До експозиції увійшли роботи понад 15 пацієнтів і пацієнток, які проходять реабілітацію.
28 березня у Центрі інтелектуального мистецтва Меркурій у Львові відкрили виставковий проєкт “UNBROKEN: За обрієм”. До експозиції увійшли твори військових і цивільних, які постраждали внаслідок війни та проходять реабілітацію в Центрі UNBROKEN. Зокрема, у межах проєкту представлено їхні малярські та керамічні роботи.
Перед офіційним відкриттям виставки ветеран війни, радник міського голови Львова Володимир Рудковський попросив відвідувачів, яких сьогодні зібралось чимало, залишити вільний простір для ветеранів та цивільних, які через поранення не можуть підійти ближче до організаторів події. Публіка миттєво розступилась та сформувала широке коло, аби кожен з присутніх міг чути й бачити офіційне відкриття. Лікар-психіатр, психотерапевт, керівник напрямку ментального здоровʼя Центру UNBROKEN Олег Березюк згодом пояснив, що таке нагадування відвідувачам стало своєрідним уроком любові пана Володимира до людей, і водночас необхідність цього нагадування стало свідченням того, що ніхто з нас не знає цієї травми і не має звички думати, що можуть бути інші люди, які потребують іншого дбання.
“Сьогодні наша зустріч – це насправді зустріч пропаганди нового стилю життя і допомоги людям, які постраждали від війни. Для тих, кому сьогодні Рудковський нагадав: “Посуньтеся трошки”, – наголосив Олег Березюк.
У межах виставки представлено роботи понад 15 пацієнтів і пацієнток. Більшість із цих творів відвідувачі можуть придбати, а виручені кошти будуть спрямовані на закупівлю художніх матеріалів для Творчої майстерні Центру UNBROKEN, у якій пацієнти реабілітаційного центру та їхні рідні займаються образотворчим мистецтвом, гончарством і ткацтвом.
“Це виставка незламних Захисників і Захисниць, цивільних, які проходять лікування та реабілітацію в нашому центрі. Ми говоримо сьогодні про пейзажі. Пейзажі можуть бути проєкцією внутрішнього світу на папір, і в цих проєкціях може бути все. Це як скан: це і щастя, і сум, і все, що за ними ховається. Мистецтво – це творчість, а творчість – це про створення”, – зазначила керівниця проєкту Unbroken Ірина Заславець.
Важливо, що виставка є результатом роботи пацієнтів UNBROKEN у Творчій майстерні центру. Як зазначають організатори, відповідна арттерапія є частиною одного ключових напрямків реабілітації з відновлення ментального здоров’я. Робота у креативному просторі дозволяє пацієнтам боротись з тривогою, покращувати свій психоемоційний стан та переживати внутрішні конфлікти. Творча майстерня завжди відчинена, тож в пацієнтів є можливість не лише під час занять і майстер-класів, а будь-коли займатись мистецтвом.
Психотерапевт Олег Березюк розповів, що твори учасників проєкту є неймовірними технологічними продуктами нейробіології мозку. Водночас майже ніхто з пацієнтів не був навчений малювати, а мистецькі роботи є результатом роботи мозку та процесом створення нових нейронних зв’язків.
“Травма є страшною, вона руйнує. Бойова, воєнна травма руйнує у десятки разів більше нейронів і зв'язків між ними. І людина перестає думати звично, як вона думала до того. На щастя, з давніх-давен відомі інструменти, як це побороти. Ми чомусь, починаючи від другої половини XX століття, забули про це, і почали думати про ліки. Але все, що нам відновлює нашу кору, робить нас не такими самими, як ми були. Такими, на жаль, ми не станемо, але це може зробити нас кращими. Важливо розуміти також, що це залежить не тільки від тих людей, хто бореться з цим, але й від тих, хто навколо. Хто знає, що треба трошки відійти, щоб хтось інший пізнав і активізував свою кору? Хтось пропонує – намалюй, і хлопчина або дівчина знаходить себе там і активує свою кору і зв'язки між нейронами. І робить це краще, і шукає не той самий стиль життя, який був, бо він зруйнований ворогом, а новий стиль життя після травми. Тобто кожен з нас, хто тут стоїть: чи це митець музики, чи образотворчого мистецтва, чи скульптури, чи гончарства, чи освітніх процесів, – він може бути помічником воїна, який відновлює свій нейробіологічний ресурс”, – розповів Олег Березюк.
Психотерапевт також додав, що у Творчу майстерню приходять, ті, хто відчуває полегшення.
“Хлопці кажуть, що якось раптом перестають насильно набридати думки, які лізуть без перестанку і не можуть зупинитися. Або сповільнюється швидкість мислення, яка заважає. Це не магія. Це нейробіологія. Працює нейрон, зв'язується з іншими і заспокоює”, – додав Олег Березюк.
Триватиме виставка до 13 квітня у Центрі інтелектуального мистецтва Меркурій, що за адресою: площа Міцкевича, 10. Інклюзивний вхід до Центру – зі сторони вулиці Валової.
