Школу “FPV Kill House” організувала 3 окрема штурмова бригада.
Сьогодні, 13 січня, стартували навчання в унікальній школі з навчання операторів дронів “FPV Kill House”. Львів став четвертим містом, де Третя окрема штурмова бригада організувала відповідний навчальний центр. Тут майбутні оператори не лише опановуватимуть польоти дронами, але й навчатимуться їх збирати та технічно обслуговувати.
Як розповів ініціатор створення центру, командир протитанкового батальйону Третьої окремої штурмової бригади Олег Романов, навчання складається з двох частин. Спершу майбутні оператори опановують теорію: інструктори з бойовим досвідом розповідають про сам дрон, його побудову, боєприпаси, які до нього кріпляться, його використання тощо. Після цього розпочинається практичне навчання. За умови успішного складання екзамену випускники школи отримують сертифікат, який засвідчує їхні навички. Тривалість денної форми навчання – сім днів, а вечірньої – дев’ять.
За рік з початку заснування у школах “FPV Kill House” підготували вже 2000 випускників, з яких 10-15% потрапило до війська. Олег Романов зазначив, що надалі після навчання у цьому центрі все залежить від самої людини та її бажання долучатись до Збройних Сил України.
“Першочергово ми повинні розуміти, що людина повинна сама цього хотіти. Наші інструктори навчать людину літати, вони покажуть, з чого створений цей дрон. Далі все йде вже на власній ініціативі людини. Після завершення вона буде з отриманим сертифікатом тим оператором, який може літати в цивільних умовах. Але ми повинні розуміти, що оператор FPV-дрона на полі бою – це набагато складніша справа. Коли вже людина записалась, пройшла базовий загальний військовий курс підготовки і потрапила, наприклад, до мене у протитанковий батальйон, то ми возимо її спершу на обкатку. Він [оператор, - ред.] тримає наші ретранслятори, потім потрохи ми допускаємо його до бойової роботи після бойового злагодження з цим відділенням. На даний час ми розробляємо більш розширену програму, це буде вже одразу підготовка цілого бойового відділення”, – розповів Олег Романов.
Керівник львівського філіалу школи дронів від 3 ОШБр ЗСУ Ілля Рак розповів, що навчальна програма школи створена так, що людина як і з мінімальним рівнем знань, так і з певним досвідом у цій сфері може дізнатися щось нове чи то в інженерії, чи то в польотній справі. А головним завданням навчального центру є постійне вдосконалення та розповсюдження у суспільстві навичок операторів дронів, їхньої розробки, ремонту, збірки тощо.
“Вони [дрони, - ред.] застосовуються у різних сферах. Безпосередньо ми використовуємо їх у військових, як дрони-камікадзе, дрони зі скидом, для підвозу провізії, медикаментів або БК, евакуації наземними роботизованими комплексами поранених. В цивільному житті вже зараз у нас використовуються як і в аграрії, так і за кордоном в інших сферах: чи то для підтримання порядку, чи то для гасіння пожежі”, - розповів Ілля Рак.
Спершу майбутні оператори навчаються керувати дронами на спеціальних симуляторах, а лише згодом інструктори дозволяють їм відповідно до навичок перейти до керування справжніми літальними апаратами. Також, як розповів інженер “FPV Kill House” Максим Зімін, у школі навчають збирати та налаштовувати дрони. Якщо у людини вже є попередній досвід в інженерії, то в середньому за 2-3 години вона зможе скласти один FVP.
Мер Львова Андрій Садовий, який також відвідав відкриття школи, відзначив, що такі навчальні центри повинні бути у всіх територіальних громадах. Міський голова розповів, що сьогодні у місті функціонують понад 10 рекрутингових центрів, у деяких із них також можна навчитись керувати FVP-дроном, проте саме у цій школі, яку відкрили сьогодні, навчають філігранної роботи з керування літальними апаратами.
“Якщо людина прийняла рішення йти служити, то її треба навчити. Навчена людина – це збережене життя. Також ми домовилися, що спільно будемо проводити чемпіонат Львова серед операторів дронів. Це важливо, щоб кожен сьогодні володів технологіями, тому що технології рятують життя”, - зазначив міський голова.
Мер Львова також спробував свої сили у керуванні дроном та поділився враженнями із журналістами.
“Звичайно, що пробував і отримав від цього дуже велике задоволення. Це ж не є така складна справа. Якщо ти хочеш бути професіоналом, будь ласка, декілька днів – і ти вже виходиш на кращий рівень. А звичайно, щоб бути екстрапрофесіоналом, треба вже відчувати цей дух, тому що коли немає ворога, – це одні емоції. Коли ти розумієш, що є ворог і від твоєї роботи залежить життя людини, – це зовсім інше відчуття”, - додав Андрій Садовий.
Нагадаємо, що 9 січня у Львові розпочав роботу новий простір допомоги і підтримки родин Захисників. Простір об’єднує роботу одразу трьох центрів: Західного регіонального центру Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, Офісу підтримки родин військових і Центру з розшуку осіб зниклих безвісти за особливих обставин.