У Львові відбулось публічне представлення проєкту «Можливості та механізми створення міських фондів культури». Це проєкт із напрацювання моделі міського фонду культури на прикладі Фонду культури Львова. Про це інформує прес-служба ЛМР.
Ідея міського фонду культури зафіксована у Стратегії розвитку культури Львова 2025 та має підтримку у середовищах культури міста. Напрацьовані у рамках проєкту результати можуть стати основою для появи нової інституції — Фонду культури Львова, а також прикладом для інших міст.
«Створення Фонду культури є завданням Міської стратегії культури і є її пріоритетом. Ця ідея буде робити наше середовище спроможнішим і сильнішим. В процесі його створення ми спілкувалися із зацікавленими сторонами, провели фокус-групи, проаналізували, як відбувається таке фінансування в містах Європи. Опісля ми створили робочу групу з напрацювання Фонду культури, який сьогодні презентуємо. Львів буде першим містом України, яке буде мати такий фонд, тому зможе стати прикладом для всіх інших», — сказала Юлія Хомчин, директорка Інституту Стратегії культури.
Проєкт втілюють Інститут стратегії культури й агенція економічного розвитку PPV Knowledge Networks за підтримки Українського культурного фонду та Львівської міської ради.
«Львів — місто культури. Завдяки конкурсу „Фокус на культуру“ близько 700 людей цієї сфери отримують підтримку у цей нелегкий для всіх рік. Ми кожного року будемо збільшувати кількість коштів на культуру, це дуже важливо. Без творчості нема свідомого громадянина, а нам важливо, щоб ми мали мешканця вільного. Для цього треба плекати культуру, допомагати їй, фінансувати. Я б хотів, щоб люди мистецтва мали за честь приїхати до Львова і тут творити. Саме тому ми сьогодні вибудовуємо правильну, якісну інфраструктуру. Вже в серпні ми плануємо відкривати сучасну комунальну галерею на вулиці Стефаника, визначаємо класні локації в місті, які будемо перепрофільовувати для культури, для митців. Це титанічна робота, але ми розуміємо, що в світі є велика конкуренція, в якій можна перемагати тільки тоді, коли ти креативний і творчий. Дякую всіх діячам культури за вашу працю, буду завжди вас підтримувати», — наголосив під час онлайн-включення Андрій Садовий, міський голова Львова.
Міський фонд культури — інструмент розвитку сфери культури на місцевому рівні, пропозиція нової практики ефективного використання ресурсів у сфері на конкурсних засадах. Процес напрацювання моделі передбачає залучення фахівців, а напрацьовані результати проєкту можуть стати основою для появи нової інституції — Фонду культури Львова, а також — прикладом для інших міст.
Терміни реалізації: червень-жовтень 2020 року
Кінцевий результат проєкту — аналітичний звіт, що висвітлює можливості та механізми створення міських фондів культури, модель напрацювання місцевої політики у співпраці зі зацікавленими сторонами, функціональні частини моделі фонду й алгоритм його створення на прикладі Львова.
«Фонд культури — це механізм, який має допомогти цій сфері отримувати фінансову підтримку. Це досить просто, але не так легко. Це система виправдала себе і успішно працює в багатьох країнах, спонукає багато ініціатив, саме тому вона дійшла зараз і до Львова. Сьогодні такий фонд є сучасним способом розвитку культурних ідей», — зазначив від час прямого включення з Канади Юрій Єжи Онух, знакова людина в мистецтві світу загалом, художник, дипломат та Амбасадор Фонду культури Львова.
Додамо, що створення Фонду культури Львова є одним із завдань і напрямів статутної діяльності Інституту стратегії культури. У 2018 році ІСК розпочав роботу над створенням фонду. У партнерстві з PPV Knowledge Networks провели зустрічі з стейкхолдерами — представниками культурних середовищ Львова. Агенція PPV Knowledge Networks також забезпечила аналітику практик фінансування культури на місцевому рівні в Україні та за кордоном (Болгарія, Нідерланди, Велика Британія, Франція, Данія, Польща). Запит на створення фонду культури залишається актуальним у середовищах культури Львова (що підтверджують результати дослідження Інституту стратегії культури 2019−2020 року — глибинні інтерв'ю з представниками/-цями галузі).