На початку жовтня уряд запустив іпотечну програму "єОселя" в тестовому режимі. На першому етапі планується видати близько 1,5 тис. позик.
Про це пише Економічна правда.
Через війну житлова проблема українців ще більше загострилася, тож уряд вирішив оновити програму іпотечного житла, яку запускали торік, але та не виправдала очікувань. Причина – вимоги банків до позичальників сильно відрізнялися від умов, які озвучував уряд. На початку жовтня цього року в тестовому режимі запустили іпотечну програму "єОселя".
Хто може взяти кредит на квартиру під 3%?
Суттєве оновлення державної програми – це можливість інвестувати в будівництво житла та купувати квартири в старих будинках. Придбати житло під 3% річних з 1 жовтня можуть певні категорії громадян, які не мають домівки або хочуть покращити умови життя. Претендувати на участь у проєкті можуть військовослужбовці, правоохоронці, лікарі, освітяни та науковці. Для всіх інших категорій громадян з 1 січня 2023 року діятиме ставка 7%.
Стандартний стартовий внесок становитиме 20% від оціночної вартості обраного житла. Термін виплат – від одного до 20 років.
На купівлю якого житла можуть розраховувати українці в рамках програми "єОселя"?
Незалежно від того, застосовуватиметься ставка 3% чи 7% річних, одна особа може претендувати на купівлю максимум 52,5 кв м житла.
На кожного члена родини цей ліміт збільшуватиметься на 21 кв м. Тобто двоє людей зможуть придбати до 73,5 кв м, троє – до 94,5 кв м. Якщо позичальник хоче збільшити дозволену кількість "квадратів", то він повинен сплатити більший перший внесок. На скільки саме – вирішуватимуть банки.
Наприклад, у Києві вартість квадратного метра обмежена 46,7 тис. грн, а максимальна сума кредиту становить 2,45 млн грн. Для Львова – 39,8 тис. грн та 2,09 млн грн, для Одеси – 38,3 тис. грн та 2,01 млн грн відповідно.
Повністю цифрова іпотека
Надіслати заявку на іпотеку можна через портал "Дія" або мобільний застосунок. Система автоматично підтягне необхідну інформацію з реєстрів і направить потрібні документи в банк, з яким і укладатиметься договір.
У разі купівлі квартири на вторинному ринку "Дія" автоматично оцінить майно за допомогою сервісу автоматичної оцінки нерухомості, розробленого Фондом державного майна. Такий функціонал обіцяють запровадити впродовж року.
За бажанням позичальника оформлену в "Дії" заявку можна буде надіслати одному чи кільком банкам. У разі схвалення заявок кількома установами покупець квартири зможе обрати ту, що пропонує найкращі умови: менший розмір першого внеску чи довший термін дії договору іпотеки.
За програмою "єОселя" банки кредитуватимуть громадян не власними грішми, а коштами державної Української фінансової житлової компанії.
До прикладу, позичальник звертається до банку для оформлення іпотечного договору на купівлю квартири вартістю 2 млн грн. Банк передає цю інформацію "Укрфінжитлу", яке переказує 2 млн грн банку, а той – продавцеві нерухомості.
Людина повертатиме цю суму банку, а він переказуватиме її держкомпанії. Звісно, з відсотками. За такої схеми прибуток отримають і банк у вигляді 4% за функції посередника, і держава у вигляді 3%. Так і формуються 7% річних.
Що стосується пільгових умов для певних категорій громадян, то, очевидно, 3% річних отримуватиме банк, а державна компанія повертатиме вкладені кошти.
Фінансового ресурсу в "Укрфінжитла" зараз достатньо, аби видати 20 тис. іпотечних кредитів. У вересні уряд збільшив статутний фонд компанії на 20 млрд грн. Статутний фонд компанії може наповнюватися з державного бюджету, шляхом випуску та монетизації облігацій, грантів, кредитів МФО.
Як з'явилися цифри 3% і 7% при виборі розміру ставок кредитування?
Для розрахунку брали середні розміри орендної плати за квартири в різних регіонах.
"Ми зробили ставки такими, щоб щомісячна сума виплат за кредитом не перевищувала місячну орендну плату за квартиру. Так ми спонукатимемо купувати квартири тих, хто вагається", – пояснював співрозмовник ЕП.