Міжнародну конференцію з морської безпеки проводять уже втретє, вона є спільною ініціативою командування Військово-Морських Сил ЗСУ та Міжнародного центру стратегій оборони і безпеки.
Як повідомляють в Інформагентстві Міноборони АрміяInform, конференція дає унікальну можливість щороку збирати ключових експертів світового рівня в Україні для обговорення проблематики морської безпеки та обмінюватися думками щодо адекватного реагування на сучасні виклики й загрози. Завдяки двом попереднім конференціям уже створено міжнародну фахову спільноту на підтримку національної безпеки України на морі за участю представників провідних морських держав світу.
У засіданні взяли участь Міністр оборони України Андрій Загороднюк, командувач Військово-Морських Сил ЗС України адмірал Ігор Воронченко, Генеральний директор Державного концерну ʺУкроборонпромʺ Айварас Абромавичус, представники дипломатичного корпусу, військові та експерти з ВМС США, Туреччини, представники Прикордонної поліції Грузії, органів місцевого самоврядування тощо.
Мета конференції — обговорення сучасних викликів і загроз безпеці в регіонах Чорного та Азовського морів, шляхів адекватного реагування на них, аналіз соціально-політичних та економічних наслідків змін середовища безпеки, а також політики НАТО в регіоні, підтримка формування доцільних військово-морських спроможностей в Україні, координація зусиль та досягнення операційної військово-морської сумісності з Альянсом.
Російська Федерація продовжує вести проти України агресивні дії
Міністр оборони України Андрій Загороднюк наголосив, що Російська Федерація й надалі продовжує вести агресивні дії проти України, забираючи життя українських воїнів, які захищають Україну на сході держави.
— Ця війна, на жаль, не стихає, незважаючи на те, що вона дещо перейшла в менш активну фазу, ніж в попередні роки, але триває. Кожні кілька днів ми отримуємо інформацію про загиблих українських Героїв, — зазначив Андрій Загороднюк.
Він також звернув увагу учасників конференції на постійні провокативні дії Росії в акваторії Чорного та Азовського морів.
— Росія блокує значні ділянки акваторії, проводить численні навчання, які насправді здійснюють для того, щоб блокувати цілий сектор і перешкоджати цивільному судноплавству, — зауважив глава оборонного відомства.
Про Стратегію розвитку ВМС України до 2035 року
— У нас уже є Стратегія розвитку ВМС України до 2035 року, це довгострокові плани, але ми вже почали запроваджувати їх в життя. Ми прагнемо, щоб ця Стратегія була реалізована і принесла безпеку в Чорноморський регіон. Учора прийнято до складу військового флоту два патрульні катери типу Island — ʺСтаробільськʺ і ʺСлов’янськʺ, які отримані від США, та пошуково-рятувальне судно ʺОлександр Охрименкоʺ. Наступного року буде ще три катери. Звичайно, ми не збираємося на цьому зупинятися, ми будуватимемо об’єкти берегової інфраструктури, купуватимемо кораблі, будемо їх ремонтувати та ставити на озброєння. Наші плани щодо посилення спроможностей ВМС — амбіційні, проте реальні, — розповів Андрій Загороднюк.
Загрози безпеці Чорноморського регіону: прогнозовані наслідки і доцільне реагування
Командувач ВМС ЗС України адмірал Ігор Воронченко детально розповів присутнім про поточну безпекову ситуацію в басейні як Чорного, так і Азовського морів та поінформував про значне посилення бойового потенціалу Російської Федерації в регіоні.
— Головним джерелом небезпеки та нестабільності в регіоні є неоімперська гібридна політика Росії, яка марить планами відновити себе в статусі ʺвеликої державиʺ та намагається створити нову форму імперії на теренах колишнього Радянського Союзу. Країна-агресор штучно створила в Чорноморському регіоні так звані точки нестабільності, як-от: Придністров’я, Абхазія, Південна Осетія, крім того, Росія нахабно анексувала Крим та розпочала війну на Донбасі. Порушивши всі міжнародні договори та меморандуми, Росія продовжує й далі нехтувати нормами міжнародного права, — підкреслив адмірал Ігор Воронченко.
За словами адмірала, Росія зацікавлена у збереженні заморожених конфліктів настільки, наскільки це забезпечує можливість впливати на процеси як у Молдові, Грузії і Україні, так у цілому в регіоні. Стратегічною метою Росії все ще залишається повернення контролю над нашою державою широким колом засобів, включаючи військові.
За 5 років, починаючи з 2014 року, Росія значно підвищила бойовий потенціал Чорноморського флоту і сконцентрувала в Чорному морі нові кораблі та підводні човни, які несуть ударну ракетну зброю типу крилатих ракет ʺКалібрʺ дальньої дії. Сумарний залп цих ракет становить 72 одиниці, а до кінця наступного року він зросте до 168 ракет. Окупанти створили багатоешелоновану систему протикорабельної оборони, посилили систему ППО навколо Криму новими установками С-400, які дають змогу знищувати цілі на відстані до 240 км. Збільшено авіаційний парк на анексованій території за рахунок поповнення новими винищувачами та бомбардувальниками.
Росія фактично відкрила ще один фронт агресії проти нашої держави — морський. Невипадково вибрано акваторії Азовського та Чорного морів, адже окупанти мають чисельну перевагу у корабельному складі, в озброєнні тощо. Їхня мета на сьогодні — повна блокада портів на Азові, завдання таким чином економічного удару по українській економіці, створення передумов для соціальної напруги на об’єктах портової інфраструктури і в державі в цілому. Крім того, окупанти поступово здійснюють повзучу агресію у Чорному морі. Під час проведення своїх навчань вони закривають фактично дві третини Чорного моря, блокуючи шляхи цивільного судноплавства не лише в напрямку українських портів, але й інших країн регіону. Крім того, Росія нині створює стаціонарну систему гідроакустичного спостереження у північно-західній частині Чорного моря та контролює підводний простір у районі газопроводу ʺТурецький потікʺ.
Як реагуватимуть на загрози ВМС України
— Передусім це відновлення військово-морських спроможностей національного флоту, нарощування корабельно-катерного складу, зведення берегової інфраструктури, будівництво кораблів і катерів на власних суднобудівних підприємствах та якісна співпраця з країнами НАТО, — розповів Ігор Воронченко.
Ефективним аргументом для стримування агресора є продовження візитів до Чорного моря та портів України кораблів груп НАТО та ВМС країн-партнерів. Потрібно надалі проводити серії спільних навчань і тренувань у Чорноморському регіоні за стандартами НАТО, розвивати практичну складову регіонального співробітництва.
За словами очільника військового флоту, українські моряки спільно з нашими партнерами в морі відпрацьовують заходи з бойової підготовки і обмінюються досвідом щодо розвитку флотів. Це також значно прискорює перехід національних ВМС на стандарти НАТО, що окреслено, зокрема, в Стратегії розвитку ВМС України до 2035 року.
— Дієвим чинником співробітництва є продовження навчання українських офіцерів і курсантів у вищих військових навчальних закладах ВМС країн НАТО. Далі потрібно реалізовувати програму гуманітарного розмінування на морі. Особливо важливо розвивати військово-технічну співпрацю та покращувати допомогу з країн НАТО, аби підвищувати бойові можливості національних ВМС, — додав адмірал Ігор Воронченко.