Російське товариство “Меморіал” зібрало і виклало у мережу Інтернет інтерактивну базу службовців НКВД, які були безпосередніми виконавцями репресій, суть яких — у тероризуванні цивільного населення усіх національностей, які проживали у колишньому Радянському Союзі.
Метою систематичного масового терору було позбавлення підкорених Москвою народів своїх власних політичних, культурних та господарських еліт та доведення тих, хто залишився у живих, до стану безмовних рабів.
Основою і головним змістом цього довідника послужили відомості про працівників НКВД, зібрані в бібліотеках і архівах Андрієм Миколайовичем Жуковим.
Спочатку – коли архіви були наглухо закриті - головною джерельною базою цього дослідження були старі періодичні видання, що публікували відомості про нагородження працівників НКВД і короткі біографічні довідки при обранні керівників НКВД-УНКВД в депутати Верховних Рад. Інформація в енциклопедичних виданнях і в книгах з історії органів держбезпеки була вкрай мізерна.
У 1990-х роках відкрився доступ і до архівних матеріалів: документів про нагородження співробітників органів держбезпеки і позбавлення їх орденів і наказам НКВД по кадрам - про переміщення працівників і присвоєння персональних звань. Вивченню цих документів А. Н. Жуков присвятив багато років.
Завдяки його роботі і став можливий цей проект.
Довідник ялвляє особливу цінність і громадський інтерес. З його допомогою історики зможуть атрибутувати безліч досі безіменних співробітників держбезпеки, які залишили лише свої підписи (як правило, тільки прізвища без вказування імен та по-батькові) в слідчих справах. Довідник буде незамінний і для правильного розуміння багатьох мемуарних текстів, де прізвища чекістів часто згадуються не тільки без всяких пояснень, але навіть без ініціалів. Важливий він і для вивчення системи органів держбезпеки в цілому.
Переглянути базу можна тут.