Вартість електроенергії для споживачів невдовзі може зрости вдвічі
В Україні черговий енергетичний скандал. Проти "Енерго-атома" Господарський суд Києва порушив справу про банкрутство. Позови до НАЕК подали три приватні підприємства.
Згідно із судовими документами, заборгованість оператора перед ними становить понад ЗО мільйонів гривень. Крім того, Головне контрольно-ревізійне управління, закінчивши перевірку цієї структури, повідомило: лише за 2007 рік реальні збитки "Енергоатома" становлять понад 2,2 мільярда гривень! На думку політиків та експертів енергетичного ринку, "Енергоатом" — компанію, яка виробляє у країні понад 50 відсотків усієї електроенергії, вирішили штучно довести до банкрутства. А потім —. приватизувати.
— Судом заблоковано усі рахунки "Енергоатома", за винятком, звісно, зарплати, — розповів "Експресу" Володимир Сівкович, народний депутат від Партії регіонів, перший заступник голови парламентського комітету із законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності. — "Енергоатом" уже зараз не може закуповувати ядерного палива та забезпечувати ремонтні роботи. А через це може зупинитися цілий ряд блоків, у яких закінчується паливний ресурс. Для того, щоб відновити їх роботу, потрібно 300 мільйонів доларів. І це на кожен енергоблок!
Якщо ж оголосять про банкрутство "Енергоатома", то цих грошей ніхто не дасть і всі 15 ядерних енергоблоків України не запрацюють. Відповідно, уже наступного року досить гостро відчуватиметься брак енергоресурсів, тому в Україні для населення зростуть тарифи. А якщо враховувати, що атомна енергетика обслуговує понад 50 відсотків енергоринку нашої країни, то вартість електрики для споживачів зросте не менш ніж удвічі!
Крім того, це ж пряма загроза ядерній безпеці України! Можливий навіть новий Чорнобиль! До речі, уряд Тимошенко уже відчутно підвищив тарифи на електроенергію "Енергоатома". Якщо говорити у місячному фінансовому вираженні, то це десь 200 мільйонів гривень.
— Хто ж насправді доклався до банкрутства "Енергоатома"?
■ В. СІВКОВИЧ:
— Позови були подані ТОВ "Енергія МК", ТОВ "Промислово-комерційна фірма "Енергоресурс" і ЗАТ "Укрспецресурс" на суму 26,519 мільйона гривень, 811 та 758 тисяч гривень відповідно. Усі ці компанії належать людям, тісно пов'язаним із бютівськими структурами.
Так, ці суми відносно невеликі. Але ж відомо: якщо -якусь компанію хочуть довести до банкрутства, то є конкретна схема. Спочатку подають позови від кількох найбільших кредиторів, як це зроблено зараз. А трохи згодом, коли ці позови суди задовольнять, долучаються інші кредитори.
Загалом таких заборгованостей "Енергоатому" кредитори готові виставити на. понад 500 мільйонів гривень. Усі ці борги зависають ще з 2000 року. Тому до основного кредиту додадуться ще штрафні санкції у 2 мільярди гривень! А це вже надто серйозна сума для будь-якої, навіть найбагатшої компанії.
■ О. ГУДИМА:
— Ситуація насправді виглядає так: люди, перед якими "Енергоатом" має певні фінансові зобов'язання, тобто борги, просто хочуть отримати свої гроші назад. Теперішнє керівництво компанії цих боргів не визнає, от кредитори й подали до суду. То до чого тут БЮТ і Тимошенко, яких у чомусь звинувачує Партія регіонів?
Говорити про Юлію Володимирівну, ніби вона хоче зробити "Енергоатом" банкрутом, — це те саме, що казати "Тимошенко хоче ліквідувати нашу державу". Навпаки — атомна енергетика для прем'єр-міністра є одним із пріоритетних напрямків.
— Чи може держава врятувати від банкрутства компанію, яка об'єднує всі наші АЕС?
■ В. СІВКОВИЧ:
— Ще не пізно врятувати "Енергоатом". Є документи про те, що всі ці борги фіктивні та сфальсифіковані. Голова КРУ Микола Сивульський намагається їх відновити й заодно списати, говорячи, що у всьому винен уряд Віктора Януковича.
"Це ж пряма загроза ядерній безпеці України! Може виникнути новий Чорнобиль!"
■ О. ГУДИМА:
— Та ті заборгованості, яких вимагають кредитори через суд, НАЕК "Енергоатом" може повернути заввиграшки! Ви собі навіть не уявляєте, якою багатющою компанією є "Енергоатом". Уся ця істерія закінчиться за тиждень — два. Тому державі навіть не треба втручатися в цей процес.
— Чому ж тоді гроші не повернули за стільки років? А якщо "Енергоатом" таки збанкрутує, то як це відіб'ється на споживачах? Чи буде подорожчання?
■ О, ГУДИМА:
— Я авторитетно заявляю: фатального подорожчання не буде. Принаймні найближчим часом. А лякати населення України Чорнобилем — просто некоректно і банально! Усі ці проблеми, чесно кажучи, висмоктані з пальця! А зводяться такі наклепи лише у контексті сьогоднішніх політичних подій, тобто через бажання відправити уряд Юлії Тимошенко у відставку.
Адріана ГРИНИШИН
Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ