Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Спорт

Корупційний скандал у ФІФА. Що далі?

На самісінькому піку завершення усіх футбольних євросезонів у ФІФА вибухнув гучний скандал – через звинувачення у корупції та хабарництві крісло уже екс-президента Зеппа Блаттера захиталося настільки, що багаторічний керівник подав у відставку.

доБЛАТТЕРувався

Стартовий тиск Блаттер не витримав, вирішив піти, розраховуючи у такий спосіб вийти «сухим» зі своїх темних справ та залишити Росії і Катару проведення чемпіонатів світу у 2018 та 2022 роках.

Хто б що не говорив, але теперішня війна України та Росії, мабуть, і стала головною причиною такого гучного скандалу. Про корупцію та хабарництво у ФІФА говорили і писали ще раніше, однак, ті справи чомусь не мали серйозної підтримки та широкого розголосу у ЗМІ. Справа в тому, що наступний чемпіонат світу з футболу відбудеться у Росії, до нього залишається три роки, а відтак, американці, англійці та представники інших країн роблять усе можливе, аби агресор не проводив у себе вдома найбільше футбольне свято чотириріччя.

Що цікаво, не так давно Блаттер переміг на нових виборах президента ФІФА, проте за кілька днів 79-річний дідусь, «на прохання» США, склав з себе усі повноваження, скликавши екстренну прес-конференцію у Цюриху. Уже екс-президент міжнародної федерації футболу на прощання сказав, що інтереси ФІФА занадто дорогі для нього. Йозеф Блаттер очолював ФІФА з 1998 року, ставши третім за ліком президентом УЄФА, який протримався на посаді більше 16 років. З усіх президентів ФІФА довше за Блаттера працювали француз Жюль Рімме (1921-1954) та попередник швейцарця бразилець Жоао Авеланж (1974-1998).

Нереальні хабарі для реальних людей

Не так давно, ще наприкінці травня, у Цюріху за звинуваченням у корупції поліція заарештувала декілька високопосадовців чиновників ФІФА. Серед них виявилися і двоє віце-президентів ФІФА – Джефрі Веб та Еухеніо Фігередо. Обвинувачі говорили про широкомасштабну корупцію у ФІФА протягом двох останніх десятиліть навколо заявок на чемпіонати світу, маркетингових та інших операцій. До звинувачень додавалися шахрайство, рекет і відмивання грошей.І сталося це затримання напередодні нових виборів президента ФІФА. У Цюріху поліція затримала 14 чиновників ФІФА.

Коли корабель Блаттера почав тонути доволі швидко, сам капітан його покинув першим. За неофіційною інформацією, він домовився зі слідчими, аби не проходити жодного допиту і щоб його прізвище взагалі ніде не фігурувало.

Що цікаво, у розпал скандалу у справу втрутився і колишній член виконкому Міжнародної футбольної федерації Чак Блейзер, який підтвердив факти хабарництва та корупції у ФІФА.Блейзер заявив, що він та інші чиновники цієї організації брали хабарі за обрання ПАР в якості країни-господарки чемпіонату світу з футболу 2010 року.Крім того, Блейзер розповів і про отримання хабарів під час вибору місця проведення ЧС-1998 року та повідомив про інші хабарі, які члени виконкому ФІФА отримували в період з 2004-го по 2011 роки.

Прокуратура США, яка першою взялася за розслідування цієї справи, вважає, щоза останні 19 років сума хабарів у ФІФА склала більше 10 мільярдів доларів. Про це було сказано на спеціальній прес-конференції за участю директора ФБР Джеймса Комі і генпрокурора США Лоретти Лінч. На думку американських чиновників, корупцію у ФІФА можна простежити з 1991 року.

Чужі прогнози і наші очікування

Незважаючи на відставку багатого дідуся Блаттера, найбільше усіх цікавить що ж буде далі. Неодноразово на різних сайтах чи форумах можна прочитати думку наступного змісту: Блаттера скинули, тепер черга Путіна та Росії... Звичайно, захист Путіним Блаттера після його відставки - справа доволі прогнозована та ні для кого не дивна. Команда Блаттера, за різними чутками, отримавши серйозні винагороди, таки дала Росії та Катару право на проведення чемпіонату світу у 2018 та 2022 роках. Відповідно, перші люди цих країн, а особливо Росії, не можуть слова поганого сказати про Йозефа Блатера, а тим паче у випадку, коли вони працювали як «одна команда».

За інформацією журналіста Гал-інфо, допомогли американцям скинути з «дорогого» крісла Блаттера і представники Англії. У футбольних колах літають думки, що Блаттер відмовив Англії у проведенні чемпіонату світу 2026 року, а відтак родоначальникам футболу така політика Блаттера аж ніяк не сподобалася. Існує думка: якщо новий президент ФІФА пообіцяє Англії проведення Мундіалю – 2026, то цей гучний скандал поступово втихне. З іншого боку, мабуть, найбільше цікавить, чи відберуть у Росії та Катару проведення двох наступних чемпіонатів світу. Якщо доведуть, що голоси команди Блаттера були купленими та мали за собою корупційний підтекст, мабуть, буде більше передумов вірити, що до Росії та Катару ніхто не поїде. У футбольних матчах, для прикладу, коли доводять факт «не чесної гри», результат події можуть анулювати, а винуватців суворо покарати.

Якщо відверто, то шансів на те, аби в Росії та Катару забрали чемпіонат світу, не дуже багато. Наразі це лише чутки та бажання великої кількості патріотичних українців та європейців в тому числі. Тут головне, аби на поверхню випливла правда, а за нею будуть і інші потенційно успішні кроки.  

Перенести футбольний Мундіаль з однієї країни в іншу, коли до старту чемпіонату залишилося три роки, не так уже й просто. Найголовніше тут інфраструктура. Якщо у Росії заберуть чемпіонат світу, форум повинна провести країна, у якій серйозно розвинена уся інфраструктура. Мова тут може йти про Іспанію, ту ж Англію чи інші країни. Втім, чи підпишуться на таку відповідальність і самі країни, якщо випаде така можливість, - велике риторичне запитання.  

Окремо хотілося б написати про спекотний Катар. Цікаво, а чи уявляєте Ви зимовий чемпіонат світу з футболу та ще й в країні, де футболу фактично взагалі не існує? Цікаво, а що було головним у голосуванні членів ФІФА, коли приймали таке дивне рішення?.. Невже не корупція?..

Богдан Пастернак, Гал-інфо

Фото - radiosvoboda

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ