У межах ветеранського форуму у Львові обговорили питання медико-психологічної та профорієнтаційної підтримки ветеранів.

28 березня у Львові відбувся Всеукраїнський форум “Шлях Ветерана: Відновлення, Реалізація, Успіх”. У його межах відбулось три панельні дискусії, упродовж яких учасники обговорили питання медико-фізичної реабілітації та соціально-психологічної підтримки ветеранів. Окрім цього, одна з дискусій була присвячена питанню професійної адаптації військовослужбовців та бізнес-можливостей для них.
В.о. голови Львівської обласної ради Юрій Холод під час відкриття форуму зазначив, що ветеранів і ветеранок правильно називати героями, адже це ті люди, завдяки яким сьогодні кожен українець має можливість жити далі в українській незалежній суверенній державі.
“Бо це ті люди, які були вчителями, айтішниками, чиновниками, бізнесменами і точно не одразу військовослужбовцями, але взяли до рук зброю. Я вам дякую, бо ви приклад для кожного з нас і для усього світу, як боронити українську державу”, – зазначив Юрій Холод.

Очільник Львівської обласної ради звернув увагу на те, що ветеранам потрібні можливості, аби рухатися вперед, реалізовувати власні ідеї, ставати активною частиною громади, здійснювати зміни, навчатись і працювати. За підтримки різних програм фінансування з обласного чи місцевих бюджетів, у військових є змога втілювати у життя свої мрії та реалізовувати власний бізнес.
“Ми, як Львівська обласна рада і депутати, маємо поділяти дві основні речі. По-перше, це допомога Збройним Силам України. Це те, що ми сьогодні намагаємось робити і закуповуємо РЕБи, дрони тощо. І по-друге, це все, що ми робимо для Збройних Сил України – забезпечення тих хлопців і дівчат, які повернулись сюди з фронту. Це допомога їм у бізнесі, підтримка сімей, організація середовища, реабілітації і гідних умов, куди вони повертаються. Про це варто не тільки говорити, а просто слід робити”, – наголосив Юрій Холод.
Експертка із психологічної, фізіологічної, соціальної реабілітації Центру із взаємодії з військовими та ветеранами компанії МХП, фізична терапевтка, ерготерапевтка Наталія Оболєнська розповіла Гал-інфо, що для військових важливо розуміти, що вони не залишаються сам-на-сам з проблемами, а їхні роботодавці будуть готові супроводжувати їх упродовж усього процесу лікування та реабілітації.

Як розповіла пані Наталія у компанії МХП функціонує центр взаємодії з військовими та ветеранами. У межах програми “МХП Поруч”, яку він реалізує, головною його функцією є якраз повний супровід людини з моменту мобілізації до повернення на роботу, під час несення військової служби та можливого поранення, лікування, реабілітації та адаптації робочого місця. Займаються у центрі також залученням ветеранів-працівників компанії до заходів з адаптивного спорту, зокрема з Федерацією стронгменів України, що сприяє фізичному і ментальному відновленню.
“У нас є ціла команда, яка може надати будь-який супровід ветеранові відповідно до його потреб. Йдеться і про юридичні консультації, і психологічні, адже у нас діють Центри ментального здоров’я, фізичне відновлення, підтримку родин ветеранів тощо. Особливо ефективними є групи підтримки для родин ветеранів, заходи, які об’єднують і стосунки в сім’ї, і допомагають ветеранові розвантажитись, усвідомити свої потреби та бажання, зокрема на яку роботу він хоче повертатися. Адже буває, що ветерани вже не можуть займати посаду, яку мали раніше, або хочуть її змінити, адже зазвичай у війську отримують новий досвід, який хочуть також застосувати у професійному житті”, – розповіла Наталія Оболєнська.
Директор Департаменту корпоративної соціальної відповідальності МХП Павло Мороз розповів Гал-інфо, що у компанії аграрних та харчових технологій сьогодні є понад 2600 мобілізованих працівників, а також близько 750 ветеранів війни, з яких понад 700 вже повернулись на свої робочі місця.

“Важливо робити все, аби ветеран міг повернутись на своє робоче місце, яке за ним зберігалось протягом періоду мобілізації, а також аби заробітна плата за весь цей період йому виплачувалась. Потрібно робити все, аби ветерани, яких ми наймаємо, тобто які були мобілізовані не з наших підприємств, повертаючись до роботи та певних обов’язків відчували власну зону відповідальності, що їхня робота та їхній інтелектуальний ресурс є цінним для бізнесу, його економічної ефективності. Це надзвичайно важливо, тому що коли ти отримуєш сенс своєї роботи і бачиш її результати уже де-факто, то розумієш, що ти важливий, потрібний, що твої знання в нагоді і створюють економічний ефект і продукт для України та конкретної громади, де ти проживаєш”, – розповів Павло Мороз.
Ветеранські форуми, за словами Павла Мороза, є майданчиком для ефективної взаємодії бізнесу, держави та громадського сектору, що дає синергетичний ефект у розвитку ветеранського підприємництва. Адже бізнес швидко реагує на виклики і може оперативно вирішувати питання, натомість як держава повинна формувати законодавчі умови для ефективної реалізації бізнес-ідей ветеранів. Громади повинні підтримувати ініціативи ветеранів, які прагнуть реалізувати свої мрії та бізнес-ідеї. Як розповів Павло Мороз, за декілька останніх років компанії МХП у стратегічному партнерстві з Благодійним фондом “МХП – Громаді”, у межах програми “МХП Поруч” вдалось підтримати вже понад 70 ветеранських мікробізнесів.
“Серед військових є ті, хто прагне реалізувати свій підприємницький потенціал, хтось навчився ремонтувати авто чи конструювати дрони, а хтось мріє про власний бізнес у сфері агроінновацій. І це важливий крок для розвитку бізнесу у громадах, аби ветеран після повернення з фронту міг реалізувати свої власні ідеї, амбіції і мрії. Адже бізнес має бути мрією, і якщо ветеран прагне її втілити в життя, ми повинні бути готовими підтримати його на цьому шляху”, – додав Павло Мороз.

Свою мрію про створення власного видавництва вдалось реалізувати ветеранові війни Андрію Каспшишаку. Минулоріч пан Андрій заснував видавництво “Мрієлов”, написав та опублікував свою першу книгу “Легенда про Вільних”. За фінансової підтримки міста вдалось придбати необхідну техніку, аби разом із дружиною створити анімований буктрейлер для книги. А вже незабаром на полицях від цього видавництва з’являться ще п’ять нових книг різних українських авторів, які об’єднує магія.
“Раніше існувало певне упереджене ставлення до ветеранського бізнесу, але зараз його вже немає. У нас вся країна майже ветеранів, їх дуже багато. Сьогодні на форумі озвучували цифру - 1 млн. 300 тис. осіб. Прогнозують, що найближчим часом це число ще збільшиться. Тож важливо, що під час таких форумів ветерани можуть дізнаватись про можливості для розвитку власного бізнесу, а також знайомитись із потенційними партнерами та клієнтами. Потім ви підтримуєте один одного навіть просто у соціальних мережах, проте це також є дуже важливо”, – розповів у коментарі Гал-інфо Андрій Каспшишак.
Нагадаємо, що раніше Гал-інфо розповідало, що у межах ветеранського форуму учасники також обговорювали необхідність готувати суспільство до повернення ветеранів до цивільного життя.
