Днями у місті Яворові відбувся перший фестиваль унікальної "Яворівської забавки". Про це повідомили в департаменті з питань культури, національностей та релігій Львівської облдержадміністрації.
"На фестиваль яворівчани приходили цілими родинами. Особливо раділи цьому святу діти, які залюбки гойдалися на дерев’яних кониках, вигравали на сопілках, бавилися іграшками з яворівським колоритом. Супроводжували фестиваль музики, танцюристи та співаки. Відбулися також майстер-класи із виготовлення дерев’яних забавок, ляльок-мотанок, прикрас, оберегів", - зазначила директор департаменту Христина Береговська..
За словами організаторів, мета фестивалю – відродження, збереження й розвиток українських народних традицій з виготовлення забавок, формування зацікавленості до "Яворівської забавки", популяризація традиційних народних ігор, які є найкращими зразками народної творчості та залучення широкого кола населення до вивчення фольклору.
Варто зазначити, що подія відбулася за сприяння департаменту з питань культури, національностей та релігій Львівської обласної державної адміністрації.
Довідка.
Яворівська забавка (саме – забавка, а не іграшка, оскільки походить від – забавляти, бавити, заспокоювати) – це унікальний випадок у народному декоративному мистецтві України. Здавна вважається, що яворівські забавки мають властивість відганяти усе лихе. Вони не шкодять здоров’ю дітей, бо виготовлені, винятково, з деревини, а розписуються лише безпечними аніліновими фарбами, що замінили рослинні барвники.
У місті Яворові кустарне виробництво дерев’яних забавок започатковане в ХVІІІ ст. і найбільшого піднесення досягло у середині ХІХ ст.
Ці забавки прикрашають традиційним яворівським розписом, для якого ще на зорі Яворівської забавки використовувалося три кольори: зелений (символізує траву та листя), червоний (плоди та ягоди), синій (небо та воду), а на початку ХХ ст. почав використовуватися четвертий колір – жовтий (сонце).
Яворівська забавка достойно представляє мистецтво не тільки Яворівщини, Львівщини, але й України – в цілому у світі, і стала важливою складовою національної культури українського народу.