Після окупації України росія планувала поділити українців на п'ять груп — залежно від їхньої ролі в суспільстві.
Про це повідомляє «Бабель» із посиланням на звіт британського Королівського інституту оборонних досліджень.
«росія значно більше готувалася до того, що робити після окупації України, аніж до того, як її досягнути. Зокрема, після вторгнення росіяни планували поділити всіх українців на пʼять груп — від активних колаборантів до «лідерів українського націоналізму», над якими хотіли влаштувати показові суди», — зазначають у повідомленні.
Зокрема йдеться про такі групи:
- люди, яких росіяни вважали лідерами українського націоналізму. На них чекало фізичне знищення або позбавлення волі;
- підозрювані в намірах підтримувати опір. Ідеться, зокрема, про військових та людей, які пов'язані з українськими правоохоронними органами й місцевою владою. Їх планували завербувати або утискати;
- люди, яких росіяни вважали апатичними;
- люди, які активно співпрацюють із російськими військовими;
- люди, які необхідні для управління критичною інфраструктурою.
У звіті зазначають, що підхід до створення окупаційної адміністрації у росіян був однотипний. Окупанти вилучали всі можливі бази даних, щоб отримати повну інформацію про регіон та його населення. Йдеться про інформацію з лікарень, освітніх закладів, ЖЕКів, податкової, поліції, виборчих комісій та органів місцевої влади, страхових компаній та громадських організацій. Потім створювали мапу, хто де живе і з ким повʼязаний, та чи може якось підтримувати українську владу.
У кожному селищі й місті окупанти обирали будівлю, в якій організовували силовий штаб. Зазвичай це був відділок поліції чи ДСНС. Там російські військові облаштовували, зокрема, кімнати для допитів і тортур. На всіх окупованих територіях ці приміщення облаштували однотипно — навіть пристрої для тортур електричним струмом були однакові.
Окупувавши окремі українські території, представники ФСБ провели розмови з усіма керівниками місцевих державних організацій та органів влади. Їм запропонували обрати: співпраця з окупаційною адміністрацією і доноси на проукраїнських колег або звільнення.
У ФСБ вважали: для ефективного контролю окупованих територій необовʼязково, щоб окупаційний режим підтримувала більшість чи навіть значна частка населення. Досвід Другої чеченської війни показав, що прихильників нової влади може бути лише 8% від населення регіону, і якщо використати їх як інструмент для контролю за рештою, цього вистачить.