Вчора у Вінниці відбулося урочисте відкриття меморіальної дошки вінничанину, який був сотником армії Української Народної Республіки та соратником Симона Петлюри – Семену Якерсону
Подія була приурочена одразу до трьох дат – 100-річчя української Революції, 120-ї річниці від народження Якерсона та із нагоди Дня Збройних Сил України. Відтепер таблицю можна буде побачити на фасаді Вінницького торговельно-економічного інституту (вулиця Соборна, 87).
Нам чомусь здається, що УНР у перший період того часу – це виключно сприйняття українців як політичної нації. Але політична нація виключає поняття національності як такої. А Якерсон, який був вінничанином з російськомовної родини єврейського походження, офіцером армії УНР – це було взагалі нереальним в специфіці Російської імперії, – говорить Олександр Федоришен, очільник «Центру історії Вінниці».
Також історик зазначив, що оскільки зв’язок Вінниці із подіями сторічної давнини є очевидним, відтак головною метою є створення музею Тимчасової Столиці УНР. Протягом наступних років також буде відбуватись ще низка меморіативних заходів щодо вшанування подекуди невідомих чи забутих вінницьких героїв.
Ініціатором встановлення дошки стали київський благодійний фонд «Героїка» та низка інших недержавних організацій, консультування надавав «Центр історії Вінниці», у якості скульпторів була запрошена творча майстерня «Оврах».
Кошти на виготовлення дошки – 70 тисяч гривень – надала Вінницька обласна державна адміністрація.
Встановлення дошки на фасаді вінницького ВТЕІ КНТЕУ не випадкове, адже за даними архіву Вінницької області, Семен Якерсон проживав зовсім поруч – за адресою вулиця Соколова, 3 (тепер – вулиця Шиповича). Втім, до сьогодні будинок сотника не зберігся.
На події були присутні міський голова Вінниці Сергій Моргунов та заступник голови Вінницької ОДА Ігор Івасюк. Після вітального слова, вони вшанували пам’ять вінничанина покладанням квітів до відкритого меморіального знаку.
Про Семена Якерсона
Унікальність цієї історичної постаті зокрема у тому, що вінничанину з єврейської міщанської родини вдалося не тільки взяти участь у низці знакових та важких бойових дій, а й при цьому мати доволі почесне звання сотника – офіцера – армії.
Якерсон служив у низці інших військових підрозділів: Одеська гайдамацька бригада, Перший дієвий полк імені Винниченка, Третя Залізна дивізія, Гарматний курінь Першої кулеметної дивізії.
До речі щодо національності, сам Семен Якерсон свого часу зазначив у одному з документів: «національність – українець, віросповідання – юдей».
Завершилось життя сотника у гетто в Празі 1944 року від рук нацистів.