У Львові сьогодні, 19 жовтня, у Національному музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького» відбулося відкриття виставки «Повстанські раритети». Про історію УПА розповідають десятки артефакти із музейної колекції, фондів архівної збірки Центру досліджень визвольного руху та архіву Управління СБУ у Львівській області. Про це повідомив кореспондент Гал-інфо.
Вперше відвідувачі мають змогу побачити унікальні документи, знайдені в «бідонах», речі учасників підпілля, які радянські спецслужби конфіскували під час облав і обшуків. Все це десятиліттями лежало у архівних сховищах.
Як зазначив генеральний директор Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького» Руслан Забілий, виставку до 75-ліття УПА підготували працівники музею за участі ЦДВР та УСБУ у Львівській області.
«Українська повстанська армія – це молоді люди, які боролися за створення Української незалежної держави понад десять років у надзвичайно складних умовах. Ми багато читаємо про них, читаємо їхні спогади і бачимо їхні світлини. Повстанські артефакти розповідають про це по-іншому», - сказав Руслан Забілий.
Начальник архівного підрозділу Управління СБ України у Львівській області Вікторія Бурмас розповіла: «На виставці можна побачити лише маленьку частинку того, що зберігається у наших фондах. Це частково матеріали зі справ арештованих політичних в’язнів. Ви зможете побачити особисті речі, буфони, прапор України, який зберігся ще із 40-х років».
Дослідник повстанського руху, історик Микола Посівнич зазначив, що ця виставка засвідчує те, що повстанці думали наперед, як залишити пам’ять нащадкам.
«Усі ці артефакти є яскравим прикладом того, як потрібно у новому форматі працювати з громадськими організаціями, з дослідниками, з СБУ. Велика їм подяка за те, що ці «вєщдокі» зараз є доступні для загального огляду», - сказав Микола Посівнич.
Виставка працюватиме у музеї «Тюрма на Лонцького» півроку.
«Можливо, вона помандрує й у інші музеї», - сказав Руслан Забілий.
Додамо, що на виставці відвідувачі мають можливість побачити повстанську друкарську машинку, саморобний тюремний календар Головного Командира УПА Василя Кука, портфель зв’язкової Софії Лагодич, прострелений нотатник окружного провідника ОУН Миколи Мошончука – «Бора», власноруч пошитий студентками Львівського університету синьо-жовтий прапор, вервиця з хліба та вишиванку з Колими Надії Мудрої.