Львів'янин Сергій Поліщук таксистом працює 19 років. Завдяки водійським навичкам і обережній їзді в дорожньо-транспортні пригоди за цей час не потрапляв жодного разу. Що таке спілкування з працівниками ДАІ, які оформляють ДТП, - не знав…
"У той момент я їхав згори на швидкості не більше як 15 км на годину, - розповідає Сергій. – Маленьку дитину, яка вискочила з іномарки, що стояла посередині дороги, побачив за півтора-два метра. Встиг загальмувати і одразу вискочив з авто.
Дитя лежало прямо перед моєю машиною – за півметра від коліс і голосно плакало. Наступної миті з тої ж іномарки вискочила його мати, - молода жінка 25-30 років. Побачивши своє чадо, вона забилася в істериці – впала перед ним на коліна і заголосила на всю вулицю.
Я також був у шоковому стані. Цілковитої упевненості, що наїзду вдалося уникнути, в мене вже не було. Спробував опанувати себе, викликав «швидку». Потім подзвонив в ДАІ.
«Швидка», як виявилося, знадобилася матері. Коли лікарі приїхали, дитя вже перестало плакати і заспокоїлося. Жінка ж істерично плакала. Медики вкололи їй заспокійливе, а потім оглянули дитину: ні синяків, ні будь-яких пошкоджень на тілі не було.
Працівники ДАІ – капітан і лейтенант – на місце пригоди прибули після «швидкої». Спочатку оглянули мій автомобіль, чи нема ушкоджень, зробили на дорозі потрібні виміри і накреслили схему ДТП. Потім відібрали у мене права водія і техпаспорт, виписали скерування в наркологічний диспансер. Повернути документи побіцяли ввечері, коли я пройду перевірку в диспансері на вміст алкоголю в крові.
На той час я вже заспокоївся. Дитина (це був дворічний Максим) була ціла і неушкоджена. Лікарі, щоправда, аби перестрахуватися, вирішили на один день покласти його на обстеження в обласну дитячу лікарню. Яких-небудь правил дорожнього руху я не порушував – співробітники ДАІ в цьому плані нічого пред'явити мені не могли. Вина за те, що сталося, цілком лежала на матері, яка поставила машину на середині дороги (що заборонено) і, дістаючи щось із багажника, не вгляділа дитини.
Увечері я навідався в міське ДАІ – у відділ оформлення ДТП і дізнання, - продовжує свою розповідь Сергій. – Зустріли мене там «знайомі» лейтенант і капітан («даішники», які виїжджали на місце пригоди). Перше, що вони мене запитали: «Ну що, ставитимемо твій автомобіль на «штраф площадку»?» Я кажу: «А на якій підставі? Адже я ні в чому не винен. За кермом був тверезий, що підтвердила перевірка в диспансері. А дитя, слава Богу, живе-здорове». Міліціонери відповідають, що такий у них порядок. Машину в обов'язковому порядку має оглянути експерт – перевірити її технічний стан. А на це піде як мінімум десять днів. Потім почали розповідати, що всі послуги експертів платні, що за арешт майданчик я також викладу солідну суму, що з автомобілів, які там стоять, масово крадуть магнітофони, акумулятори і навіть колеса.
У цю мить мені на мобільний з лікарні подзвонив батько Максима, сказав, що із сином усе нормально і що до мене з їхнього боку жодних претензій немає. Працівників ДАІ це повідомлення зовсім не збентежило. Капітан, набравши поважного вигляду, сказав: «Це зараз він тобі "втирає", що все нормально. А завтра напише заяву, що з дитиною щось не так і почне з тебе гроші "качати". І тут же почав згадувати «подібні» випадки зі своєї практики.
Лейтенант же в цей час схопив кримінальний кодекс і почав голосно зачитувати, що чекає водія, який порушив правила дорожнього руху і скоїв ДТП, що призвело до важких тілесних ушкоджень.
Я кажу: «Яке порушення правил дорожнього руху? Адже ви все бачили своїми очима. Виїжджали на місце, все вимірювали, креслили схему ДТП. Які важкі тілесні ушкодження, якщо дитя абсолютно здорове?...».
«Схему слідчий може перемальовувати як завгодно, - відповідають міліціонери. Довідка про тілесні ушкодження купується. Будь-яка. Зараз вони (батьки) з ким потрібно порадяться і їм підкажуть, що треба робити». А я дивлюся на їх них і думаю: «Ось ви і підкажете, якщо зараз з мене нічого не злупите».
«Грузили» мене «даішники» хвилин 40. І весь цей час не переставили повторювати, що «вони за мене» і що все можна вирішити на місці, поки слідчий «цю справу не закрутив» Коли я запитав, яким чином?, капітан підняв руку і продемонстрував все за допомогою пальців. Потім узяв на столі (і протягнув мені) листочок для запису. Зі словами, «намалюй там, на що ти розраховуєш».
Я «намалював» 100 доларів. «Даішник» покрутив головою і сказав, що цю суму потрібно як мінімум подвоїти. Узяті у мене гроші поклав в стіл, «бумажку» для запису спалив в попільничці. Після цього повернув мені права водія і документи на автомобіль.
Чому я так вчинив? Бо як всяка проста людина не хотів зайвих проблем, не витримав «даїшного» натиску і думав лише про одне – скоріше б звідси вирватися б. Те, що мене нахабно «развели», зрозумів одзару, щойно вийшов із міліцейського кабінету".
Коментар колишнього працівника обласного ДАІ, який побажав залишився невідомим:
" Працівники Державтоінспекції у даному випадку мали повне право
поставити автомобіль водія-таксиста на арешт майданчик для перевірки його технічного стану. Експерт же міг прийти і оглянути авто через кілька днів. Ніде не написано, що така перевірка здійснюється в то же день, коли трапилася дорожня пригода.
Цілком вірогідним був варіант і з «підступним» слідчим. Дійсно, якби слідчий захотів, то схему ДТП він міг би перемалювати як завгодно. Міг би порадити батькам дитини «накатати» заяву ( підказав би, на які саме факти вони мають вказувати), а потім - вимагати у водія 1500-2000 доларів. Для таких справ це стандартна сума. Батьки, приміром, вказали би в заяві, що у їхнього чада струс мозку, що після дорожньої пригоди дитина днів кілька днів поспіль блювала, кричала ночами і т.д. Опісля б «попросили» б у водія гроші на лікування. Половину взяли б собі, половину – віддали слідчому…
Так що водій-таксист у даному випадку ще нормально відбувся. 200 доларів це ще дуже дешево. Гроші у нього взяли по суті за відмовний матеріал – за «паперові» клопоти. Без такого матеріалу за даних обставин – ніяк. Адже дорожня пригода (хоча і ніхто у ній не потерпів) була. Працівники ДАІ виїздили на місце ДТП і складали протокол. Дитина доставлялась у лікарню (такий факт теж фіксується).
Звичайно, все це ненормально і незаконно. Але так сьогодні (за такими правилами) функціонує вся міліцейська система".
Віктор Правденко.