За перемогу в цьому престижному театральному фесті змагаються три львівські театри.
Власне, початок фінального етапу Фестивалю-Премії «GRA» 23 листопада розпочався теж у Львові. З 23 до 25 листопада поважне міжнародне журі переглядало й оцінювало вистави «Вороги. Історія любові», «Доця» (обидві – Театру Марії Заньковецької), балет «Тіні забутих предків» Львівського театру опери та балету ім. Соломії Крушельницької і дві вистави харківських театрів – «Жираф Монс» і «Веселка на Салтівці». 26 листопада естафету показів прийме Івано-Франківськ, а з 29 листопада по 1 грудня у столиці України за перемогу змагатимуться 5 київських театрів.
А вже 2 грудня на сцені Київського національного академічного драматичного театру ім. Івана Франка відбудеться церемонія нагородження лауреатів VI Всеукраїнського театрального Фестивалю-Премії «GRA» у семи загальних та шести індивідуальних номінаціях.
На адресу організатора цьогоріч надійшло 85 заявок від 58 театрів із 18 міст України. Експертною радою 6-го Фестивалю-Премії, яка складалася з 10 українських фахівців, було сформовано спершу лонгліст з 35 вистав, а потім шортліст з 14 вистав. У фіналі беруть участь 13 театральних колективів з 5 міст країни – Київ, Львів, Харків, Одеса та Івано-Франківськ.
Оцінювати фіналістів будуть члени міжнародного журі з 5-ти європейських країн – Польщі, Норвегії, Німеччини, Естонії та Фінляндії.
На пресконференції в Театрі Марії Заньковецької члени міжнародного журі і представники львівських театрів, які потрапили до шортліста, поділилися враженнями від побаченого і почутого на театральних сценах. Так, Йорґен Кнудсен з Норвегії – дипломований мистецтво- та театрознавець, художній керівник театру Black Box в Осло був вражений актуальністю вистав українських театрів, а Мееліс Ойдсалу – естонський театральний критик та журналіст особливо відмітив емоційний інтелект українських театральних колективів, різноманітність використання форм і засобів, а також наголосив, що український театр не є чимось окремим поза контекстом європейського театру, він відчувається абсолютно природним і є рівним з театрами Європи. А виконавча директорка Nordic Drama Corner Гінріікка Ліндквіст з Фінляндії сказала, що в журі склалося враження: український театр – це талант, поєднаний з пристрастю, а коли поєднати талант з пристрастю, то створюються дива. Також пані Гінріікка сказала, що у Фінляндії вже перекладено кілька українських п’єс, і вона намагатиметься докладати зусиль, щоб таких п’єс ставало більше. Ева Баль - асоційована професорка факультету польської мови Ягеллонського університету, очільниця Дослідницького центру локальних культур (Польща) вважає фантастичною саму ідею такого фестивалю в країні, де 11-тий рік іде війна.
Керівник Театру Марії Заньковецької Максим Голенко висловив радість з приводу того, що дві з 14 вистав-фіналісток – заньківчанські постановки, а також сказав, що мріє, аби цей фестиваль жив якомога довше.
І про сам фестиваль.
Всеукраїнський театральний Фестиваль-Премія «ГРА» («GRA» («Great Real Art»)) - це культурно-мистецький захід, заснований Національною спілкою театральних діячів України (НСТДУ) у 2018 році з метою відзначення найбільш визначних творчих досягнень у галузі театрального мистецтва. Проводиться на конкурсній основі один раз на рік за підсумками минулого календарного року. За результатами фестивалю присуджується Премія. Директором фестивалю є Богдан Струтинський.
Людмила ПУЛЯЄВА.
Фото автора.
На фото: учасники прес конференції.