У Львівській Національній Галереї Мистецтв ім. Б. Г. Возницького презентували виставку картин «Маріон Ілку. Акварелі».
Про це інформує пресслужба ЛОДА.
Експозиція, яку зібрали з приватних колекцій, присвячена творчості видатного діяча культури, львівського художника угорського походження, викладача Львівської національної академії мистецтв, першого голови Товариства Культури Львівських Угорців.
Організувати виставку планували ще весною 2020 року з нагоди 30-річчя ТКЛУ, але у зв’язку з карантинними обмеженнями відтермінували на 2021 рік.
У заході взяли участь Ласло Відо, заступник Генерального консула Угорщини у м. Ужгород, Василь Гладкий, начальник відділу мистецтв та розвитку культури департаменту з питань культури, національностей та релігій облдержадміністрації, Орест Голубець, академік, професор ЛНАМ, мистецтвознавець та Богдан Мисюга, заступник директора Львівської Національної Галереї Мистецтв імені Б.Г. Возницького, Габор Сарваш, голова Товариства Культури Львівських Угорців.
Виставка буде доступна для огляду до 15 грудня.
«Дуже приємно бути тут і відкривати виставку цього видатного угорського художника. Маріон Ілку одночасно був і угорцем, і ужгородцем, і закарпатцем, і львів’янином. Тут, у Львові, він певною мірою представляв ту закарпатську школу живопису, з якої черпав своє натхнення і свої знання у мистецтві. Ми розуміємо, що на цій виставці представлена тільки невеличка частина його спадку, але і вона дає вже досить достовірну картину його багатогранних можливостей. Його мистецька діяльність є дуже важливою, але не менш важливою була і його громадська діяльність, завдяки якій він і вибудував мости між тутешнім суспільством і угорцями, що проживають на цих теренах», - сказав у своєму виступі Ласло Відо.
Як зазначив Василь Гладкий, Львівщина є потужним багатонаціональним, поліетнічним регіоном нашої держави. Саме тут проживають, працюють з нами разом пліч- о-пліч представники різних національностей.
«Мені як представнику департаменту з питань культури, національностей та релігій облдержадміністрації надзвичайно приємно не лише спілкуватися, а й співпрацювати з Товариством культури львівських угорців. Ця виставка є ще одним кроком до пізнання глибокої древньої культури угорців. Сам художник, роботи якого ми тут бачимо, є людиною надзвичайно багатогранною. Ці роботи – лише невеличка часточка його творчих здібностей», - додав Василь Гладкий.
Спогадами про Маріона Ілку поділилася також і його добра товаришка, представниця Міністерства закордонних справ у Львові Катерина Терек.
Організатори:
- Товариство Культури Львівських Угорців;
- Львівська національна галерея мистецтв імені Б. Г. Возницького.
За сприяння:
- Департаменту з питань культури, національностей та релігій Львівської ОДА;
- Фонду ім. Бетлена Габора (Угорщина);
- Почесного консула Угорщини у Львові Лариси Малех.
Довідково:
Ілку Маріон Золтанович народився в м. Ужгороді в 1933 році. У 1958 році закінчив відділ монументального живопису Львівського державного інституту прикладного і декоративного мистецтва. Навчався живопису у Р. Сельского, Д. Доброшинського. Учасник багатьох виставок в Україні та за кордоном, перша з яких була у Львові в 1956 році. Особливо відомий в Угорщині. Член Спілки художників України з 1961 року.
Напрями професійної діяльності - живопис і станкова графіка. Багато років життя віддав педагогічній діяльності, працюючи на кафедрі рисунку Львівської національної академії мистецтв.
З 1989 року до 2003 - незмінний голова Товариства Культури Львівських Угорців.
Відійшов з життя у 2003 році.