ясується помилка, виплата "реальним" переселенцям буде поновлена – з моменту її призупинення, - запевнив він.