Слухай онлайн
Історія

Помер відомий СУМівець – Нестор Зарічний

25 липня 2017 року, о 15 год., відійшов у Вічність наш добрий приятель, сеньйор Тернопільського осередку Спілки Української Молоді в Україні, Почесний член СУМ в Україні, співзасновник підпільного осередку СУМ в с.Кошляки Тернопільської області, політв’язень др.Нестор Зарічний. За кілька днів Він мав би відзначати своє 84-ліття… - йдеться у повідомленні Спілки Української Молоді в Україні

Вперше широкий загал почув про Спілку Української Молоді в 1930 році, коли на Харківському процесі над СВУ, на лаві підсудних опинився керівник Спілки Микола Павлушков. Його засудять на 10 років ув'язнення, проте в 1937 році, з нагоди "20-ліття Жовтневої революції", розстріляють. Згодом, базуючись на свідчення цілого ряду учасників цього процесу історики поставлять під сумнів існування СВУ-СУМ. Водночас, після ІІ Світової війни в діаспорі опиняться ряд осіб, що дадуть свідчення про СУМ, зокрема й рідна сестра Павлушкова.

Спроба відновлення СУМу після процесу СВУ була на Тернопільщині. У 1948 році, у селі Кошляки, тепер Підволочиського району, було створено підпільну організацію “Спілка Української Молоді”. Її засновники – молоді хлопці, які відчували перед собою відповідальність за долю Вітчизни та її народу.

Ними були Ростислав Зарічний, Нестор Зарічний, Ярослав Бакалюк і Мирослав Загрійчук. У 1950 році до них приєднався Ярослав Чучвала. На час об’єднання в організацію Ростиславу Зарічному виповнилося 17 років, Ярославу Бакалюку та Мирославу Загрійчуку було по 16, а Нестору Зарічному –15. Всі вони вчились у школі, або тільки її закінчили. Зрісши у свідомих українських сім’ях, вони не могли сприйняти чужинців, що нищили мову, культуру України і її народ, тому симпатизували старшим членам ОУН та УПА, часто підтримували з ними зв’язки і вирішили спільно продовжувати боротьбу. Назву для своєї організації узяли із забороненої історичної літератури, де йшлося про СУМ в Україні ще в 20-их роках. Вони написали присягу українця-націоналіста, склали її і суворо дотримувались.

Також самостійно був написаний і Статут організації. Основними завданнями організації було проведення антибільшовицької пропаганди, розповсюдження серед населення забороненої літератури, підтримування зв’язків зі старшими членами підпілля, які перебували у селі. З 1948 року до 1950 молоді патріоти періодично проводили збори, на яких вели протоколи засідань. На засіданнях вирішували питання спільних дій, а також займалися самоосвітою та самовихованням, читаючи історію України-Руси М. Грушевського та інші заборонені книжки. Неодноразово виготовляли і розклеювали по селах листівки, що були спрямовані проти виборів до органів совєтської влади, проти вступу селян до колгоспу та проти проведення совєтських господарсько-політичних кампаній, збирали дані про представників радянської влади, переховували зброю…

Підтримували хлопці зв’язки (а часто й виконували їх завдання), зі старшими членами УПА з групи «Дружба» Надяком Богданом, Крисоватим Василем (убиті восени 1950 р.) та іншими. 

Після арештів та загибелі основної частини старших підпільників відбулися значні зміни і в СУМі. Молоді патріоти рідше проводили засідання, тому що окремі з них, хоч і лишались членами спілки, почали виїжджати із села. Так, Нестор Зарічний вступив до, кооперативно-торгової школи в Бережанах. Ярослав Чучвала – до Львівського кінотехнікуму, Ростислав Зарічний був призваний на службу в армію, туди ж мали йти Ярослав Бакалюк та Мирослав Загрійчук.

Та не судилося молодим патріотам приступити до мирного життя. За даними про існування підпільної антирадянської молодіжної організації у серпні 1951 року їх всіх одночасно у різних місцях заарештували.

Слідство з нелюдськими знущаннями тривало три місяці і, як наслідок, суд та вирок. 25-26 грудня 1951 року всі учасники організації трибуналом військ МГБ Тернопільської області засуджені на 25 років ІТЛ (ісправітельно-трудових лагерей) кожний.

Потім пішли етапи на Сибір та в Казахстан. А там, тяжка праця, напівголодний пайок. На щастя, у 1953 році вмер «батько усіх народів» і режим трохи послабився. На вимогу засуджених та їх рідних у 1955 році судову справу було переглянуто і припинено.

Ярослав Чувала помер задовго до 1991 року і похований на Івано-Франківщині, у вересні 2002 року покинув цей світ і Ярослав Бакалюк, а в 2004 – Ростислав Зарічний.

Нестор Зарічний серед СУМівців

25 липня 2017 року, о 15 год., відійшов у Вічність наш добрий приятель, сеньйор Тернопільського осередку Спілки Української Молоді в Україні, Почесний член СУМ в Україні, співзасновник підпільного осередку СУМ в с. Кошляки Тернопільської області, політв’язень др.Нестор Зарічний. За кілька днів Він мав би відзначати своє 84-ліття… У останню путь Нестора Зарічного проводжатимуть 27 липня. Панахида відправлятиметься 26 липня в м. Збараж на Тернопільщині.

Підготовлено за матеріалами СУМ в Україні

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ

");