Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Культура

Оголосили лавреата Премії імені Юрія Шевельова 2024 року

Премію імені Юрія Шевельова за найкращу українську есеїстику 2024 року отримав письменник Мирослав Лаюк за книжку «Бахмут» (видавництво Ukraїner).

Фото: Читомо

Про це повідомляє Читомо.

«Дякую бійцям 93, 80, 10, 24 і ще багатьох бригад, з якими я бачився в ході роботи над книжкою на цьому напрямку. Дякую пожежникам Бахмута. Дякую тим, кого я не назвав, але від них ця книжка теж залежала. Це міг бути боєць, який дав 2-хвилинний коментар чи водій, з яким ми бачилися мигцем, я не встиг записати їхні імена, але в кінці книжки є розділ з подяками їм. Хоч ця книжка називається іменем міста, для мене ця книжка про людей і я їм дуже дякую. Книжки в наш час — це фундамент. Дякую тим, хто в цей час пише, бо книжки, які свідчать і записують пам’ять, — це і є цей фундамент», — сказав у своїй промові Мирослав Лаюк.

Фото: Читомо

Він також подякував усім, хто працював над книжкою: очільниці видавництва Ukraїner Євгенії Сапожниковій і всій команді видавництва, що працювала над текстом, тим, хто писав рецензії, авторам блербів і передмови Богдану Логвиненку, Пітеру Помаранцеву, Євгену Малолєтці та іншим. Також він висловив подяку фотографу Данилу Павлову.

«Від пам’яті та традицій автор цілком логічно переходить до… позивних; від позивних — до віри; від віри — до очікувань; від очікувань – до Чистого четверга, а звідти до рим, причому і цього разу в більше ніж одному сенсі: коли, наприклад, Марина Абрамович несподівано “римується” з Василем Стусом, “життя” з “творчістю”, а місто Бахмут з Ларисою Шепітько, яка є одною з його найвідоміших уродженок, а до того ж “народилася в той самий рік і в той самий день, що й Василь Стус”. Життя сповнене таких рим, що дарують нам несподіване осяяння; проблема лише у вмінні їх помічати. Мирослав Лаюк вміє це блискуче», — написав член журі Олексій Панич у відгуку на книжку «Бахмут».

«Метод осмислення реальності Мирослава Лаюка – письмо, а не фіксація, невидиме, а не зриме. Він письменник і мислить відповідно. Він іще непокоїться, чи не скидатиметься на художню умовність та чи інша деталь, чи не надумано-пропівським постає якийсь доленосний збіг. … “Спинись, мить…” Гете – репліка Фауста Гете, один з епіграфів «Бахмута», яка тут нібито й недоречна, адже мить фаустівська та прекрасна. Лаюк пояснює: мить, повноту якої ти не витримуєш, ти просиш її зупинити, бо не стягуєш і тієї ж миті програєш злу. І так, це книжка про таку мить і про Бахмут зими 2022-го і весни 2023 року», — написала у добірці репортажів про війну літературознавиця Ганна Улюра. Повний огляд можна прочитати за посиланням.

Володарем спеціальної відзнаки капітули у 2024 році став Василь Махно («Кури не літають», Видавництво Старого Лева). Його відзначили «за особливий голос в українській есеїстиці останніх двадцяти років і розбудову мостів культурного порозуміння». Такий вибір капітули обґрунтувала літературознавиця Тамара Гундорова.

Окрім того, під час церемонії вручилили спеціальну відзнаку Радіо Культура, якою редакція  нагороджує українських авторів за майстерність і новаторство в жанрі есею. Нагородою у цій номінації стало створення радіоверсії твору, яка прозвучить в етері радіо. Відзнаку отримав Станіслав Асєєв («Мельхіоровий слон або Людина, яка думала», видавництво «Чорна гора»), про це оголосила поетка і радіоведуча Олена Гусейнова.

Ім’я переможця оголосили в Києві 17 грудня – в день народження мовознавця, історика української літератури, есеїста Юрія Шевельова.

9-12 грудня 2024 року в межах Премії імені Юрія Шевельова в Києві відбувся мініфестиваль «Дні есеїстики», під час якого відбулися дискусії, лекції та зустрічі з українськими авторами-есеїстами.

Премія модерної есеїстики імені Юрія Шевельова була заснована 2013 року Українським ПЕН, Києво-Могилянською Бізнес-Школою, Видавництвом «Дух і Літера», Центром юдаїки, Українським науковим інститутом Гарвардського університету. Вона присуджується раз на рік українському авторові за художню та наукову есеїстику.

До капітули премії у 2024 році входять:

  • Володимир Єрмоленко — президент Українського ПЕН (голова Капітули);

  • Оля Гнатюк — дослідниця, професорка НаУКМА та Варшавського університету;

  • Олексій Панич — філософ, перекладач, провідний науковий співробітник видавництва «Дух і Літера»;

  • Роман Веретельник — літературознавець, літературний критик, перекладач;

  • Олег Коцюба — керівник видавничої програми Українського наукового інституту Гарвардського університету;

  • Тамара Гундорова — літературознавиця, членкиня-кореспондентка НАНУ;

  • Ростислав Семків — письменник, літературознавець, доцент НаУКМА;

  • Оксана Хмельовська — журналістка, співзасновниця та редакторка проєкту «Читомо»;

  • Андрій Бондар — письменник, лавреат премії Шевельова 2021 року;

  • Андрій Павлишин — журналіст, історик, лавреат премії Шевельова 2022 року;

  • Олександр Михед — письменник, лавреат премії Шевельова 2023 року.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ