Вчора на площі Ринок, 21, відкрився новий муніципальний культурний простір MONO, що стане частиною мережі Unbroken Art. Нова мистецька інституція розташована у відреставрованому приміщенні кам’яниці XVII століття. Про це повідомляє ЛМР.
Основна ідея – «Мистецтво працює з травмою». Родзинкою простору є виставки одного об’єкту, де кожні півтора місяця експозиція оновлюватиметься. Це перша така практика в Україні.
«Ми не будемо звужуватись на одній тематиці чи одному форматі. Це культурний простір, де будуть відбуватися різні події – лекції, дискусії, виставки, сучасні культурні практики. Ми будемо створювати можливості для людей, щоб надихатись, збагачуватись, розвиватись, відкривати для себе щось нове, отримати нові сенси і мотивації», – розповіла Наталія Бунда, уповноважена Львівської міської ради з питань культури, координаторка проєкту MONO.
Простір MONO розташований у самому серці Львова. З вікон відкривається один з найкращих виглядів на площу Ринок. Художню концепцію простору сформував Влодко Костирко, реставрацію здійснювала фірма Karp Restorer (Василь Карпів).
«Ми почали роботи тут ще 2 роки тому. В процесі реставрації проявлялись все цікавіші деталі простору. За п’ять століть будівля мала кардинальні зміни, як архітектурні, так і в оздобленні. Саме тому ми зробили так, що відвідувачі бачили всі шрами, всі надбання, всі елементи, які говорять про розвиток історії цього об'єкта. Тобто ми не реставрували чи ремонтували об’єкт, а фактично законсервували все, що має історичну, культурну чи мистецьку цінність», – пояснює Василь Карпів, реставратор монументального мистецтва.
«Саме приміщення не є другорядним елементом, а виступає рівноцінним гравцем простору на рівні з людьми і об’єктами, які його наповнюють. Він вимагає до себе уваги, і в цьому є і його велика місія – навчити соціум цінувати і берегти архітектуру, історію», – додає Влодко Костирко, художник інтер’єру MONO.
Особливий акцент у культурному просторі робитиметься на проведенні подій для ветеранів. Також в просторі буде представлена колекція книжок про культуру.
Зараз простір відкрився лише на половину. Другу частину дороблять наступного року, відтак MONO стане інклюзивним простором з повним доступом для людей з інвалідністю.
Це місце буде безплатним для некомерційних заходів, спрямованих на розвиток ідеї, ініціатив та поглядів (інформація щодо бронювання простору згодом буде анонсована у соцмережах MONO – @mono_culture_space).
Простір створено за підтримки меценатів – родини Вовків і Курилишин та мистецьке об’єднання «Червоне Чорне».
ПЕРША ВИСТАВКА
Перша виставка, яка діятиме тут півтора місяця — «Чавунна Біблія». Її курує Павло Гудімов, а консультантом є Тарас Батенко.
«Простір MONO сам по собі є надзвичайно концентрованим об’єктом, його можна розглядати годинами, тому будь-який об’єкт, який ти сюди приносиш, має бути виправданим. Як на мене, «Чавунна Біблія» чудово поєднується із простором.
Єдиний об’єкт цієї виставки є елементом чавунної печі XVII століття (як і кам’яниця, де відкрито простір). Я знайшов його в управлінні охорони історичного середовища, коли ми готували виставку в межах Львівського тижня скульптури. Тоді він не потрапив до проєкту, що свідчить про те, що він чекав свого часу саме для простору MONO. Ніхто не знає, звідки цей об’єкт, скільки йому років, яка його історія, але саме споглядання рельєфного сюжету змушує вивчати, занурюватись у цю невідомість», – пояснює Павло Гудімов, артменеджер та куратор першої виставки у новому просторі.