Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Cуспільство  |  Культура

Спадщина ідей ОУН у новій книзі

З нагоди 96-ї річниці створення ОУН та 115-ї річниці від дня народження провідного діяча ОУН Дмитра Штикала, у Львові презентували його книгу “Над світом сяє хрест меча”.

Вони не просто мріяли, вони поставили собі за мету Українську державу. Саме Організації українських націоналістів, створеній у 1929 році, чи не найбільше завдячуємо за те, що Україна відбулась. Але діяльність ОУН не завершилась 24 серпня 1991 року після проголошення незалежності, а продовжилась уже під гаслом “Наповнимо Україну українським змістом”.  Як зазначив публіцист, громадсько-політичний діяч Ярослав Сватко,  місією ОУН є зберігати Україну, виховуючи кожне наступне покоління у дусі борців, які усвідомлюють державу як найвищу цінність, і у критичні моменти готові віддати своє життя за те, за що боролась і ОУН майже століття тому - національну ідентичність, свободу народу. Потрібно дбати 

про те, щоб ідеї провідних діячів ОУН і зараз були першочерговими у вихованні української молоді.

“Над світом сяє хрест меча” - це збірник маловідомих праць і спогадів про провідного ідеолога та діяча ОУН Дмитра Штикала. Його тексти є вартісними та актуальними і сьогодні, хоча не кожен з першого разу оцінить їх значення. Український націоналізм Дмитра Штикала був ірраціональний, а не матеріалістичний. Сучасники називали його “Бояном революційної романтики”, “Естетом національної революції”, “Апологетом бунтарського безумства”. Ця невелика, але надзвичайно змістовна книга, передає і глибину особистості автора, і українського націоналізму.

Довідка.

Дмитро Штикало народився 7 листопада 1909 року у селі Ільковичі Сокальського повіту. Навчався у Львівському університеті на правничому факультеті. Журналіст, публіцист, автор ідеологічно-програмних статей у виданні «Студентський шлях», редактор тижневика «Наш клич», лідер студентської молоді 1930-х і Голова Союзу українських студентських організацій під Польщею (СУСОП) в 1932-1933 роках, член Крайової Екзекутиви ОУН.

Через свої політичні переконання двічі був ув’язнений. Під час Другої світової війни працював на підпільній радіостанції «Самостійна Україна», завданням якої було передавати світові правду про українську національно–визвольну боротьбу проти німецьких та більшовицьких окупантів. 

З наближенням військ Червоної армії Дмитро Штикало змушений був емігрувати. Спершу опинився у Франції, де в 1951 році став співредактором газети ОУН «Українець — Час», що виходила в Парижі. Свою журналістську та ідеологічно-пропагандистську діяльність Штикало продовжив також у виданнях ОУН «Визвольний шлях» (Лондон), «Шлях перемоги» та «Український самостійник» (Мюнхен). 

Помер 3 листопада 1963 року у Мюнхені.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ