У Господарському райсуді Києва 11 липня відбулося судове засідання щодо позову Довженко-Центру до Держкіно — розглянули клопотання про закриття справи.
Журналістка Суспільне.Культура Ірина Пригор із зали суду повідомила, що суд повністю задовольнив позов Довженко-Центру, — передає Суспільне.
"Розглянувши справу, керуючись статтями 129, 238,241 ГПК України, позов Національного центру Олександра Довженка задовольнити повністю, а наказ Державного агентства з питань кіно від 5 серпня 2022 року визнати незаконним", — зазначила суддя.
У Держкіно заявили, що подаватимуть апеляцію. На це є 20 днів після того, як суд видасть текст рішення з підписами.
Під час судового засідання представник Держкіно зазначав про необхідність закрити справу, оскільки наказ втратив чинність, тому й відсутній предмет спору.
Представники Довженко-Центру не погодилися із цим, оскільки у самому наказі Держкіно від 28 червня 2023-го не визначено, у звʼязку з чим орган правління вважає, що такий наказ втратив чинність. А також, що у відомстві багато разів зазначали про зміну обставин, але яких саме — так і не повідомили.
Суддя заслухала також виступ третіх осіб — новопризначену гендиректорку Довженко-Центру Олену Гончарук. Вона зазначила, що в інституції є культурна спадщина, хоча Держкіно і заперечує це, опираючись на накази й законодавство, яке також "суперечить справі".
Гончарук вважає, що робити в час війни переміщення фільмофонду не потрібно. І, що важливо, потрібно таки визнати Довженко-Центр фільмофондом юридично.
Зрештою суд постановив не задовольняти клопотання про закриття справи. А пізніше визнав наказ Держкіно незаконним.
Також суд призначив до розгляду заяву Довженко-Центру від 2 травня 2023 про стягнення витрат на професійну допомогу на 25 липня 2023.
Що відомо про конфлікт Держкіно та Довженко-Центру?
-
16 серпня 2022 року оприлюднили наказ Держкіно реорганізувати Довженко-Центр у декілька нових юридичних осіб. У Центрі заявили, що це рішення означає ліквідацію національного кіноархіву.
-
28 жовтня Довженко-Центр повідомив, що вони подали в суд на Держкіно з вимогою визнати незаконним та скасувати наказ про "реорганізацію".
-
27 березня 2023 року відбулося останнє підготовче засідання, а 2 травня почали розгляд справи по суті. Тоді представник Держкіно у суді зазначив, що офіційно Довженко-Центр не є фільмофондом та не має "предметів, віднесених до державної частини музейного фонду".
-
На останньому засіданні 27 червня представники Держкіно попросили перерву в розгляді справи, оскільки Кабінет Міністрів не прийняв Стратегію розвитку кінематографії та дав Держкіно два місяці на доопрацювання цього документу. Адвокати Держкіно зазначили, що за два місяці питання реорганізації може втратити актуальність. Однак суддя відхилила клопотання та призначила дату наступного засідання.
-
29 червня Держкіно оголосило, що скасувало наказ про реорганізацію від 5 серпня 2022 року. Своє рішення пояснюють тим, що наказ про реорганізацію "не встановлював загальні правила поведінки й був розрахований на одноразове застосування". Зокрема там були строки для виконання "конкретних дій" і ці строки сплили та не подовжувалися.