У львівському історичному музеї, що пл.Ринок, 6, презентували виставку "Євреї - народ книги" - це перший захід в рамках X Міжнародного фестивалю єврейської музики «LvivKlezFest– 2018». Експозицію під час відкриття, 15 травня, оглянула і журналістка Гал-інфо.
Організатори намагались показати, довести існування нерозривного зв'язку між книгою та єврейською культурою. Відомий афоризм «євреї - народ книги», який приписують Магометові, часто розуміють так: євреї дуже люблять читати книги. І, дійсно, за радянських часів у більшості єврейських будинків, стіни були щільно закриті шафами з набитими книгами. Куратори виставки запевняють, що відсоток євреїв серед відвідувачів публічних бібліотек, був вище, ніж серед радянських шахістів. Цю любов можна намагатися пояснити неусвідомленою спадщиною єврейської традиції.
На виставці можна оглянути близька ста оригінальних експонатів. географія репрезентованих стародруків гебрейською мовою дуже широка: Італія, Німеччина, Швейцарія, Голландія, Чехія, Туреччина, Греція.
За словами організаторі, Музей вперше експонує унікальні екземпляри видань XVI-XVIII століть строєврейською мовою. Серед раритетів - твір Елія Мізрахі "Сефер га-Мізрахі" (Венеція, 1545), "Ора Хаїм" (1550), філософський трактат Давид бен Юдда Мессер Леона "Техіла ле-Давид" (Константинополь, 1577), солідний фоліант "Хошен га-Мішнат" (1603), словник рим Шломо Олівейра "Шаршот Габлут" (Амстердам, 1688), талмудичний трактат "Закони Песаха" (Варшава, XVII ст.).
Відбувся святковий концерт ВІА «Варнічкес» та ансамблю танцю «Єврейські мініатюри». Відео
Експозиція складається з унікальних єврейських книг та молитовників довоєнних часів, надрукованих у Львові та інших місцях. Їх надали для виставки одразу кілька музеїв та організацій: Львівський історичний музей, музей «Слідами галицьких євреїв» ВЕБФ «Хесед-Ар’є», Львіський музей історії релігії, Львівська національна наукова бібліотека України ім.В.Стефаника. Окремим книгам у експозиції – понад 150 років. Також виставка доповнена цікавими фотографіями, присвяченими єврейській книзі.
Тематика представлених видань надзвичайно різноманітна. Це і коментарі до галахічного кодексу, рабинські респонси (правила), полеміка з християнами, коментарі до законів щоденного життя єврейський сімей та громад, трактати з естетики, граматика давньогебрейської мови, молитовник на єврейські свята, кабалістичні молитовники для суботніх літургій, які були видані в Жовкві, що на Львівщині та в Амстердамі у XVIII ст. Серед експонатів виділяється книжкова репродукція єврейських друкарень, що діяли у Львові, Жовкві та Турці.
Традиційно - для усіх, хто завітав на відкриття виставки та Фестивалю, о 14.00 професійні гіди та працівники музею провели безкоштовну екскурсію. Вони фахово розповіли про експонати: як вони збереглися та у чому їхня цінність та унікальність, про культурні та релігійні традиції євреїв, про єврейське книговидання, прокоментують фото та поділяться цікавими історичними фактами.
Виставка діятиме впродовж двох місяців на 3 поверсі історичного музею.
Додамо, що Ізраїль став незалежною державою 14 травня 1948 року (це 5 іяра 5708 року за версією єврейського календаря). Тому День незалежності Ізраїлю щороку відзначається саме в цей день за єврейським календарем.