Сьогодні, 1 грудня, о 19.00 у Львівській обласній філармонії відбудеться світова прем`єра Другого концерту для віолончелі з оркестром легендарного українського композитора Євгена Станковича. Фінансову підтримку цьому проекту надав "Кредобанк"
Подія відбудеться в рамках Другого етапу історичного проекту «ТРИ “С”: Скорик – Станкович -Cильвестров». Проект охопить Київ і міста України: Чернівці, Харків, Ужгород, Одесу, Львів, Івано-Франківськ, Коломию – протягом сезону 2016-2017 рр.
Євген Станкович – центральна фігура на небосхилі сучасної української музики та унікальне явище для світового музичного мистецтва.
Композитор закінчив роботу над Другим концертом для віолончелі з оркестром у березні цього року після більш ніж 45 років перерви у симфонічному жанрі.
Концерт складається з 3 частин: «Музика для Марточки», «Постлюдія» та «Монолог діда». Навіть існує історія, що вже стала легендою, як саме цей концерт замовив написати легендарний Мстислав Ростропович.
У програмі сьогоднішнього концерту прозвучать такі твори:
Дмитро Шостакович. Симфонія № 15;
Євген Станкович. Симфонієтта «In modo collage»;
Євген Станкович. Концерт № 2 для віолончелі з оркестром (прем’єра).
Виконавці: Олександр Пірієв – віолончель; Академічний симфонічний оркестр Львівської філармонії; Тарас Криса – диригент.
Довідка.
Євген Станкович написав 6 симфоній, 9 камерних симфоній, опери “Коли цвіте папороть” і Rustici, 6 балетів, велику кількість ораторіальних, камерно-вокальних та інструментальних робот, а також музику для 6 спектаклів та більш ніж 100 фільмів.
Народився Євген Станкович 19 вересня 1942 року в місті Сваляві. Тут він почав свою музичну освіту. Продовжував своє навчання в музичному училищі міста Ужгорода, а пізніше – ув Львівській та Київській державних консерваторіях в класі професора Бориса Лятошинського та Мирослава Скорика.
Уже в перших композицій Євген Станкович проголосив себе як композитор великого драматичного дарування. Його вишукана композиторська техніка, детальна поліфонічна фактура та споглядальний ліризм викликає алюзії до стилю епохи Барокко, а повнокровна пост-романтична оркестровка додає музиці теплоту та експресію. Творчість Євгена Станковича надзвичайна в показі емоційної свободи, досконалої технічної майстерності та гнучкості форми.
Євген Станкович нагороджений багатьма почесними званнями та нагородами, в тому числі найвищою нагородою України за артистичну діяльність премією Тараса Шевченка. Його Третя камерна симфонія увійшла в десятку найкращих творів світу організації ЮНЕСКО за 1985 рік.
Твори євгена Станковича звучали в концертних залах Канади, США, Німеччини, Франції, Іспанії, Югославії, Китаю, Філіпін та країнах Східної Європи. В січні 1992 року Євген Станкович був головою жюрі Першого Міжнародного фестивалю сучасної музики в Канаді. В 1996 році він був композитором-в-резиденції кантона Берн, Швейцарія.
Композиції Станковича були записані в багатьох країнах, в тому числі такими компаніями, як Мелодія, Аналекта, ЕйЕсВі та Наксос.
Євген Станкович багато років очолював Спілку композиторів України, є членом Комітету з присудження Національної премії імені Тараса Шевченка, обирався народним депутатом СРСР і УРСР, Народний артист України, Герой України. Він академік Академії мистецтв і займає посаду завідуючого кафедрою композиції в Національній музичній академії міста Києва.
На фото: 1 грудня 20016. Світова прем`єра Другого концерту для віолончелі з оркестром легендарного українського композитора Євгена Станковича, Львівська обласна філармонія.