Слухай онлайн
Культура

У Львові розпочинається фестиваль «Контрасти»

На початку жовтня мистецьке життя Львова очікують 10 днів і 10 проєктів від Міжнародного фестивалю сучасної музики «Контрасти». Його організатором є Львівська національна філармонія імені Мирослава Скорика.

Про це інформує пресслужба ЛМР.

Тема цьогорічного фестивалю — past-moderne / post-moderne — є натхненна коментарем до проєкту past-moderne (post-moderne?..), реалізованого у Львові у 2000 році Центром міжнародних культурних ініціатив, Львівською організацією Національної спілки композиторів України, Володимиром Сивохіпом (директор Філармонії) та Романом Стельмащуком. Це фрагмент з есею «Час і місце, або Моя остання територія» відомого українського письменника Юрія Андруховича.

На фестивалі відбудуться 10 подій симфонічної, хорової та камерної музики. Гостями фестивалю будуть виконавці з України, Японії, Швейцарії, Польщі, Німеччини. Лунатиме музика композиторів з України, Чехії, Угорщини, Австрії, Німеччини, Швеції, Латвії, Іспанії, Ірландії, Польщі, Швейцарії, Франції, США.

Запрошений відомий польський диригент Вінсент Козловський цьогоріч диригує двома знаковими концертами: 17 вересня з великим успіхом відбувся його дебют на почесному відкритті 64 Міжнародного фестивалю сучасної музики «Варшавська осінь», а вже 10 жовтня він буде виступати на закритті 27 Міжнародного фестивалю сучасної музики «Контрасти».

За роки свого існування фестиваль «Контрасти» є ініціатором реалізації багатьох мистецьких ідей в царині сучасної класичної музики. Цьогоріч, вперше в Україні, у Львові відбувається Всеукраїнський композиторський конкурс імені Мирослава Скорика, організатором якого виступила Львівська національна філармонія. Саме тому 10 жовтня в Концертному залі Людкевича на концерті-закритті фестивалю прозвучить твір переможця (лауреата І премії конкурсу). Його ім’я, а також імена лауреатів II та III премії будуть оголошені 8 жовтня.

Своєрідною домінантою стане лінія, пов’язана з вшануванням класика української музики, патрона Львівської національної філармонії Мирослава Скорика. Володимир Сивохіп, директор Львівської національної філармонії так прокоментував неабияке значення конкурсу:

«Загальновідома проблема мистецьких поколінь полягає в тому, що між ними немає належної спадкоємності, професійного розуміння передачі традиції. Завдання Конкурсу — це її продовження. Від кінця 1960-х років після смерті Бориса Лятошинського, коли Мирослав Скорик взяв композиторський клас в Київській консерваторії, і до 2020 року, коли він припинив свою професорську діяльність — півстолітній відтинок часу».

Симфонічні програми цього року стануть окрасою фестивалю. Швейцарський диригент Сімон Камартін привозить до Львова щойно віднайдені у нововідкритому музичному відділі Цюрихської бібліотеки партитури Германа фон Ґленка, Ганса Шойбле, Германа Ґьотца. На думку музиканта, ці твори стануть «сенсаційним відкриттям». Звучатимуть також світові прем’єри творів Богдани Фроляк та Ганни Гаврилець (1 та 3 жовтня).

Також звертаючись до топосу сьогодення та переосмислення у ньому надбань минулого, концерт-закриття презентує твори митців XX століття — П’єра Вісмера, Вітольда Лютославського (в оркестровій версії Єжи Корновіча), а також відомих новітніх українських авторів — зокрема, Олександра Щетинського.

Особлива увага  приділена і музиці камерній: програма 2 жовтня, «Summa Tempologica» — назва проєкту, що позначає феномени людського мислення в музиці: сполучення, усвідомлення, компонування. Вона поєднає 4 покоління митців: польського майстра Вітольда Лютославського, українських визнаних авторів Віктора Камінського, Михайла Шведа, Остапа Мануляка та молодого композитора Юрія Пікуша. Прем’єра твору останнього інспірована Резиденцією у «Стипендії Шептицького» — проєкті Центру Шептицького за підтримки УКФ.

Струнний квартет імені Левка Ревуцького приїздить на фестиваль із програмою-маніфестом про те, що сучасна академічна музика може бути мелодійною, колоритною, чуттєвою, але водночас і новаторською та актуальною. Твори Золтана Алмаші, Томаса Єннефельта, Любави Сидоренко, Богдана Сегіна, Марцеля Хижинського та Сергія Пілютикова зобразять все розмаїття наявних тенденцій (5 жовтня).

Впродовж фестивалю, 9 жовтня, відбудеться унікальна мистецька подія в Україні, «Ніч контрастів». Богдан Сегін, артистичний директор фестивалю наголошує: «Серед імпрез неодмінною та унікальною є «Ніч Контрастів»: це і чергування рафінованих камерних концертів у локаціях філармонії, прем’єрний показ інтернаціонального відеоконцерту та аудіовізуальний проєкт на площі Маланюка біля нововстановленої скульптурної композиції львівському Моцарту».

Крім того, під час фестивалю у фойє Концертного залу Людкевича триватиме експозиція робіт львівської художниці Олександри Головатої, одна із яких сформувала основний візуал до цьогорічних «Контрастів».

Офіційна сторінка у FB: https://www.facebook.com/contrasts.icm.festival

Офіційний сайт Львівської філармонії: https://philharmonia.lviv.ua

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ