Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Війна з Росією

На каву з ТЦК, або як працює рекрутинг до війська

Як у Львові діють центри залучення громадян до війська та відповідний рекрутинговий відділ у самому ТЦК?

Фото: Гал-інфо

Від початку минулого тижня серед українців набула поширення теза про можливе розформування територіального центру комплектування та соціальної підтримки як “органу”. Розпочалось все із заяви народної депутатки Юлії Яцик, яка розповіла в ефірі “Новини Live” про відповідні обговорення на Тимчасовій слідчій комісії із захисту прав військовослужбовців, членкинею якої є вона сама. 

Відповідно до заяви, яку запропонувала Комісія, розформування ТЦК дозволить залучити їхніх працівників-військовослужбовців до участі у бойових діях на лінії фронту. Натомість у рекрутингових центрах, які планують створювати на заміну центрам комплектування, зможуть працювати цивільні люди. 

Гал-інфо поспілкувалось із працівниками рекрутингового відділу Галицько-Франківського ОРТЦК та СП міста Львова сержантами Романом Телюком та Віталієм Зінчуком, а також представником львівського рекрутингового центру батальйону “Вовки Да Вінчі” солдатом Григорієм. Далі розповідаємо про те, якими є особливості рекрутингу громадян до війська на контракт, які послуги пропонують центри з найму від різних бригад та чому розмова за кавою з працівником ТЦК ще зовсім не означає мобілізацію та посаду піхотинця. 


На каву з працівником ТЦК

– Бувало, що люди і на каву кликали, і в парку на лавочці ми з ними сиділи та спілкувалися. А з одним навіть на хот-доги ходили, - усміхається працівник рекрутингового відділу ТЦК Львова Віталій Зінчук. Саме за такими неформальними розмовами військовим неодноразово доводилось спілкуватись із громадянами, які хочуть вступити до лав ЗСУ.

У соціальних мережах часто можна почути думку, що громадяни бояться підходити до військовослужбовців на вулиці, адже вважають, що через кілька хвилин вже будуть у “бусі ТЦК” їхати одразу на лінію фронту. На жаль, вплив на українське суспільство у цьому питанні має російська пропаганда, яка активно поширює наративи про “бусифікацію”, несправедливу та жорстоку мобілізацію в Україні.

Проте не такі страшні ті розмови з представниками ТЦК, як їх малюють. Адже як мінімум не завжди передбачають мобілізацію громадянина. Завдяки відкритому спілкуванню з представниками рекрутингових відділів ТЦК чи конкретних бригад людина може також отримати інформацію про те, як вступити до лав ЗСУ на контрактній основі та які у цьому є переваги. 

Щотижня представники рекрутингових відділів РТЦК та СП Львівської області проводять акції, у межах яких на вулиці спілкуються з громадянами та інформують їх про можливості підписання контракту із ЗСУ. Роман Телюк додав, що насправді невеликий відсоток людей зупиняються аби поспілкуватись із ними. Чимало громадян, коли бачать форму, зовсім відмовляються йти на контакт, бо вважають, що йдеться про мобілізацію до війська. 

– Ми вже випрацювали різні підходи у спілкуванні з громадянами. Дивимось по ситуації, як людина реагує на нас. Змусити її спілкуватися ми не можемо і не хочемо. Нам потрібні вмотивовані військові, - відзначив пан Роман. 

Фото: Гал-інфо

Роман Телюк та Віталій Зінчук самі брали участь у бойових діях, тож під час комунікації з людьми розуміють, хто зможе взяти до рук зброю, кому підійде певна посада та інші деталі військової служби. 

Найчастіше люди, які зацікавлені у вступі на контрактну службу, запитують у рекрутерів про грошове забезпечення. Другим найпопулярнішим запитанням є строки служби. І лише згодом кандидати цікавляться тим, де будуть проходити службу та у якій бригаді. 

– З кожною людиною комунікація відбувається по-різному. Буває, за хвилину ти людину вже знаєш. Буває, що слід поспілкувались хвилин 10-15. А було й таке, що людина тричі приїжджала, дізнавалась інформацію, зважувала все… А потім на четвертий раз приїжджала і записувалась на контрактну службу! Адже, звісно, це важливий крок, - розповів пан Роман. 

Найменше ж громадяни запитують про можливість служити у піхоті, стрільцями. “Це важко. Піхота вимагає серйозної фізичної підготовки. Людина старшого віку вже не потягне таку професію у війську: потрібно носити повну екіпіровку на собі (20-30 кг), бігти по кілька кілометрів. Копати, бігти…”, - зазначив Роман Телюк. 


Як підписати контракт зі Збройними Силами через ТЦК?  

Спершу з людиною, яка звернулась до рекрутингового відділу ТЦК проводять співбесіду, упродовж якої вивчають, де кандидат навчався, працював. Для цього обов’язково ознайомлюються із відповідними документами, як-от дипломами  та трудовою книжкою. Після цього фахівці вже можуть рекомендувати людині певні професії, посади та бригади. Лише якщо кандидат погоджується, то його скеровують до керівництва відповідного підрозділу. Там він проходить співбесіду, після якої йому надають рекомендаційний лист, що готові його прийняти до себе. 

– Ми роз'яснюємо людині її дії від першого до останнього кроку. У першу чергу ми тут для того, щоб допомагати громадянам піти на військову службу. Все починається з того, що ми людину інформуємо, які потрібні документи для того, щоб піти на контракт. Тоді людина збирає всі необхідні документи, ми її скеровуємо на військово-медичний огляд і на огляд до психолога, - відзначив пан Роман. 

Лише після цього із громадянином підписують контракт та відправляють в навчальний центр, де людина проходить базову військову підготовку. Після неї кандидат вже як військовослужбовець потрапляє до себе в частину, займає посаду, і бригада відправляє його на фахову підготовку, пояснює Роман Телюк.

Фото: Гал-інфо

Важливо, що у рекрутинговому відділі із людиною, яка прагне вступити на контракт до ЗСУ, спілкуються та допомагають обрати професію, посаду, бригаду, яку сам кандидат бажає. Важливо також враховувати, яка була у нього освіта. “Ми стараємося, щоб людина себе змогла реалізувати по максимуму”, - додає пан Роман. 

До речі, громадяни часто висловлюють власні побажання щодо служби на конкретній посаді у війську чи у конкретній бригаді. Як зазначив Роман Телюк, зараз є тенденція, що чимало кандидатів хочуть працювати із дронами. Це відносно нова спеціальність, яка передбачає роботу не лише тих, хто ними керує, але й тих, хто їх створює, ремонтує, програмує тощо. Також популярним є вступ до спецпідрозділів та на тилові посади. 

– Спершу ти сам пройшов через війну, побачив зсередини, якою є військова служба. Тому чітко усвідомлюєш, що для ефективної роботи слід вмотивованих хлопців скеровувати у правильне русло. Ти розумієш, що вони так само підуть воювати, як і ти воював, а для цього треба бути максимально уважним у підборі посади для військовослужбовців. Кожна людина може виконувати найкраще якусь одну роботу, і часто це залежить від того, ким майбутній кандидат був в цивільному житті. На основі того, які в нього є навички та вміння, ми підбираємо посаду для нього. Адже ми так само переживаємо за хлопців, які підуть захищати батьківщину, щоб з ними нічого не трапилося, щоб вони не отримали поранення і, не дай Боже, щоб не загинули, - розповів Віталій Зінчук. 


Робота рекрутингових центрів бригад і батальйонів

Окрім рекрутингових відділів у територіальних центрах комплектування, наймом громадян на контрактну службу в ЗСУ активно тепер займаються рекрутингові центри конкретних бригад та батальйонів. Наприклад, зараз у Львові працюють центри 103-ї бригади ТрО, 3-ї ОШБр, 12-ї бригади спеціального призначення НГУ “Азов”, батальйону “Вовки Да Вінчі”. А кілька днів тому, 15 листопада, у місті також відкрили рекрутинговий центр 67-ї окремої механізованої бригади Збройних Сил України.

Процес рекрутингу у центрі конкретного батальйону чи бригади передбачає кілька етапів, розповів Гал-інфо солдат Григорій, представник львівського рекрутингового центру батальйону “Вовки Да Вінчі”. Після того, як людина вже загуглить про нього, ознайомиться із його діяльністю, вона може заповнити анонімну форму-анкету, аби сконтактуватись із представниками підрозділу. Після цього представники центру телефонують до кандидата, спілкуються з ним. Згодом обов’язковою є очна зустріч. 

– Я пригадую свої перші кроки, коли, звичайно, не було рекрутингових центрів, а були просто ТЦК. І тоді для мене було дуже важливо прийти і побачити адекватну людину, з якою можливо поспілкуватись, обговорити, як краще обрати професію у війську, - поділився пан Григорій. 

Фото: Гал-інфо

Пан Григорій розповів, що у батальйоні “Вовки Да Вінчі” зараз створюють цілий підрозділ наземних роботизованих комплексів. Їхня перевага у тому, що людина перебуває не на самій лінії фронту, а за кілька кілометрів від неї керує цим устаткуванням. Завдяки цим новітнім засобам можна доставляти на позиції чимало речей, а за необхідності навіть евакуювати бійців. Найголовніше, як розповів солдат Григорій, це те, що на них також чіпають кулемет та використовують як бойову техніку. 

Особливість рекрутингового центру “Вовки Да Вінчі” також у тому, що у кандидатів є можливість обирати посаду у війську добровільно. У соцмережах, на ютуб-каналі та інших платформах громадяни можуть ознайомитись з інформацією про командування батальйону, рід його військ, історію створення та функціонування.

– Скільки людей, стільки різних думок, тому до нас звертаються із різними запитами. Бувають навіть випадки, коли військові планують перевестися в інші бригади чи батальйони й обирають наш. Є навіть багато дзвінків вже коли громадяни потрапляють через ТЦК у різні навчальні центри. Тоді вони вже більш ґрунтовно досліджують варіанти, куди б їм краще було потрапити, відповідно до їхніх можливостей, цінностей, навичок тощо. Але у таких випадках вже доволі складно організувати їхню службу за контрактом. Тому краще, щоб люди перед тим досліджували, який рід військ їм потрібний та доцільний, не чекаючи, що вони потім під час мобілізації просто рандомно попадуть до нього, - розповів пан Григорій. 

Також особливість рекрутингового центру батальйону “Вовки Да Вінчі” у тому, що тут пропонують пройти додаткову БЗВП (базову загальну військову підготовку), яка триває кілька днів. За новими нормами такі навчання є обов’язковими для усіх військовослужбовців і повинні тривати 45 днів. Проте особливість рекрутингового центру саме в тому, що громадянин може випробувати свої сили протягом кількох днів додаткового вишколу. Саме після його проходження кандидат може остаточно прийняти рішення, чи вступати до лав ЗСУ.

Зрештою якщо людина все ж підписує контракт із ЗСУ через рекрутинговий центр певної бригади, то спершу вона обов’язково проходить базову загальну військову підготовку у Збройних Силах України, відповідно до законодавства. А після цього повертається до конкретно обраного підрозділу, у якому вже відбувається розподілення особового складу за посадами. Залежно від того, що людина обрала для себе, чи то тактичну медицину, чи то саперну справу, вона проходить ще додаткове, фахове навчання. 


Чим цінні рекрутингові центри? 

Співпраця ТЦК з рекрутинговими центрами різних бригад є важливою, адже передусім передбачає більш персоналізовану процедуру вступу до лав ЗСУ. Громадянин може самостійно або у співпраці з представниками центру обрати для себе той військовий фах, який наближений до його діяльності у цивільному житті та який йому легко вдасться опанувати. Тому наголошуємо, що слід розрізняти найм через рекрутингові центри та відповідні відділи ТЦК від мобілізації через територіальні центри комплектування. 

Фото: Гал-інфо

Важливо, що центри найму конкретних військових підрозділів не мають права та можливості оформляти особові справи майбутніх військових, збирати необхідну документацію. Цим займаються власне відділи рекруту територіальних центрів комплектування. “Тобто рекрутові центри приводять до нас людей, ми їх оформляємо, скеровуємо на ВЛК, до психолога, формуємо особову справу і тоді вже доставляємо в навчальний центр. Усе відповідно до тих рекомендацій, які надає рекрутинговий центр бригади чи батальйону”, - розповів представник ТЦК.

Рекрутингові центри є чи не найперспективнішою ланкою у контексті подальшого збільшення ефективності Збройних Сил України. Адже, як розповів представник “Вовків Да Вінчі”, найважливіше для рекрутерів – це аби люди, які йдуть в ЗСУ, були вмотивовані, з гарною фізичною формою, тверезим і критичним мисленням.

Марічка Твардовська

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ