Слухай онлайн
Історія

130 років тому народилася хорунжа УСС Софія Галечко

3.05.1891 – у м. Новий Сонч, нині в Польщі народилася Софія Галечко, хорунжа УСС.

Походила з мішаної сім’ї: мати – полька, батько – українець.

З дев'яти років навчалась у переважно польськомовному Львові в польській дівочій гімназії ім. Ю. Словацького, та все ж в тогочасних бурхливих національних процесах усвідомила своє українство. Закінчила філософський факультет університету в м. Ґрац в Австрії.

У Ґраці заступниця голови українського товариства «Січ», активна учасниця гуртка «Рідна школа» та міської громадської організації «Взаємна поміч», членкиня «Пласту».

З початком Першої світової війни доброволець легіону УСС, санітарка, розвідниця, стрілець, чотар, згодом хорунжа (08.1915) – перша українська жінка-офіцер. Відзначилась під час боїв у Карпатах та на Тернопільщині, нагороджена двома медалями «За хоробрість». Загинула трагічно, купаючись у гірській річці в с. Пасічна на Франківщині 1918.

Із щоденника Софії Галечко: «Мої мрії здійснилися — працюю для України, йду кувати кращу долю... Кинула я книжки, науку, старий, спокійний Ґрац, забула про рідню, про іспити й увесь світ... Крила вистрілили з рамен і лечу на стрічу сонцю золотому. Чи спалить воно мене, чи загріє своїм огнем?».

Фрагмент пісні із збірника О. Кузьменко «Стрілецькі пісні» (Львів, 2005):

Понад наші товаришки ревіли гармати,

Степанівна і Ґалечко вміли воювати.

Воювали, добували і славу, і волю,

Та не одну зіставили могилу на полю.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ