Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Економіка

Боротьба за кошти Державного фонду регіонального розвитку

Конкурс інвестиційних проектів регіонального розвитку на Львівщині викликав великий ажіотаж як на етапі подань проектних пропозицій місцевих громад (244 заявки на суму майже 1,8 млрд грн), так і після оприлюднення результатів оцінювання проектів експертами регіональної комісії з попереднього конкурсного відбору. Прозвучали звинувачення у нерівномірному розподілі коштів між районами області.

Ще у жовтні 2015 року Мінрегіон заявило, що від областей чекають якісних інвестпрограм регіонального розвитку, що фінансуватимуться за рахунок ДФРР у 2016 році. Цього року боротьба за кошти державного фонду регіонального розвитку стала справді конкурентною та напруженою.

244 заяви на участь конкурсна надійшло у ЛОДА, з яких комісія відібрала 80 проектів. Загальна сума державного фінансування цього року становитиме 222 млн грн. Це -  86% необхідної суми для реалізації проектів. Решту -  14% - зобов’язані дофінансувати місцеві бюджети.

Варто наголосити,  що члени регіональної комісії оцінювали подані пропозиції за визначеними ДФРР обов`язковими критеріями виставляючи бали, де 0 – це повна невідповідність, 1 – значна невідповідність, 2 – часткова невідповідність, 3 – повна відповідність.  Метою відкритого конкурсу було обрати найкращих, а не розділити кошти пропорційно по районах, адже це нівелює весь принцип конкурсу інвестиційних проектів.

Найбільшу кількість заявок зареєструвала Пустомитівщина – 28 проектів, Жовківщина – 23, а Мостищина та Самбірщина – по 15. Найменше – Жидачівський, Радехівський та Буський райони - 6, 5 та 2 проекти відповідно. При визначенні переможців враховувалось чітке дотримання вимог ДФРР в заявках, поданих на розгляд комісії. Громади, котрі подали більше якісних проектів -  відповідно мали більше шансів на перемогу в конкурсі. 

Згідно з рейтингом, складеним на основі оцінювання заявок, були відібрані 80 інвестиційних проектів регіонального розвитку, котрі набрали найбільшу сумарну кількість балів. Серед переможців конкурсу – територіальні громади, які підготували найкращі програмні  пропозиції.

За словами заступника голови ЛОДА та співголови регіональної комісії Ростислава Замлинського, оцінювання проектів здійснювалось на онлайн-платформі ДФРР за шістьма критеріями: актуальність проекту, соціально-економічний ефект від реалізації проекту, інноваційний підхід до вирішення проблем, термін реалізації проекту, фінансова, інституційна сталість результату проекту та обгрунтованість і вартість проекту.

Фінансування проектів за рахунок коштів  ДФРР можливе виключно у випадку, якщо місцеві бюджети дофінансують свої проекти в обсязі не менше 10% від потреби. Відтак, саме ця вимога стала однією з пріоритетних під час оцінювання.

У результаті один із найбільших районів Львівщини, а це Пустомитівський виграв левову частку коштів з ДФРР, тим самим доказав, що підійшов до конкурсу дуже відповідально. Територіальна громада Пустомитівщини довела, що бачить у своєму регіоні перспективу та розвиток. Адже, до приклад у селі Наварія місцеву школу-довгобуд зводять з 1994 року. Цього року є шанс, що її нарешті добудують і це стане можливим завдяки і цьому конкурсу.

Втім думку і бажання громади розділяють не всі. Днями у деяких ЗМІ з`явилась інформація про те, що у Львівській облдержадміністрації, нібито, непропорційно розприділили кошти  Державного фонду регіонального розвитку. Зокрема, про це заявив голова фракції «Самопоміч» у Верховній Раді Олег Березюк.  Зазначивши, що вбачає у цьому корупційну складову. Мабуть, пан Олег не читав умов конкурсу, бо тоді б точно знав, що гроші отримають ті, хто чітко дотримався вимог, пройшов усі критерії, фінансово та економічно обґрунтував свої пропозиції  та отримав підтримку під час голосування більшої кількості членів конкурсної комісії.

Тим часом, Ростислав Замлинський спростовує закиди Березюка і запевняє, що конкурс – абсолютно об’єктивний:

«Це є його (Олега Березюка – авт.) оціночне судження. Платформа, яка розроблена міжнародними експертами, передбачає онлайн-голосування члена конкурсного комітету… Прозорішого механізму бути не може… Та сама Пустомитівщина подала найбільше пропозицій в загальній сумі. Кожен член конкурсного комітету голосував самостійно», - запевнив Замлинський.

Аби з’ясувати, чи справді деякі із запропонованих проектів були відхилені з  об’єктивних причин, варто звернути увагу на обсяг співфінансування проекту з місцевого бюджету. До прикладу,  у випадку з добудовою школи у селі Пристань Сокальського району дофінансування проекту місцевим бюджетом – не передбачено. Натомість, на аналогічний проект громади села Наварія Пустомитівського району передбачено співфінансування з місцевого бюджету в обсязі більше 30%, при необхідних - 10 %.

«Ми не просили 6 млн, ми просили трохи більше 4 млн грн, бо ще в минулому році сподівались на цю державну допомогу і заклали 2 млн на наварійську школу. Ви не думайте, що вона потрібна тільки громаді с. Наварія. Туди будуть ходити діти з кількох сусідніх сіл, зокрема Малечкович, Нагорян, частково Годовиці та Сокільник», - розповідає заступник міського голови Пустомит Ярослав Кардаш.

За словами заступника голови ЛОДА, наступним етапом конкурсу буде перевірка документації поданих Львівщиною проектів у Міністерстві регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства, в тому числі на відповідність критеріям оцінювання. Після того – документацію перевірятиме профільний комітет Верховної Ради. І лише після того Кабінет Міністрів розпочне співфінансування інвестиційних проектів.

Ростислав Шарінський.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ