Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Культура

Як пізнати Донбас: у Львові стартував масштабний культурний форум «ДОНКУЛЬТ»

Сьогодні ввечері на сцені Львівської опери розпочнеться нова вистава знаменитого українського режисера Влада Троїцького «Коріолан», присвячена бійцеві, що, повернувшись із фронту, не годен знайти собі застосування у буденнім житті. Актуальна сьогодні історія, написана Шекспіром чотири сторіччя тому, відкриє масштабний форум «ДОНКУЛЬТ», покликаний розгадати Донбас, зробити його зрозумілішим й ближчим.
2 тижні Донбасу у Львові 

Культурна презентація Донбасу у Львові триватиме два тижні і включатиме близько 80 подій, що розігруватимуться на сімох локаціях (окрім згаданої Опери, це інші львівські театри, Палац Потоцьких, центр міської історії тощо).

Програма форуму матиме 13 напрямків, зокрема, дискусійно-лекційний, образотворчий (мистецькі перформанси й виставки), літературний, кінематографічний та інші.

Між демонізацією і романтизацією

Дискусійно-лекційна частина програми стане майданчиком, на якому учасники форуму спробують теоретично збагнути історію та сьогодення Донбасу.

«Лекції стосуватимуться історії, натомість дискусії та обговорення – сьогоденню Донбасу. Ми прагнутимемо переосмислити індустріальну спадщину регіону, порушити питання регіональних ідентичностей в Україні, осмислити поняття «регіон», «спільнота» взагалі», – сказала заступник директора Центру міської історії, куратор дискусійного майданчику Ірина Мацевко.

За її словами, завданням учасників дискусії буде пройти критичною дорогою поміж двох крайніх точок: уникнути демонізації регіону та звинувачення його в усіх гріхах, з одного боку, й уникнути увібрання Донбасу у романтичні шати, з іншого боку.

Перлинами цієї частини форуму стануть лекції відомого американського дослідника історії Донбасу Гіроакі  Куромії (автора видатної праці «Свобода і терор на Донбасі») та професорки Донецького університету Олени Стяжкіної.

Лекції супроводжуватимуться показами документальних хроні про промислові міста України, вуличною виставкою «Праця, виснаження та успіх».

Донбас на Галичині і Галичина на Донбасі

Нагальна сьогодні інтеграція через культуру та взаємне пізнання, виявляється, було не менш актуальним і на початку ХХ сторіччя. 1929 року відбувся «Тур футуристів Донбасом» – культурна поїздка містами Донеччини та Луганщини провідних українських футуристів. У рамках літературної програми «ДОНКУЛЬТУ» можна буде докладніше познайомитися з захопливими мандрівками футуристів на сході, які розкажуть сучасні автори зі Львова, Донецька, Макіївки та Луганська.

А Донбас на Галичині презентує донецький письменник, доцент Донецького університету Олег Соловей, який проведе літературну екскурсію Донецьком у Львові. Екскурсія матиме назву «Гетто: вижити не можна померти».

Мінкульт? Ні, не чули

«ДОНКУЛЬТ» – проект Благодійного фонду «Мистецькі надра». Це громадська ініціатива, що покликана засобами культури активізувати діалог між регіонами й громадами, демонструючи розмаїтість України.

Керівник проекту Ольга Сагайдак розповіла, що Фонд не збирається обмежуватися тільки Донбасом. З Донбасу розпочали, бо сьогодні цей регіон виглядає найбільш проблематичним. Утім, на черзі у задумах організаторів – культурна презентація Галичини, яку повезуть на схід (зокрема, в Харків).

Ольга Сагайдак висловила жаль, що не всі в Україні розуміють нагальність культурного спілкування між регіонами. Так, на лист, надісланий Фондом у Міністерство культури, у відомстві Кириленка навіть не відгукнулися. Те, що повинна була би робити держава, знову роблять громадські та культурні діячі.

Незабаром читайте на нашому сайті інтерв’ю з Ольгою Сагайдак про проект «ДОНКУЛЬТ» і культурну політику в Україні.

 

З вичерпною програмою форуму можна познайомитись за посиланням.

Сергій Стуканов

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ