Сьогодні ввечері на сцені Львівської опери розпочнеться нова вистава знаменитого українського режисера Влада Троїцького «Коріолан», присвячена бійцеві, що, повернувшись із фронту, не годен знайти собі застосування у буденнім житті. Актуальна сьогодні історія, написана Шекспіром чотири сторіччя тому, відкриє масштабний форум «ДОНКУЛЬТ», покликаний розгадати Донбас, зробити його зрозумілішим й ближчим.
Культурна презентація Донбасу у Львові триватиме два тижні і включатиме близько 80 подій, що розігруватимуться на сімох локаціях (окрім згаданої Опери, це інші львівські театри, Палац Потоцьких, центр міської історії тощо).
Програма форуму матиме 13 напрямків, зокрема, дискусійно-лекційний, образотворчий (мистецькі перформанси й виставки), літературний, кінематографічний та інші.
Між демонізацією і романтизацією
Дискусійно-лекційна частина програми стане майданчиком, на якому учасники форуму спробують теоретично збагнути історію та сьогодення Донбасу.
«Лекції стосуватимуться історії, натомість дискусії та обговорення – сьогоденню Донбасу. Ми прагнутимемо переосмислити індустріальну спадщину регіону, порушити питання регіональних ідентичностей в Україні, осмислити поняття «регіон», «спільнота» взагалі», – сказала заступник директора Центру міської історії, куратор дискусійного майданчику Ірина Мацевко.
За її словами, завданням учасників дискусії буде пройти критичною дорогою поміж двох крайніх точок: уникнути демонізації регіону та звинувачення його в усіх гріхах, з одного боку, й уникнути увібрання Донбасу у романтичні шати, з іншого боку.
Перлинами цієї частини форуму стануть лекції відомого американського дослідника історії Донбасу Гіроакі Куромії (автора видатної праці «Свобода і терор на Донбасі») та професорки Донецького університету Олени Стяжкіної.
Лекції супроводжуватимуться показами документальних хроні про промислові міста України, вуличною виставкою «Праця, виснаження та успіх».
Донбас на Галичині і Галичина на Донбасі
Нагальна сьогодні інтеграція через культуру та взаємне пізнання, виявляється, було не менш актуальним і на початку ХХ сторіччя. 1929 року відбувся «Тур футуристів Донбасом» – культурна поїздка містами Донеччини та Луганщини провідних українських футуристів. У рамках літературної програми «ДОНКУЛЬТУ» можна буде докладніше познайомитися з захопливими мандрівками футуристів на сході, які розкажуть сучасні автори зі Львова, Донецька, Макіївки та Луганська.
А Донбас на Галичині презентує донецький письменник, доцент Донецького університету Олег Соловей, який проведе літературну екскурсію Донецьком у Львові. Екскурсія матиме назву «Гетто: вижити не можна померти».
Мінкульт? Ні, не чули
«ДОНКУЛЬТ» – проект Благодійного фонду «Мистецькі надра». Це громадська ініціатива, що покликана засобами культури активізувати діалог між регіонами й громадами, демонструючи розмаїтість України.
Керівник проекту Ольга Сагайдак розповіла, що Фонд не збирається обмежуватися тільки Донбасом. З Донбасу розпочали, бо сьогодні цей регіон виглядає найбільш проблематичним. Утім, на черзі у задумах організаторів – культурна презентація Галичини, яку повезуть на схід (зокрема, в Харків).
Ольга Сагайдак висловила жаль, що не всі в Україні розуміють нагальність культурного спілкування між регіонами. Так, на лист, надісланий Фондом у Міністерство культури, у відомстві Кириленка навіть не відгукнулися. Те, що повинна була би робити держава, знову роблять громадські та культурні діячі.
Незабаром читайте на нашому сайті інтерв’ю з Ольгою Сагайдак про проект «ДОНКУЛЬТ» і культурну політику в Україні.
З вичерпною програмою форуму можна познайомитись за посиланням.
Сергій Стуканов