Славутський історичний музей отримав можливість експонувати у своїй залі визнану світовою спільнотою благодійно-мистецьку виставку «Ікони на ящиках з-під набоїв», що діє в рамках проєкту «Придбай ікону – врятуй життя».
Про це інформує Славута City.
«ІКОНИ НА ЯЩИКАХ З-ПІД НАБОЇВ» – це проєкт київських художників Софії Атлантової та Олександра Клименка, присвячений мистецькому осмисленню українсько-російської війни на Донбасі. Ящики, на яких пишуться ікони, привезені із зони бойових дій.
Саме тому ікони, написані на їхніх фрагментах, є своєрідними свідками війни на Сході України. А тому дуже хвилюють... Концепція проєкту поєднує начебто несумісні речі: атрибути сучасної війни і давню мистецьку мову, що сягає своїми витоками часів європейського середньовіччя. Таким чином збройний конфлікт на Донбасі осмислюється на тлі української й навіть європейської історії останнього тисячоліття.
Головна ідея проєкту - перетворення смерті (символом якої є ящики від озброєнь) на життя (що символізують ікони).
Виставка ікон, написаних на ящиках з-під набоїв, привезених із зони бойових дій, експонувалася вже у Європарламенті, Верховній Раді України, Офісі президента України, Будинку уряду України, Литовському сеймі, Київській міській раді, Софії Київській, Посольстві Литовської Республіки, Представництві ЄС в Україні. Ікони на ящиках з-під набоїв мають Патріарх Константинопольський Варфоломій, Папа Римський Франциск, низка американських, європейських і українських політиків, громадських, церковних та культурних діячів, учених.
Ікони, написані на ящиках з-під набоїв, привезених із зони АТО, побували в таких містах як Антверпен, Берлін, Бонн, Вашингтон, Відень, Вільнюс, Вінніпег, Гаага, Ганновер, Дніпро, Едмонтон, Кропивницький, Лейпциг, Лос-Анджелес, Луцьк, Львів, Люблін, Маріуполь, Мілан, Монреаль, Мюнхен, Оттава, Париж, Прага, Рим, Торонто, Чикаго, Філадельфія, Франкфурт-на-Майні, Ясси тощо (за станом на літо 2021 року – 13 країн, 45 міст, 83 локації). І ось до цього послужливого списку потрапила наша Славута, де нині в історичному музеї експонується ця надзвичайна виставка.
З весни 2015 року проєкт «Ікони на ящиках з-під набоїв» є волонтерським, під-тримуючи різноманітні гуманітарні ініціативи. Він зібрав більше 300 000 доларів. Благодійний проєкт двічі (в 2017 та 2020 роках) був номінований на Національну премію України імені Тараса Шевченка.