Саме цю символічну дату – 14 жовтня – закріпила Президія керівного органу українського підпілля – Української Головної Визвольної Ради на чолі з Романом Шухевичем (Тарасом Чупринкою) у своїй постанові від 30 травня 1947 року.
Як пише АрміяInform, впродовж наступного літа-осені були ухвалені відповідні рішення та звернення по лінії ОУН і УПА, тож 14 жовтня 1947 року УПА вперше святкувала свою річницю – 5 років від дня створення.
У постанові була лише символічна прив’язка до Покрови, яка в XX столітті за юліанським календарем припадала на 14 жовтня. Саме тому День створення УПА має й надалі відзначатися 14 жовтня, бо це історична дата, а не релігійне свято. Вона не переноситься через зміни церковного календаря. На цьому наполягає колишній голова Українського інституту національної пам’яті, історик Володимир В’ятрович.
Про історію створення УПА розповідає Видання «Бюро Інформації Української Головної Визвольної Ради (УГВР)», випуск № 1 за квітень 1948 року, що зберігся в ГДА СБУ (Ф. 13. – Спр. 372. – Т. 13).
Підпільники, що боролися проти московської окупації України в 1947 році, через два роки після завершення Другої світової війни знали, що перші збройні групи для боротьби з окупантами на Поліссі почав створювати член ОУН Остап у середині жовтня 1942.
– Добре мати окреме свято, коли, власне, була створена Українська Повстанська Армія – 14 жовтня, – говорить Володимир В’ятрович. – Подібним чином Збройні Сили України ми згадуємо і в контексті Дня захисників і захисниць України 1 жовтня, й у контексті Дня Збройних Сил України 6 грудня. Отже, мені здається, що саме такий підхід буде найбільш раціональним і історично вивіреним.
Окрім того, є додаткове документальне підтвердження, що дата 14 жовтня не символічна. Німці в 1942 році вже 16 жовтня звітували, що «націоналісти вперше зібралися в районі Сарн», а саме там творилися перші відділи УПА.