Учора, 19 червня, у Галицькій адміністрації Львова відбулась нарада щодо фонтану «Кульбаба» на місці якого археологи виявили давні мури, що є фундаментом костелу Воздвиження Чесного Хреста, спорудженого ще у 1539 році. Про це Гал-інфо повідомили в Науково-дослідному центрі "Рятівна археологічна служба".
Археологи «Рятівної археологічної служби» на ділянці працюватимуть ще мінімум два тижні. За цей час дослідники мають максимально розкрити та дослідити фундаменти, приналежність яких до давнього храму Воздвиження Чесного Хреста підтвердилась.
За результатами археологічних досліджень буде розроблено новий проект облаштування цієї території. Варто додати, що проект реконструкції фонтану "Кульбаба" на площі Галицькій ще на етапі проектних робіт археологічну частину не враховував.
Як повідомила на Facebook начальниця управління охорони історичного середовища Львівської міської ради Лілія Онищенко-Швець, археологічні дослідження триватимуть ще 2-3 тижні.
«За результатами буде опрацьований проект впорядкування площі. Фонтану там може і не буде», - написала вона.
Довідка
Нагадаємо, як повідомляло Гал-інфо, у центрі Львова на площі Галицькій демонтували фонтан "Кульбаба". На його місці заплановано облаштувати сухий фонтан, аналогічний, як на площі Митній. Роботи з реконструкції мають закінчити за 5 місяців.
Однак, вже традиційно для Львова, проектанти та замовники не передбачили проведення на цій ділянці археологічних досліджень, знаючи про те, що це зона цінного археологічного культурного шару.
Проект реконструкції фонтану "Кульбаба" на площі Галицькій ще на етапі проектних робіт археологічну частину не враховував. Як наслідок - будівельники зруйнували частину фундаменту давнього храму та знищили культурний шар ХV ст.
Додамо, що площа Галицька, де виявили мури, історично сформувалась на території частини колишнього Галицького передмістя Львова, що колись прилягало до міських укріплень з південного боку. У давнину тут розташовувалось поселення "Під сторожею". Два лани з цією назвою, навпроти Галицької брами, згадуються у королівському привілеї ще 1386 р.
Відомо що у Галицькому передмісті, безпосередньо перед Галицькою брамою, знаходився костел Воздвиження Чесного Хреста, або ж капличка, бо він був невеликим за габаритами. Його було засновано у 1539 році, а збудовано у 1628. Архітектором храму був Альберт (Войтіх) Зичливий Капіносович. Саме на фундаменти цього храму й натрапили археологи.
На жаль, достовірної інформації щодо того, яка була форма цієї церкви немає. Дослідники припускають, що храм був збудований у стилі ренесансу. Відомо, що храм мав невеликі габарити. Перша мапа, де позначена церква, датується 1766 роком. Йдеться про перший детальний план Львова Жана Ігнатія дю Дефі. Церква стояла орієнтовно до 1802 року. Потім вона була знесена австрійською владою.
У 1880 році на площі Галицькій з’явилася криниця з фонтаном та скульптурою героїні однойменної балади поета Адама Міцкевича — Світезянки (німфа озера Світязь), авторства польського скульптора Тадеуша Блотніцького (1858−1928 рр.). Скульптура була втрачена після Другої світової війни.
Орієнтовно після 1970 року було встановлено абстрактну композицію "Кульбаба", роботи львівського художника Олега Микити.
У 2007 році на площі Галицькій частково провели археологічні розкопки під час реконструкції дороги. Науковцям вдалось виявити чимало цікавих та цінних знахідок, зокрема, дерев’яний водогін та дерев’яний оглядовий колодязь, фрагмент брукованої дороги XVIII сторіччя, та рештки дерев’яної будівлі, яка датується другою пол. XVIII – пер. пол. XIX ст.