Слухай онлайн
Культура

14 червня агенти ЧК вбили українського живописця Олександра Мурашка

14 червня 1919 року агентами ЧК неподалік від власного будинку на Лук'янівці пострілом в потилицю було вбито Олександра Мурашка – українського живописця, педагога і громадського діяча.
Олександр Мурашко (1875-1919) Прортрет жінки. Мак 1900-ті рр. Полотно,олія

Художник загинув на 44 році життя, повний нових ідей і творчих планів. Тодішня ж преса написала, що «був пограбований і забитий бандитами».

Олександр Мурашко навчався у Петербурзькій Академії мистецтв (1894-1900) в Іллі Рєпіна, а згодом продовжив освіту в Парижі та Мюнхені. Ще за життя роботи українського митця широко експонувалися за кордоном: в Берліні, Кельні, Дюссельдорфі, Будапешті, Венеції, Римі, Відні, Амстердамі.

У творчості видатного українського живописця особливе місце займають численні, позначені психологічною виразністю портрети, що міцно визначили його творче обличчя як художника-портретиста.

Всією душею Мурашко любив Київ – місто, де він народився і жив: “тут світло, тут сонце, тут чудова природа, тут своя культура”. Продовжуючи справу свого дядька – педагога Миколи Мурашка, засновника Київської рисувальної школи, художник багато сил віддав вихованню мистецької молоді – на посаді професора Української Академії Мистецтв, заснованої у 1917-у році. До роботи в Академії були залучені такі видатні українські художники, як Георгій Нарбут, Федір Кричевський (зааррештований НКВС і засланий до селища Ірпінь Київської області, де й помер з голоду), Абрам Маневич (в 1920 емігрував), Михайло Бойчук (розстріляний в 1937 році разом з його талановитими учнями Іваном Падалкою та Василем Седляром), Микола Бурачек. Сам Мурашко очолив одну з майстерень живопису.

Найбільша виставка творів митця була організована в приміщені Української Академії мистецтв, на жаль, вже після його жорстокого вбивства. Було представлено 70 робіт художника. Усі полотна були поділені на 3 секції: закінчені роботи, етюди й ескізи. Імпреза 1922 року була яскравим завершенням творчої та виставкової діяльності талановитого художника.

Олександр Мурашко (1875-1919)
Прортрет жінки. Мак
1900-ті рр.
Полотно,олія

Oleksandr Murashko (1875-1919)
Portrait of a woman. Poppy
The 1900s
Oil on canvas

Запрошуємо оглянути "Прортрет жінки. Мак.", що знаходиться на експозиції Українського мистецтва ХХ ст. НМЛ ім. Андрея Шептицького,
у віртуальному 3D турі за посиланням нижче:
https://www.google.com/maps/uv…

Приємного перегляду)

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ

");