Якщо роботодавець не допустить інспектора, який прийшов перевірити, чи всі працівники на підприємці працюють за трудовим договором, то його оштрафують на 320 тисяч гривень (100 мінімальних зарплат). Якщо роботодавець не дозволить інспекторові перевірити, як дотримуються трудового законодавства на підприємстві або ж заважатиме роботі фіскалів, то штраф становитиме 9 600 гривень. Про це вчора, 26 січня, під час семінару «Зміни в оподаткуванні-2017», який відбувся у Львівському прес-клубі, повідомила директор компанії «Західна консалтингова група» Мар’яна Кавин.
Вона нагадала, що згідно з Законом України №1774, з 1 січня діють нові штрафні санкції за порушення трудового законодавства.
«Оці дві штрафні санкції – саме за недопущення до перевірки», - уточнює вона.
Мар’яна Кавин пояснила, як зрозуміти з якою перевіркою прийшли інспектори.
Щонайперше, вона радять знайти своє підприємство у реєстрі на сайті Держпраці в переліку підприємств, які підлягають плановій перевірці.
«Не знайшли? Отже до вас у 2017 році на планову перевірку не мали би прийти. А ось цей мораторій на позапланові перевірки інспекторів Держпраці не поширюється. Тому – можуть прийти. Наприклад, на підставі заяви від ДФС, Пенсійного фонду або ще когось. Або на вас наскаржаться звільнені працівників, з якими ви недобре розійшлися», - розповідає Мар’яна Кавин.
Отож, коли інспектор прийшов, то роботодавець намагатиметься зрозуміти, що його очікує.
«Спочатку перевірте посвідчення інспектора: що воно належить саме цій особі, і воно – чинне», - інспектора, який не має посвідчення, Мар’яна Кавин радить не допускати до перевірки.
Також в інспектора має бути повідомлення про перевірку. І в ньому є не посилання на норму закону, який хочуть перевірити, а на пункт типового акту перевірки Держпраці.
«Він є в загальному доступі в інтернеті. Раджу з ним ознайомитися. І якщо в повідомленні буде посилання на пункт 1.1.1, то ціна питання – 320 тисяч гривень. Якщо там посилання на пункт 5.5.1, то це коштує 9600 гривень», - роз’яснює хитрощі інспекторів директор.
Також, за її словами, діють старі штрафні санкції, які збільшено вдвічі з підняттям мінімальної заробітної плати.
Найбільший штраф, крім уже вищезгаданого, це – 90 тисяч гривень (30 мінімальних зарплат) можуть виписати за фактичне допущення до роботи працівника без оформлення трудового договору або оформлення його на неповний робочий час, тоді як він працює повний.
«Перше, на що буде звертати увагу інспектор під час перевірки, це – на переведення працівників на неповний робочий час. Мінсоцполітики каже, що таке переведення має бути чимось спричинене. І якщо обсяг виробництва і реалізації не змінився, а працівник працює менше, то на це варто звернути увагу. І про скорочення робочого часу працівника мали попередити за два місяці до цього», - Мар’яна Кавин пояснює, як інспектори виявляють порушення.
Також цей штраф накладають на того роботодавця, який несвоєчасно повідомив податкову про свого нового працівника.
Оштрафувати на 9600 грн (три мінімальні зарплати) можуть за порушення строків виплати зарплати більше, ніж на місяць, або якщо виплатили її не в повному обсязі. Причому, 9600 гривень – за кожен такий виявлений випадок.
Також на 32 тисячі гривень (10 мінімальних зарплат) можуть оштрафувати за недотримання мінімальних державних гарантій.
«Закон про оплату праці, стаття 12, описує всі мінімальні державні гарантії. Наприклад, якщо робота в наднормовий час, у святкові та вихідні дні не оплачена в подвійному розмірі, це – порушення мінімальної державної гарантії . Перевіряють це дуже просто. Ви знаєте, що у нас додано ще один святковий день – 14 жовтня. Інспектор просить табель обліку робочого часу саме за жовтень. І тут же перевіряють, як оплачували за цей день або чи є заява працівника з проханням надати йому вихідний в інший день», - розкрила ще одну зачіпку інспекторів директор компанії «Західна консалтингова група».
Львівський прес-клуб