12 жовтня 2021 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка відкрили просвітницьку художню виставку «Наука – це вона» від благодійного освітнього проєкту STEM is FEM.
Про це повідомили на офіційному сайті вишу.
Презентація виставки розпочалася з публічного обговорення проблем ґендерної нерівності в науці та, зокрема, в її технічних галузях. Подія відбулася з дотриманням усіх карантинних обмежень, а модерувала захід працівниця відділу маркетингу та комунікації Ольга Козакевич.
Першим виступив куратор Музею комп’ютерних технологій ЛНУ ім. Івана Франка Микола Щербина, розповівши про внесок жінок у розвиток ІТ. Він пригадав відомих науковиць, які відіграли важливу роль, а часто й були піонерками тих чи інших напрямів, що стосуються розвитку ІТ-галузі, у світі загалом та в Україні зокрема. Його тему продовжив кандидат фізико-математичних наук НаУКМА Юрій Ющенко, син Катерини Ющенко, який повідомив цікаві біографічні факти про професійні здобутки своєї матері – винахідниці вказівників (pointers) у мовах програмування.
Надалі завідувачка кафедри мікробіології Львівського університету, кандидатка біологічних наук, професорка Світлана Гнатуш детально окреслила вагомий внесок в науку трьох геніальних жінок – Розалінд Франклін, Гелени Кшемєнєвської і Дарії Федорович, детально розповівши про їхню професійну діяльність та частково окресливши їхній життєвий шлях загалом.
Координаторка STEM is FEM Дар’я Бичкова розповіла про місію ініціативи «Наука – це вона», зазначила, що виставку вже побачили у понад 15 містах України та у Берліні, а також пояснила важливість присутності жінок в «чоловічих» спеціальностях попри ґендерні стереотипи. Також Дар’я Бичкова висловила вдячність Львівському університету за організацію обговорень і розміщення виставки.
Професор кафедри алгебри, топології та основ математики Львівського університету Михайло Зарічний виступив із презентацією про українських математикинь Олену Ванєєву та Марину В’язовську, окресливши їхні важливі напрацювання та цінні праці.
На завершення події усі учасники мали змогу обговорити виступи, поділитися власними думками та ідеями.
До слова, виставка «Наука – це вона» буде відкрита для огляду у вестибюлі головного корпусу Львівського університету ще дванадцять днів. Вона складається з історій дванадцяти видатних українських жінок-науковиць. Кібернетикиня Катерина Ющенко, фізикиня Антоніна Прихотько, орнітологиня Наталія Атамась в рамках проєкту буквально стали жіночим обличчям української науки. Їхні стилізовані портрети створили сучасні ілюстратори, серед яких автор обкладинок для The New Yorker та The Washington Post Сергій Майдуков. Підписами до картин стали есе, що перемогли у Всеукраїнському конкурсі серед дівчат віком від 14 до 21 року. Серед авторок є і львів’янка – текст Олени Петришин супроводжує портрет генетикині Оксани Півень. Разом тексти та портрети утворюють унікальну пізнавальну експозицію.