Львів бере зобов’язання щодо поступового, але цілковитого переведення міської енергосистеми на відновлювані джерела енергії. Відповідний меморандум сьогодні, 13 вересня, під час IV Міжнародного Екофоруму «Вода та Енергія» підписали міський голова Андрій Садовий та регіональна координаторка у регіоні Східної Європи, Кавказу та Центральної Азії міжнародної організації «350.org» Світлана Романко. Про це повідомила прес-служба Львівської міської ради.
Йдеться про 100%-й перехід міста на «зелену» енергетику до 2050 року. Відповідно до тексту Меморандуму, Львів зобов’язується також розробити та затвердити енергетичний план міста, прийняти кліматичну стратегію та реалізувати її, залучити до процесу широку громадськість.
«Мета, яку ми перед собою поставили, — дуже амбітна: перейти до 2050 року на відновлювані джерела енергії, — підкреслює Андрій Садовий. — Це означає і максимальну підтримку електротранспорту, і максимальні інвестиції в очисні споруди та новітні технології, які дадуть можливість використовувати не нафту чи газ, а енергію сонця і вітру. Це ціль, яку ставлять перед собою найуспішніші міста і країни світу. А ми хочемо бути там, де найкращі. Роль Львова — бути таким собі локомотивом, який повинен тягнути це все вперед, щоб інші міста доєднувались. Адже саме міста є дуже потужними двигунами, які дають драйв для цілої країни. До того ж, реформи в містах можна робити навіть швидше, ніж загалом в Україні. Я закликаю всіх підписувати цю угоду».
Як зазначає регіональна координаторка міжнародної кліматичної організації «350.org» Світлана Романко, саме використання нафти і газу спричиняє надмірні викиди СО2в атмосферу, у результаті підсилюючи парниковий ефект та кліматичні аномалії. Відтак, кожен підписаний меморандум — це важливий крок у розбудові спроможності міст працювати над переходом на чисту відновлювану енергію та позбавитися залежності від викопного палива.
«Львів — це перше місто України — настільки потужний історичний та культурний центр — яке доєднується до підписання цієї угоди, — каже Світлана Романко. — Ми дуже хочемо, щоб сьогоднішній меморандум дав поштовх створенню інтерактивної громадської платформи для залучення до процесу всіх зацікавлених людей, а не лише тих, хто може приймати рішення. Із іншого боку — важливо, аби цим підписанням ми побудували інституційну і функціональну спроможність власне міста, щоб кліматична та енергетична стратегії реалізовувались успішно впродовж десятків майбутніх років».
До слова, Львів — це, загалом, четверте місто України, яке долучається до ініціативи — після Житомира, Кам'янця-Подільського та Чорткова. Кілька днів тому такі ж зобов’язання взяло на себе місто Кутаїсі, Грузія.
«Місто максимально бере приклад з успішних практик європейських міст і рухається шляхом енергоощадності, — зазначає начальниця відділу зв’язків з громадськістю ЛМКП „Львівводоканал“, менеджерка проекту IV Міжнародного Екофоруму „Вода та Енергія“ Уляна Горбата. — Такий меморандум — це задекларований намір міста робити максимальну кількість заходів, аби зрештою повністю перейти на відновлювані джерела енергії. Львів бере приклад з успішних європейських практик і рухається шляхом енергоощадності».
Нагадаємо, в суботу, 8 вересня, у Львові відбулась акція у рамках всесвітньої кліматичної мобілізації «Дій за клімат», під час якої екологічні активісти спонукали використовувати відновлювану енергію замість викопного палива. Акцію пройшла в рамках всесвітньої кліматичної мобілізації «Дій за клімат!».