Я ще не бачив такого зацікавлення мистецтвом з боку силових структур, як це було 20 грудня біля галереї «Арт-11», - архітектор Ігор Подоляк.
«Коли почалося протистояння та рейдерська атака ми зателефонували депутатам зі «Свободи», одразу прибув Руслан Кошулинський, голова фракції «Свободи» у Львівській міськраді та Роман Плахтій, голова комісії комунального майна та власності, Адріян Гутник, голова комісії архітектури, містобудування та охорони історичного середовища. Спільними силами нам вдалося відбити цю рейдерську атаку. Однак, нас вже попередили про те, що через десять днів, 30 грудня, Галерею «Арт-11» знову атакуватимуть. Головна мотивація «атаки» – приміщення використовується не за призначенням», – повідомив на прес-конференції 21 грудня Ігор Подоляк.
Він також зауважив: «Власним коштом галерея здійснила ремонт приміщень на пл. Ринок 28, 37,38, що дало змогу не лише покращити експлуатаційний характер приміщень, а й зберегти історичне середовище пам’яток архітектури».
За його словами, незважаючи на економічну кризу, Галерея сплачує оренду і працює для блага львівської громади та для задоволення культурно-мистецьких потреб численних гостей міста. У штаті галереї працює вісім працівників. Галерея сплачує орендну плату на пільгових умовах, відповідно, за три приміщенння 27 тис грн в місяць. (7 тис., 12 тис. та 8 тис. грн. відповідно).
«Попри все це з невідомих мотивів Головне управління юстиції у Львівській області надіслало на ім’я керівника Галереї Оксани Мачеус листа від 15 грудня за підписом в.о. начальника підроздалу ПВР відділу ДВС ГУЮ Шургота І. Я. Листа пані Оксана отримала 17 грудня. У ньому викладена попередження-вимога Державного виконавця щодо виселення СПД Оксани Мачеус із нежитлових приміщень за адресою пл. Ринок, 28 загальною площею 314 кв. м», - розповів Ігор Подоляк.
Виявляється, що 12 грудня Галицький господарський суд без відома працівників галереї прийняв відповідне рішення , з яким їх навіть не ознайомили. Судове рішення було ухвалене за поданням прокуратури Галицького району Львова. Головна мотивація, що Галерея мала заборгованість у виплаті орендної плати – 7 тис грн. Ігор Подоляк запевняє, що борг вже сплатили, а тому для такого рейдерського захоплення не було причин. Дивним видається й те, що виконувати судове рішення прибула не виконавча служба Галицького району, а обласна виконавча служба.
«20 грудня Оксана Мачеус оскаржила в Галицькому суді Львова дії ДВС та звернулася з вимогою визнати їх незаконними. Незважаючи на її клопотання припинити провадження на час перебування на стаціонарному лікуванні та попри заяву про припинення виконавчого провадження з огляду на відсутність заборгованості, а також без огляду на заяву про затвердження мирової угоди, 20 грудня о 10.30 відбулася спроба рейдерського захоплення галереї з боку громадянина, який представився як Олег Гураль, у супроводі працівників Галицького райвідділу МВС та ДВС ГУЮ у Львівській області», - продовжив архітектор.
За словами Ігора Подоляка, внаслідок сутички та провокативних дій з боку нападників жорстоко побито працівника Галереї Василя Мечеуса, котрого госпіталізувала з місця подій карета «Швидкої допомоги». Також за звинувачення чинення опору правоохоронним органам затримали 16-річного Михайла Юськіва та Ву Мачеуса Артура-Вієта.
«Учора, 20 грудня, ми звернулися до прокурора міста Львова Денеги О. П. з вимогою вжити негайних заходів щодо працівників міліції та покарати винних у побитті Василя Мачеуса. Ми вважаємо, що рейдерська атака на галерею є цілеспрямованою акцією з метою ліквідації українського національного осередку в центрі міста Львова. Сьогодні нищать нас, а завтра знищать вас. Ми повинні чинити опір цій бандитській владі», - наголосив Ігор Подоляк.
Олег Бондар, професор, доктор мистецтвознавства, член-кореспондент НАН України, переконаний, що такі рейдерські атаки є цілеспрямованим, адже влада має намір це приміщення забрати.
«Галерея сплачує орендну плату на пільгових умовах, однак приміщення її – в центрі міста. Відтак, їм вигідніше забрати приміщення в Галереї та віддати його тим, хто зможе заплатити більше. Влада міста мала б стати на захист, якщо хоче виконати свої обіцянки про підтримку та розвиток культури у Львові», - наголосив Олег Бондар.
Довідка.
Галерея «Арт-11» заснована 2005 року з метою пропаганди і популяризації українськрго та світового мистецтва шляхом проведення виставок, мистецьких акцій, пленерів художників тощо.
За час діяльності Галереї проведено численні мистецькі акції, акредитації творчих робіт архітекторів, скульпторів, проведені у тісній співпраці з Спілкою художників України, спілкою архітекторів України, спілкою дизайнерів України.
В Галереї за час роботи булои проведені такі виставки: виставка сучасного іконопису для УГКЦ в селі Андріянів Городецького району; презентація погруддя Юліана Головінського – крайового провідника ОУН, котрий загинув від рук польської жандармерії у 1030 році; презентація видань «Націоналізм» Дмитра Донцова, «З австрії на Колиму» Леоніда Мухи, «Мистецтво+математика» Олега Боднара.