Архіви, що нещодавно відкрилися в Україні дозволяють тепер до кінця і всебічно досліджувати відносини влади, органів НКВД і "мирних радянських громадян" протягом 1936-1941 рр.
Матеріали справ з Галузевого державного архіву СБУ (колишнього Архіву КДБ УРСР) свідчать не тільки про керівні вказівки НКВД з Москви і Києва, а й про їх інтерпретації на рівні виконавців (слідчих, наглядачів, канцелярських працівників, виконавців смертних вироків).
Опубліковані документи по Київській, Житомирській, Харківській, Одеській, Миколаївській, Вінницькій та Ворошиловградській областях проливають світло і на роль єврейської діаспори, і на те, яким соціальним і національним групам належала реальна влада в Україні напередодні і під час Великого терору.
"Ключові питання в цій книзі, - пишуть автори, - пов'язані з вивченням "чистки, тих хто зачищував"... Які були мотиви керівництва СРСР в проведенні арештів і судових процесів у справах співробітників НКВД? Чи була ця чистка пошуком "цапів-відбувайлів", що дозволило керівництву перекласти вину за репресії на кадри нижчого рівня?"
Зі змісту:
- Віола Л. Tater, perpetrator, "виконавці", "кати", "карателі";
- Хаустов В. Нова змова в НКВД;
- Віола Л. Справа Уманського районного відділу УНКВД по Київській області;
- Кокін С. Розплата. Співробітники УНКВД по Житомирській області - виконавці Великого терору;
- Золотарьов В. Сторінки біографії "порушника соціалістичної законності". Давид Аронович Перцов;
- Савін А., Тепляков А. "Чистка, тих хто зачищував" як інструмент дисциплінування НКВД ... 1939-1943 рр.;
- Юнге М. "Цапи-відбувайли" захищаються. Процеси над порушниками "соціалістичної законності" в Миколаївській області, 1939-1941 рр.;
- Россман Дж. Справа Георгія Кочергінского ... та ін.