Слухай онлайн
Історія

Сьогодні день пам’яті Михайла Грушевського

24 листопада 1934 року відійшов у вічність Михайло Грушевський, видатний вчений, політик, голова Центральної Ради Української Народної Республіки. Його доробок складається з понад 2 тис. наукових праць.

Про це повідомляє Укрінформ.

Він - автор десятитомної «Історії України - Руси», Голова Наукового Товариства імені Тараса Шевченка (НТШ) та Українського Наукового Товариства імені Тараса Шевченка (УНТ), а також Голова Української Центральної Ради. 

У березні 1931 року Грушевський був звинувачений в українському буржуазному націоналізмі й керівництві підпільною антирадянською організацією і висланий до Москви під чекістський нагляд. Хворого вченого залякували й усіляко шантажували, зокрема, погрожували ув’язнити його доньку Катерину і все заради того, аби він «зізнався» у не скоєних злочинах. Згодом справу начебто закрили, але пильного стеження за науковцем не полишали.

Восени 1934-го Михайло Грушевський з дружиною та донькою відпочивали у Кисловодську. Спочатку відпочинок видавався вдалим, погода тішила теплом, і настрій був бадьорим.

"Ми знову в тій же кімнаті що торік – ми нею були задоволені і просили її знову, і навколо те саме, і се приємно, – писав у листі до брата Олександра Грушевський, – нова їдальня введена вже в експлуатацію, простора і ясна, тільки ще умебльовання нема; а мешкальний корпус має бути готовий по новім році, тоді буде просторно, або краще сказати – буде більше місць. Бо просторніше стало і сього року – але через те, що дуже обмежили число місць. Тепер всього 80 з чимось – се нормальне число, а торік було 180!

Бібліотека ж не приведена до порядку, в дуже нужденному стані, але сими днями, каже директор, будуть нові шафи, і в них нові книги – мовляв їх багато.

Ходив я сьогодні до бібліотеки в Нарзанній галереї, запас белєстристики дуже маленький і все цікаве вже розібране – очевидно тільки по протекції можна дістати!"

У середині жовтня Грушевський захворів, і хвороба виявилась серйознішою, ніж думалось. Кілька операцій із лікування карбункулу було проведено у санаторії місцевим, не дуже досвідченим лікарем. Час було втрачено, побороти це важке запалення у санаторії не вдалося і Грушевського перевели до Кисловодської лікарні.

Про те, що відбувалось далі, свідчить історія хвороби Михайла Грушевського (подаємо мовою оригіналу).

"14/11

  • Под эфирным наркозом множественные, проникающие разрезы в области верхнего и нижнего карбункулов. Обильные гнойные выделения. К вечеру состояние удовлетворительное. Особых жалоб нет. […]

16/11

  • Переливание крови цитратным способом 300 куб. см., взятой от дочери. К концу переливания резкий озноб. Переливание перенес хорошо. […]

18/11

  • Температура снова поднялась, состояние по-старому […]

19/11

  • Состояние тяжёлое, озноб. Пульс частый слабого наполнения.

20/11

  • Опухоль поднимается выше к волосистой части головы. Формируется абсцесс в области угла левой лопатки.

21/11

  • Под хлорэтиловым наркозом дополнительный разрез шеи, разрез нового абсцесса. Все ткани имбибированы гноем, проникающим до глубоких слоев. Пульс частый. Больной в полусознании.

22/11

  • Переливание от дочери 300 куб. см крови. Переливание без осложнений и без реакции. К вечеру состояние тяжелое. Пульс 120 слабого наполнения, аритмичен. Состояние полусознательное, бред […]

23/11

  • Состояние тяжелое, резкая слабость, упадок аппетита, сонливость, бред […]

24/11

  • Сердечная слабость нарастает, температура ниже нормы. Пульс 120, едва прощупывается. Сознание помрачено. В 2 ч[аса] дня смерть при нарастании сердечной слабости".

Помер Грушевський 24 листопада 1934 року від сепсису через три дні після операції з видалення фурункула. Операцію здійснив лікар місцевої лікарні, котрий, навіть, хірургом не був. Наступного дня газета «Вісті» від Ради Народних Комісарів УСРР вмістила повідомлення про смерть. У постанові Раднаркому зазначалося: «Зважаючи на особливі наукові заслуги перед Радянською Соціалістичною Республікою академіка Грушевського М.С., Рада Народних Комісарів УСРР постановила: поховати академіка Грушевського М.С. у столиці України – Києві. Похорон взяти на рахунок держави».

29 листопада 1934 року Михайла Грушевського поховали у Києві на Байковому кладовищі.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ