Про освітні програми та чи стане Китай головним інвестором в Україну після війни? Про це та інше у розмові з деканом Варшавського університету.
Сьогодні факультет міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка відвідав декан факультету політології та міжнародних відносин Варшавського університету, професор, доктор Даніель Пшастек.
Як розповів у коментарі Гал-інфо доктор Даніель, першочергова мета його візиту до ЛНУ ім. Франка – це співпраця, яку Варшавський університет має з факультетом міжнародних відносин ЛНУ. І власне розширення цієї співпраці та вихід на її практичний вимір.
"Але насправді це не лише суто освітня, а й символічна мета. Ми сьогодні будемо покладати квіти на кладовищі нинішніх героїв України, які загинули у цій страшній війні", – зазначив Даніель Пшастек.
Він додав, що для нього особисто дуже важливо і значимо вшанувати пам'ять тих, хто воює не тільки за Україну, але, на його думку, воює за Європу, за весь світ. І це надзвичайно актуально і має велике значення.
Стосовно можливостей співпраці між навчальними закладами, то пан професор виділив три основні напрямки. Перший – стосується студентів, адже університети давно співпрацюють у рамках програми Erasmus, яка також дає можливість студентам з України приїжджати та навчатись у Польщі. І хоча сьогодні це складно, зі зрозумілих причин, але така можливість існує.
Друге, про що варто пам'ятати, зазначає доктор Даніель Пшастек, це те, що війна рано чи пізно закінчиться, і співпраця двох університетів повинна розвиватися у напрямку створення подвійного диплома.
"Подвійного диплома нашого університету та університету імені Івана Франка з міжнародних відносин, який дає перспективу, наприклад, українським студентам отримати диплом Європейського Союзу. Це виглядає дуже привабливо і дуже розумно. І це призводить до третьої речі – створення спільних освітніх програм", – зазначає Даніель Пшастек.
Також під час його відвідин до ЛНУ обговорили можливість публікації українських дослідників у польських журналах, яких, до прикладу, на його факультеті у Варшавському університеті є чотири. А також залучення цих дослідників до складу редакційних колегій журналів.
Інша дуже важлива річ, як вважає декан факультету політології та міжнародних відносин Варшавського університету, це запропонувати присутність українських, зокрема, львівських науковців у Варшавському університеті, щоб вони також долучилися до цієї освітньої діяльності.
"Ми повинні пам'ятати, що лише на нашому факультеті у Варшавському університеті навчається 108 українських студентів. Ми також забезпечуємо 15 українських співробітників, як в адміністрації, так і в дослідницькій та викладацькій діяльності. Це свідчить про те, що Україна дуже важливий партнер для нас, і ми також були б дуже раді приймати представників факультету міжнародних відносин ЛНУ на нашому факультеті", – додав Даніель Пшастек.
Він також зазначив, що порівняно з минулими роками, йому дуже подобається рівень українських студентів, які навчаються в Польщі зараз. Це дійсно добре підготовлені, сприйнятливі люди, які відкриті, які читають, готуються до занять і активно беруть у них участь. Є дуже цінним, що великий відсоток українських студентів також залучені до студентського життя та студентського самоврядування, студентських організацій. Вони не є аутсайдерами, а відчувають себе частиною цієї академічної спільноти.
"Наприклад, у нас є один студент, який організував Український день на річницю початку повномасштабної війни. І це було щось дивовижне, бо це була не лише зустріч і конференція, студенти також показали українське мистецтво, сучасне українське мистецтво, багато речей, які вони зробили самі. Зокрема, була представлена українська їжа. Це є свідченням того, що українські студенти почуваються комфортно, і цей досвід перебування в Польщі, у Варшавському університеті, для них є досить важливим. Вони не відчувають себе іноземцями, а відчувають себе частиною цієї спільноти", - поділився доктор Даніель.
- Пане докторе, але мушу зауважити, що польсько-українські відносини дуже цікаві і різні залежно від періоду історії. Ми або дуже сильно дружимо, або сильно ворогуємо.
- Так, я згоден. Але пам'ятаймо, що ми говоримо про державні відносини. Відносини між державами, а не про людські стосунки.
Я людина, і я представляю інституцію, але людина для мене завжди залишається людиною. І для мене не важливо, що було раніше, для мене важливо те, що є тут і зараз.
Для мене важливо те, що ми повинні рухатися вперед, що ми повинні будувати майбутнє. Ми не можемо весь час зупинятися і роз'ятрювати рани того, що було раніше. Це безглуздо.
Історія має свої епізоди. Це те ж саме, якби ми сьогодні не розмовляли з німцями, наприклад, за те, що сталося на польській землі, але ми повинні просто рухатися далі і будувати майбутнє.
Але ми в нашій країні любимо говорити про минуле. Дуже любимо. Кожен у Польщі є футболістом, кожен є спортсменом, кожен є лікарем і кожен є істориком. Кожен є експертом зі всього. Але я вважаю, що найважливіше – рухатися вперед. І якщо ми можемо говорити про те, що перед нами – це найважливіше.
- Тоді мушу згадати і про те, що перед нами. Сьогодні польські фермери знову почали блокувати кордон України.
- Пам'ятаємо, що протест фермерів у Польщі – це не тільки про Україну. Це не тільки протест проти України. Це протест усіх фермерів Європи загалом, і він стосується того, що називається "Зеленою угодою". Тобто проєкту Європейського Союзу щодо виробництва сільськогосподарської продукції, дотримання екології і так далі. Питання зерна з України та продукції з України – це лише один з елементів. Контекстом аграрних протестів не було зерно з України. Звичайно, попередня влада не зробила до кінця все те, що мала зробити, але контекст, який ми бачимо, набагато ширший і стосується всієї проблеми Європейського Союзу.
- Чи буде Польща основним партнером України в Європі? Чи її місце займе хтось інший, до прикладу, Велика Британія?
- Я не знаю чим це все закінчиться. Це дуже складне питання. І щоб не бути поганим пророком, думаю, що найбільшим інвестором в Україну буде Китай. Тому що Китай може багато чого запропонувати. У них набагато дешевший продукт. У них величезні інвестиційні фонди. І вони хочуть мати ядро, яке буде впроваджувати це все далі в Європі.
Великобританія сьогодні не є сильним партнером в Європі. Вона сама має дуже сильні економічні проблеми. А Польща є занадто маленьким партнером для гігантської України. Ми набагато менші, щоб дійсно бути тут головним гравцем. Тут партнером буде хтось набагато, набагато сильніший. І є дві можливості. Це або Китай, або Аравійський півострів.
Розмовляв Андрій Маринюк