18 квітня у Львівському оперному театрі відбулась вистава-дефіле "Розмова птахів": модне чи вічне?".
У несподівано холодний весняний вечір присутніх у Дзеркальній залі Львівського оперного театру зігрівала затишна атмосфера, яка ґрунтувалась на дійствах, які заворожували. Спів, театральне дійство, балет, музика, слово та мода - тісне сплетіння цих елементів лунало тихою залою.
Авторами проєкту є одна з найвідоміших українських дизайнерок Оксана Караванська та українська співачка, актриса театру і кіно, лауреатка Шевченківської премії Наталія Половинка. У Львівській опері вони представили спільну роботу - виставу-дефіле "Розмова птахів": модне чи вічне?", у якій тісно сплели мистецтво моди і театру.
“Вся суть цієї події – це великий знак питання: модне чи вічне? І чи може бути вічне модним, або чи може модне стати вічним? І, фактично, в цій виставі, яку прекрасно зробила частина театру Наталії Половинки, я особисто собі поставила це запитання і сама з собою вступила в батл. Тому що я представляю дві колекції: одна, яка вже давним-давно визнана вічною, - це все, що пов'язане з нашими українськими вишиванками. А друга – це абсолютно новітня історія. Я завжди робила дві лінійки і це представлення другої лінійки, де є сучасна вишивка, абсолютно космополітична. Вона пов'язана з тим, що відбувається сьогодні в Україні, але не з тим, що є етнікою. І чи вона стане вічною? Можливо, через 300 років її також в музеї будуть показувати?”, - поділилась Оксана Караванська.
На імпровізованій сцені, на відстані кількох метрів, а то й сантиметрів, від глядачів творили магічне дійство актори Театрального центру Наталії Половинки «Слово і голос». Шість героїнь вистави перевтілились у пташок з усього світу, які, за словами Наталії Половинки, зібралися, аби говорити про вічне текстами Григорія Сковороди. В основу вистави “Розмова птахів” лягли твори українського філософа, зокрема з книги “Сад божественних пісень”.
Трохи на віддалі від акторів розташувався музичний колектив “Хорея Козацька” під керівництвом Тараса Компаніченка, а поруч із ними - Лабораторія степового розспіву «Євшан-зілля» із Запоріжжя та окупованих сіл. Долучився до виконання пісень також народний співак Олексій Заєць. Акомпонував учасникам вистави-дефіле піаніст Сергій Кудринецький.
Представляли нову колекцію Оксани Караванської артисти балету Львівського національного академічного театру опери та балету імені Соломії Крушельницької: і жінки, і чоловіки. Вони поволі кружляли сценою, здавалось, серед інших акторів, глядачів, проте насправді - серед глибоких слів, музики та смислів.
“Скільки в тебе облич?”, -, питає Оксана Караванська своєю колекцією. От скільки в тебе облич, ти серед них можеш загубити себе справжнього. А Григорій Сковорода говорить про те, що зазирни, як він каже, глянь всередину себе. Ось це “зазирни в себе” - це основний меседж сьогоднішнього дня. Тому що тільки та людина, яка сьогодні згадає своє призначення, - переможе. І чим більше цих людей буде, тим швидше буде наша перемога в цій війні. Перемога для всього світу, перемога людини над масою”, - зазначила Наталія Половинка.
Авторкою сучасної вишивки нової колекції української модельєрки вкотре стала дизайнерка Ксенія Уманська. За словами Оксани Караванської, створення нових робіт у сфері високої моди зайняло близько 9-ти місяців.
“Друга частина закінчення вистави - це буде представлення абсолютно модної колекції, але яка теж трошки барокова і абсолютно сучасна, і яка може носитися і на тих, хто танцює, і на тих, хто ходить просто по вулицям. По суті, насправді, це і є та мода, яку можна купувати, можна носити. Моє особисте бачення в sustainable fashion - що я створюю той одяг, який можна носити поза часом”, - розповіла Оксана Караванська.
Організатори зазначають, що виставу-дефіле "Розмова птахів": модне чи вічне?" представлять також у садах Софії Київської. А влітку команда планує їхати із цим проєктом до Риму.