Notice: Undefined index: volyn in /home/galinfo/web/galinfo.com.ua/public_html/lib/custom/mo_news_func.php on line 97 Новини України: Світлини робили у перерві між боями: фотохроніка Листопадових боїв у Львові
Світлини робили у перерві між боями: фотохроніка Листопадових боїв у Львові
У відділі Львівського історичного музею «Музей визвольної боротьби України» (вул. Лисенка, 23 А) діє виставка «За Державу, за Соборність: до 100-річчя ЗУНР», яка присвячена утворенню Західноукраїнської Народної Республіки. Про унікальні кадри, зафіксовані у перерві між боями під час подій Листопадового чину, журналісти Гал-інфо поспілкувалися зі старшим науковим працівником ЛІМ, істориком Орестом Круковським.
1/5
Виставка розміщена у двох залах. У актовому залі представлено сім світлин великого формату, на яких відображено події Листопадового Чину у Львові, проголошення української влади у Галичині та зображені вояки різних формацій УГА.
«Фотографічний матеріал, який стосується Української Галицької Армії до цього часу був майже відсутній. Нещодавно, справжньою сенсацією для істориків стала публікація фотоальбому з приватної колекції Степана Гайдучка», у якому поміщено два десятки унікальних світлин періоду листопадових боїв за Львів», - розповів історик.
«Ми зібрали і виставили тут найбільш якісні фотографії з колекції Степана Гайдучка та Дмитра Туркевича, і хочу наголосити, що частина з них на сьогодні є маловідомі, або й зовсім невідомі для дослідників цього періоду», - зазначив Орест Круковський.
1/10
Ці світлини були відзняті з ініціативи відомого діяча сокільського та стрілецького рухів проф. Івана Боберського.
Ще на початку Першої світової війни, Іван Боберський був одним із організаторів Пресової Квартири, де зібрав фотографів, закупив фотообладнання і поставив перед ними завдання зафіксувати всі події з життя січового стрілецтва. «У листопаді 1918 р., у перерві між боями, І. Боберський організував двох фотографів: директора гімназії Миколу Мороза та Федора Яцуру та, пройшовшись по всіх стратегічних місцях української лінії оборони, зробив ряд фотографій», - розповів Орест Круковський.
Цікаво, що у поляків такого фотографічного матеріалу з часів листопадових боїв майже немає.
«Полякам, які підняли повстання проти української влади, було не до фотографій. Усі їх пізніші, ювілейні альбоми, базуються, в більшості, на фотографічному матеріалі, який вони відзняли вже після боїв. Фактично, це була реконструкція подій», - пояснив Орест Круковський.
Окрім світлини з колекції С. Гайдучка, на виставці представлені збільшені в розмірі світлини з поштівок, з приватної колекції відомого львівського колекціонера Дмитра Туркевича.
1/4
«Це - унікальна світлина з нагоди проголошення української влади в Кутах. В науковому середовищі її, фактично, ніхто не знає. Ще одна цікава світлина, яка колись публікувалася в одному із періодичних видань – це світлина групи добровольців у Старому Самборі. Вона показує момент проголошення української влади в провінції Галичини», - зазначив історик.
1/19
Центральною композицією чотириметрового панно є розкішна фотографія керівництва старшин УГА - команда ІІІ корпусу УГА в Стрию (Січень 1919 р.), на чолі з Григорієм Коссаком. Обабіч фото розміщені текст присяги українського війська та текст проголошення української держави на Галичині 19 жовтня 1918 р.
У верхній частині розміщені нагороди УГА, а саме - Галицький хрест для військових та унікальний хрест для цивільних. Центральне місце займає нагорода – золотий Тризуб.
«Як правило усі нагороди, а їх було зовсім не багато, виникли вже наприкінці 1920-х років. За винятком, нагороди за хоробрість – Золотого Тризуба, або як його ще називають, «Тризуб з вінцем», який мав з’явитися влітку 1918 року. Проект був виконаний в металі, однак, через наступ польського війська, нагорода до масового виготовлення так і не пішла», - сказав Орест Круковський.
1/16
Нагадаємо, що 1 листопада у відділі Львівського історичного музею «Музей визвольної боротьби України» (вул. Лисенка, 23 А) відкрилася виставка «За Державу, за Соборність: до 100-річчя ЗУНР», яка присвячена утворенню Західноукраїнської Народної Республіки.
На виставці представлені раритети та документи, які розкривають основні віхи становлення Західноукраїнської Народної Республіки: від активізації українського національного руху в Галичині до боїв за Львів.
Також, представлені унікальні історичні документи, афіші, звернення, фотографії та плакати, прокламації, оригінальна зброя та амуніція кінця ХІХ – поч. ХХ ст., реконструкції одностроїв.
Авторами виставки є Орест Круковський, Тарас Кузь, Люба Коваль. Художнє оформлення та технічне сприяння - Відділ науково-освітньої роботи та промоції ЛІМ.
Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.