Неодмінною умовою здорового суспільства, на мою думку, є особиста порядність кожного. Адже, саме порядність свідчить і про духовний, і про інтелектуальний рівень особистості, будучи по суті своїй букетом таких найважливіших чеснот людини, як доброта, благородство, почуття власної гідності, готовність завжди узгоджувати власні вчинки зі своєю совістю, навіть у тих випадках, коли це не співпадає з особистими інтересами.
Порядність дає силу для прийняття правильних рішень, свободу від користолюбства, злоби, духовної пустки, можливість бачити і цінувати в кожній людині найкращі якості, а головне – дає впевненість на переміну світу до кращого.
Першим кроком до особистої порядності є щирість і чесність перед самим собою. А бути чесним перед собою означає робити те, що на твою думку необхідно робити те, що не робити ти не можеш. І робити це якнайкраще.
Мабуть, завдяки цьому переконанню, мене останнім часом приваблює участь у різноманітних «практичних заняттях» з публічних дисциплін. Особливо, у таких клінічних станах суспільства, як зараз, адже, якщо чекати на ідеальні умови для початку будь-чого, тоді краще і не починати. Звичайно ж, нереалістично було би розраховувати увідчайдушній шаховій партії, лише на неуважність суперника, а в нашому варіанті, – ворога. Нерозумно не прорахувати ситуацій, в яких можеш виявитися зрадженим у своїх найкращих сподіваннях (це ми вже проходили не раз), але в такому випадку мені просто шкода буде тих, котрі зрадять, бо їх не чекає нічого, крім «ганебного стовпа». Мені не страшно і не складно визнати негідника і шахрая – негідником і шахраєм, бо я переконаний у своїй чесності перед самим собою. Пам’ятаєте, як у дитинстві: – а я у підвалі був і анітрішечки не боявся! – чесно?! От і спробуй тут збрехати…
Хочу написати кілька слів про громадську ініціативу, в якій зараз беру участь і на яку покладаю значні сподівання, а саме: чим вона мене приваблює і в чому переконує.
Громадянський рух ЧЕСНО започатковано в Україні в жовтні 2011 з ініціативи активних громадян, спільно з представниками партнерства "Новий Громадянин", за рік до чергових парламентських виборів. Мета Руху – активізувати суспільство, інформуючи його про необхідність та можливість відповідального та свідомого вибору для того, щоб очистити майбутній парламент від недостойних депутатів. Детально – на офіційному сайті руху www.сhesno.org
рух Чесно:
не є політичною партією, чи урядовою організацією
не має їєрархічної структури керівництва
не фінансується з партійних чи бюджетних фондів
не керується виключно ідеологічними догмами
не висуватиме кандидатів на виборах до Верховної ради.
рух Чесно:
це доброчинна громадська ініціатива з горизонтальною системою самоорганізації
це відповідальність всіх за кожного і кожного перед усіма
це прозора система фінансування за рахунок пожертв громадян, безоплатної праці активістів, наданих безкоштовно оргресурсів, та цільових коштів міжнародних організацій, скерованих на розвиток виборчої системи в Україні
це система оцінки доброчесності депутатів на основі загальноприйнятих моральних норм.
Ми об’єдналися:
для того, щоб не терпіти щоденних принижень, живучи в атмосфері брехні та безвідповідальності, якими просякнуте суспільство
для того, щоб перевірити майбутніх кандидатів до вищого законодавчого органу країни на відповідність елементарним нормам моралі
для того, щоб ознайомити суспільство з результатами перевірки
для того, щоб вимагати від політичних сил керуватися фундаментальними критеріями доброчесності за висуванні своїх кандидатів до Верховної ради.
Місія «народного обранця» відповідальна і принципова, компроміси неприпустимі.
Як може аморальна особа претендувати на статус політичної еліти держави?!
Критерії доброчесності прості і незмінні, невідповідність бодай одному з них унеможливлює участь порушника у виборах:
відсутність фактів порушень прав і свобод людини
незмінність політичної позиції відповідно до волевиявлення виборців
непричетність до корупційних дій
прозорість задекларованих доходів та майна та їх відповідність способові життя
особисте голосування в парламенті
участь у засіданнях парламенту та роботі комітетів.
Хто визначатиме відповідність критеріям?
Серед учасників руху є ряд представників громадських організацій, основною мето котрих є вивчення та оптимізація виборчого процесу, вони володіють достатнім професійним ресурсом для здійснення якісної аналітики та публікації.
Кожний чесний громадянин має повне право вважати себе учасником руху Чесно, скеровувати дані власної народної люстрації до відповідних координаційних рад для подальшої обробки та оприлюднення.
Чи не станеться так, що всі потенційні кандидати не відповідатимуть критеріям доброчесності? Що тоді?
Ми не «проти всіх», наше завдання просте: нарешті зробити вибір громадян усвідомленим та виваженим, а позицію кандидатів публічною, прозорою і чесною.
Підбір кандидатів, достойних представляти інтереси народу в парламенті – справа політичних сил, які повинні бути повністю відповідальними за своїх представників і за виконання ними передвиборчих обіцянок та партійних програм, які на папері (у всіх без винятку), на перший погляд, є однозначно позитивними, а от на ділі...
Політикам час відповідати за нахабний обман сподівань, зраду довіри виборця і цинічне нехтування інтересами громадян, а громадянам час усвідомити власну відповідальність за свій вибір та наслідки згубної байдужості, час робити цей вибір тверезо і непідкупно.
Найбільшим ворогом розвитку громадянського суспільства є розмитість критеріїв моралі, а відтак вседозволеність і безкарність; час нарешті чітко визначити, що є моральним, а ащо ні; що є шкідливим для суспільства, а що приносить користь усім його членам.
Не будь байдужим. Песиміст – заручник власної упослідженості. Тільки йдучи разом здолаємо шлях. Дія – мета, бездіяльність – безвихідь. Приєднуйся до координаційної ради ЧЕСНО у Львові! facebook.com/chesnolviv